En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Apple Airpods İncelemesi / Airpods Kulaklık İncelemesi

Apple Airpods kulaklığı enine boyuna inceledik! “Bu kulaklığa bu para verilir mi?” diyenler bu inceleme yazısını kaçırmayın.

0 1.187
Airpods kulaklığın fiyatının 799₺’den 1.199₺ bandına fırlamasın ardından bir başka kulaklık olan Spigen Legato Arc ürününü aldım. (İnceleme yazımı şiddetle tavsiye ediyorum.) Kulaklıklar konusunda tecrübelerim sayesinde aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderecek bir yazı hazırladım. Yine de aklınıza takılan sorular olursa aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmayalım ve Apple Airpods inceleme yazımıza girişelim.

1 Tasarım

Tasarım
Apple’ın fark yaratan güzellikteki tasarımlarına alışan birisi olarak Airpods bana her zaman sade gelmiştir. Sadelikten hoşlananların hoşuna gitse de sizen Airpods’unuzu isteyen kardeşinize “Apple kulaklığının kablosunu kes aynı şey.” geyiğini yapacak kadar çok benzediğini düşünüyorum. Tabii ki cihazın kulaklığının içindeki sensör, dış bölgesindeki tuşu saymazsak.

2 Rahatlık / Konfor

Rahatlık ve konfor konuları her ne kadar kişiden kişiye değişse de değişmeyen tek şey kulağınızın o anki büyüklüğüdür 🙂 Ben Apple kulaklıklarında rahat edemeyen biri olarak Airpods almadan önce epey bir düşündüm ve deneme yaptım. Fakat maalesef kısa süreli kullanımlarda fark edemediğim bazı detayları uzun süre kullandıkça hissetmeye başladım. Örnek; sol kulağımda uzun süreli kullanımlarda kulaklık küçük bir ağrı yapıyor. Refleks olarak kulaklığı çıkartıp takıyorum, bu sefer de sensörden ötürü müzik duraklama yapıyor ve kulağıma tamamen-güzelce oturtana kadar tekrar çalmıyor. Eğer düzgünce oturtmazsanız da kulaklık stereo yerine mono olarak çalışabiliyor.
Apple’ın kablolu kulaklıklarında rahat edemiyorsanız, Airpods’da rahat etme ihtimaliniz düşüktür.

3 Kontrol Tuşları

Kontrol Tuşları
Kulaklıklarında üzerinde birer adet dokunmatik tuş yer alıyor. Bu tuşların sağ taraftaki sonraki şarkı, sol taraftaki ise önceki şarkıyı çalma özelliği ile geliyor. Fakat siz bunu GENEL>BLUETOOTH >Airpods bölümünden değiştirebiliyorsunuz.

4 Renk Seçenekleri

Renk Seçenekleri

Şu an için yalnızca beyaz seçeneğe sahip olan Apple AirPods’un kısa süre içerisinde siyah renginin de çıkacağının bilgisi paylaşıldı.

5 Ağırlık

Ağırlık
Kulağınızda tek parça halinde duracak iki kulaklığın ağırlık ayarlamaları o kadar iyi yapılmış ki, kulağımızda kulaklığın olduğunu unutarak gayri ihtiyari elimizle kulağımızı kontrol ettiğimiz anlar oldu.

Bonus Soru: Kulaktan Düşer Mi?

Gelelim asrın sorusuna! Evet arkadaşlar bugun burada açıklıyorum, Apple Airpods inceleme yazısı size yalan söylemiyor çünkü bu kulaklık kulağınızdan kolaylıkla düşebilecek biçimde tasarlanmıştır. Fakat size küçük bir ipucu eğer kulaklığı kanca gibi 90 derece açı ile takarsanız yere düşme ihtimali epey düşecektir. Fakat yine de yastık benzeri bir cisimle kullanırken dikkatli olmalısınız, zira kafanızı kaldırdığınızda yere düşme ihtimali yüksek olacaktır.
İpucu: Eğer kulaklık kulağınızdan çok fazla düşüyorsa aşağıdaki ürünü göz önünde bulundurabilirsiniz.

Metal Dedektörleri

Günümüzde bazı istisnalar hariç tüm avm girişlerinde metal dedektörleri yer almaktadır. Anahtarınıza kadar her şeyinizi çıkartmanız istenen dedektörlerde Trump AVM, Akasya AVM ve Cevahir AVM’de ettiğimiz testler sonucunda dedektörlerde sinyal vermediğini sevinerek belirtmek isteriz. Özellikle iki telefon ve ev anahtarınızı dedektöre bırakırken bir de kulaklığı çıkartmak acelesi olanlar için büyük dezavantaj oluşturabilirdi.

6 Ses Kalitesi

Ses Kalitesi
Kulaklığın temel görevi olan müzik dinletme keyfi konusunda Airpods, küçük kardeşi kablolu kulaklığın bir hayli ilerisinde yer alıyor. Özellikle kablosuz kulaklığın mikrofonunun ses temizliği, iletim hızı ve kapsama mesafesi tatmin edici.

Uyarı Tonları

Airpods’ları kulağınıza taktığınızda nazik uyarı tonu akabinde bağlantı sağlandığını anlayabiliyorsunuz. Bu uyarı dışında Siri ile bağlantı esnasında benzer uyarı tonu duymanız da mümkün.

7 Kapsama Alanı

Kapsama Alanı
Biz Apple Airpods’u Iphone XS Max, Apple İpad Mini 3, Windows PC ve Anroid işletim sistemine sahip telefon ile test etme fırsatı bulduk. Sonuçlar her cihaz için diğer Bluetooth kulaklıklara oranla çok daha iyi olduğunu belirtmeliyiz. 2. Katta bıraktığım cihaz ile arada duvarlar olmasına rağmen bağlı kalmayı devam etti, açık alanda ise 4. Kata kadar rahatlıkla bağlantı kopmadan iletişimi sürdürebildik.

8 Cihazla Bluetooth Eşleşmesi

Cihazla Bluetooth Eşleşmesi
Airpodsunuz ile yeni cihazınızı eşleştirmek için menüden Bluetooth sekmesine gelmeli ve bağlantıyı sağlamalısınız. O esnada ya da sonrasında Airpodları tabletinize bağlamak istediğinizde de aynı işlemi tekrar etmek gerekli. Buradaki hassas nokta ise diğer kulaklıklarda gördüğümüz gibi önce eski cihazdaki bağlantıyı kesmek zorunda olmadığımız.
Bu noktada bizim bu yazıyı hazırlarken çözemediğimiz fakat bilenlerin bizi yönlendirebileceği bir kafamıza takılan bir husus var. Telefonunuz ile bağlantılı olan Airpods kulaklığı kutusuna koyarak bağlantısını kestikten sonra, tabletin ekranına yaklaştırıp kapağını açınca şarj durumunu ve aktifliği gösteren görseller çıktığında o cihaz ile bağlantı yapılmasını nasıl sağlarız? Belki de böyle bir özellik yoktur. Ama biz yine de o grafiklerin çıktığı anda “Bağlan” butonunun çok kullanışlı olacağını düşünüyoruz.

9 Batarya / Şarj Süresi

Batarya / Şarj Süresi
Sizlerden en çok aldığımız sorulardan biri de “Airpods şarjı ne kadar gidiyor?” oldu. Bu sorunuza memnuniyetle cevap vereceğiz. Fakat bu sorunun cevabının sizin kullanım yoğunluğunuz olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Buna göre çeşitli amaçlara göre şarj ömrünüz değişiklik gösterecektir. Boş bir airpods şarj ünitesi bilgisayarın standart usb girişi ile 2 saat civarı bir sürede dolarken, elektrik prizi kullanıldığında 1 saat civarında tam kapasite ile şarj dolumu gerçekleşiyor.

İş için Airpods kullanacaklar

Yalnızca ara ara telefon ile konuşarak iş amaçlı bir kullanım düşünüyorsanız şarjınız en az 1.5 gün rahatlıkla dayanacaktır.

Video ve müzik dinlemek için Airpods kullanacaklar

Gün içinde aktif olarak airpods kullanmanız durumunda 3.5-4 saat gibi bir sürede iki kulaklığın da şarjı bitmiş olacaktır.

10 Apple Airpods Şarj Kutusu

Tam olarak ne işe yaradığını, şarjının ne kadar dayandığını idrak edebilmek için epey uğraştığım bir icat olduğunu belirtmek istiyorum. Kafamdaki sorular?
– Acaba kutuyu alıcı /verici gibi hep yanımda mı taşıyacağım?
+ Hayır, buna gerek yokmuş.
– Kutunun tek görevi şarj etmek mi?
+ Evet, bir de kapağını açıp telefona yaklaştırıldığında ekranda şarjları gösteren yüksek kaliteli grafikler beliriyor.
– Kutunun çeşitleri var mı?
+ Kablosuz şarj olabilen ve kablolu şarj olabilen olarak 2 çesidi bulunmakta.
– Kutu kulaklıkları kaç defa şarj eder?
+ Şarj sağlığı yüsek bir Airpods kutusu 2 kulaklığı aynı anda 2-3 defa randımanlı olarak şarj edebilmektedir.
– Kulaklıklar başka bir kablosuz şarj ile şarj olabilir mi!?
+ Maalesef yalnızca kendi kutusu ile şarj olabiliyor.

Önemli Uyarı:
Kutudan bu kadar çok bahsettiğimize göre onun sizin için ne kadar değerli olduğunu anladığınızı düşünüyorum. Kutunun çizilmemesi ve darbe alarak bozulması ihtimaline karşı mutlaka kılıf ile kullanmanızı öneriyoruz.

11 Yazılımsal Kararlılık (Tutarlılık)

Yazılımsal Kararlılık (Tutarlılık)
Benim gibi kolunuzu Applpe Watch ile Apple’a kaptırdıysanız diğer işletim sistemli telefonlara geçmeden önce iki kere düşünürsünüz. Birbirine senkronize olan telefon, saat, kulaklık, tablet varken başka cihazlar ile macera aramak istemeyeceksinizdir. Fakat bu nokta Apple Airpods inceleme yazımı yazarken en olumsuz deneyimim olacağını hiç tahmin etmemiştim.
İlk olarak olumsuzluklardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle kulaklığın sensörü çok hassas ve bu yüzden kulaklık bir saniyeliğine bile kulağınızdan çıksa ses kesilmesi, şarkı durmasına sebep oluyor. Bunu bir nebze de olsa kabullenebiliriz fakat müzik dinlerken telefon çalınca ve siz çağrıyı red ettiğinizde, telefon hoparlöründen müzik sesi duyulması kabul edilemez. Ayrıca Puhu TV uygulaması ile video izlerken reklam çıktığı esnada, o rahatsız eden reklam sesini dinlememek için kulaklığı çıkarttığınızda da yayın yani reklam duruyor, duran reklam şaşırarak kapanıyor. Tekrar kulaklığı taktığınızda uygulama diziyi mi reklamı mı açacağı konusunda kararsız kalarak kapanabiliyor. Tabii ki burada uygulamanın da yazılımsal bugları olabileceğini göz önünde bulunduruyorum, ama yine de Apple’ın bu tarz bir üründe daha esnek bir yazılım kullanabileceğini ve daha fazla kulaklık ayarı kullanması gerektiğini düşünüyorum.

12 Bildirim Ekranı

Apple Airpods kulaklık ile Iphone XS Max’i bağladığımızda şık bir bağlantı bildirimi görüntüleniyor. Ekranın soluna geçtiğinizde ise bizce çok akıllıca düşünülmüş şarj durumlarını görebiliyoruz. Burada hoşumuza giden sağ ve sol kulaklık için ayrı, şarj kutusu için ayrı olarak batarya durumlarını görebiliyor olmamız.

13 Öne Çıkan Özellikler

Öne Çıkan Özellikler
 • Otomatik açılma, otomatik bağlanma
 • Tüm Apple aygıtlarınız için kolay kurulum
 • Hey Siri” diyerek veya çift dokunuş özelliğini etkinleştirerek Siri’ye hızlı erişim
 • Oynatmak veya bir sonrakine atlamak için çift dokunuş
 • Şarj kutusunda hızlı şarj imkanı
 • Şarj Kutusu Qi uyumlu şarj platformlarıyla kablosuz olarak veya

14 Kutu İçeriği

 • AirPods
 • Kablosuz Şarj Kutusu
 • Lightning – USB Kablosu

15 Teknik Özellikler

 • Bluetooth
 • Wireless

Ağırlık

 • AirPods (her biri): 4 g
 • Kablosuz Şarj Kutusu: 40 g

Boyutlar

 • AirPods (her biri): 16,5 x 18,0 x 40,5 mm
 • Kablosuz Şarj Kutusu: 44,3 x 21,3 x 53,5 mm

Bağlantı

 • AirPods: Bluetooth
 • Kablosuz Şarj Kutusu: Kablosuz (Qi-uyumlu) şarj platformu veya Lightning konnektörüyle şarj edilebilir

Erişilebilirlik

 • Canlı Dinleme özellikli ses

AirPods Sensörleri (her biri):

 • Hüzmeleme özellikli çift mikrofon
 • Çift optik sensör
 • Hareket algılayıcı ivmeölçer
 • Konuşma algılayıcı ivmeölçer

Güç

 • AirPods ve Kablosuz Şarj Kutusu: 24 saatten fazla dinleme süresi,3 18 saate kadar konuşma süresi
 • AirPods (tek şarj): 5 saate kadar dinleme süresi,1 3 saate kadar konuşma süresi
 • Şarj kutusunda 15 dakika şarj ederek 3 saate kadar dinleme süresi ve 2 saate kadar konuşma süresi

Sistem Gereksinimleri

 • iOS 12.2 veya daha yeni sürümü yüklü iPhone, iPad ve iPod touch modelleri
 • watchOS 5.2 veya daha yeni sürümü yüklü Apple Watch modelleri
 • macOS 10.14.4 veya daha yeni sürümü yüklü Mac modelleri
 • tvOS 12.2 veya daha yeni sürümü yüklü Apple TV modelleri

16 Ürünün Geliştirilebilecek Özellikleri

Apple Airpods kulaklığı beğenmemize rağmen yine de bazı konularda geliştirmeler yapılabileceğini inanıyoruz.

 • Kulak içi sensörünün sesi aniden kesmesi bazen o anlık kulağınızı rahatlatmak için çıkartıp takmak istemenize engel oluyor. Belki burada bir kaç saniyelik tolerans sağlanabilir.
 • Telefon çaldığında arka planda oynayan video / müzik tekrar bağlanırken dışa ses çıkabiliyor. İş ortamlarında bu tarz yazılımsal açıklar pek de hoş olmayan durumlara sebep olabiliyor.

17 Apple AirPods Tanıtım Videosu

Satın Al
Apple AirPods İnceleme Sonucu
82%
Mükemmel

Kablolarını kesip, yerine kablosuz bağlantı eklenen, sesli komutlar ve 5 saat batarya süresi olan AirPods'da DJ Siri pek iyi işler çıkarmıyor.

 • Dizayn
 • Ses
 • Batarya
 • Teknik Özellikler
 • Kullanışlılık

Siz Apple AirPods ürününe kaç puan verirsiniz?

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi