En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Apple rakipleri karşısında ezilmeye devam ediyor

Bir zamanlar teknolojiye yön veren Apple’ın şimdilerde hakkında açılan patent davaları ile başı belada. Peki taklit edilen firma, nasıl oldu da taklit eden firma haline dönüştü?

0 717

Akıllı telefon pazarındaki muazzam rekabet yeni oyuncuların girmesi ile hat safhaya ulaştı. Pazarın geneline bakıldığında belli başlı isimlerin zirveye ortak olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz yılın verilerine göre ise küresel pazarda en çok akıllı telefon satan şirket Samsung. Onu sırasıyla Huawei, Apple, Xiaomi ve Oppo takip ediyor.

Fakat iş kar marjına geldiğinde tablo bir anda değişiyor. Apple tek başına bütün kar marjının %70’ine yakınını kasasına koyarken, bunda Cupertino merkezli şirketin sadece üst segment modeller üretmesinin büyük rolü var.

Bu durumu örneklendirmemiz gerekirse, geçtiğimiz yıl Cupertino merkezli firmanın tanıttığı ve satışa sunduğu en ucuz iPhone modeli 749 dolarlık etikete sahip olan iPhone XR’dı. Samsung cephesine baktığımızda ise 150 dolara bile satışa sunulan modeller olduğunu görüyoruz.

Haliyle 150 dolarlık telefondan Samsung’a kalan kar marjı en fazla 70 dolar civarındadır. Apple ise bir iPhone’dan neredeyse %50 oranında kar elde ediyor. Anlayacağınız SamsungApple ile aynı kar marjını yakalaması için ortalama 5 kat daha fazla telefon satması gerekiyor.

Apple rehavete kapıldı

Apple’ın satışlarında yakaladığı ve adeta moda haline dönüşen yeni modeller ve onların satışına yönelik pazarlama taktikleri sayesinde onu sektörün zirvesinde görmek kaçınılmazdı. Biz ne yapsak satılır mantığı ile hareket etmeye başlayan şirkete ilk tokat HomePod ile geldi.

Amazon ve Google’ın domine ettiği akıllı hoparlör pazarına 350 dolarlık HomePod ile giriş yapmak isteyen Apple boyunun ölçüsünü aldı.

Apple rakipleri karşısında ezilmeye devam ediyor-oyunalsat.net blog-oyunalsat-teknoloji haberleri-oyun haberleri-urun incelemeleri-homepod

Şimdilerde ise aynı durum akıllı telefon sektörü için de söz konusu. Apple yine ne yapsak satılır mantığıyla çıkarttığı son seri telefonlar kabak tadı vermeye başladı. Geçtiğimiz sene satışa sunulan iPhone X ile bu sene çıkan yeni nesil iPhone modelleri arasında güç ve çok az bir tasarım dışında bir yenilik bulunmuyor.

Hal böyle olunca yeni X serisi satış rakamları bazında beklentilerin çok altında kaldı. Fakat bunlar Apple’ın daha iyi günleri diyebiliriz.

Tim Cook ve ekibi sadece izliyor

Steve Jobs zamanında Cupertino merkezli şirket gıpta ile bakılan bir üretici konumundaydı. Apple bir yenilik yapıyordu ve genel olarak diğer üreticiler onu taklit ediyorlardı. Fakat artık işler değişti.

Apple rakipleri karşısında ezilmeye devam ediyor-oyunalsat.net blog-oyunalsat-teknoloji haberleri-oyun haberleri-urun incelemeleri-steve jobs

Şimdilerde Apple taklit edilen firma konumundan, taklit eden firma konumuna doğru kayıyor. Tim Cook ve ekibi akıllı telefon sektöründe olan yenilikleri bir seyirci gibi izleyerek hoşuna gidenleri kopyalayıp, yeni modellerinin içerisine koyuyor.

Şimdilerde akıllı telefon sektöründe çift ekranlı hatta katlanabilir ekranlı modeller üzerine bir yarış söz konusu. Peki Apple bu yarışın neresinde?

Aşağıdan yukarıdan yolun sonu görünüyor

Şunu kabul etmemiz gerekiyor. Apple artık eski kimliğini kaybetmiş durumda. Kullanıcıları heyecanlandıracak yeni ürünler tasarlayamıyorlar.

Şimdilerde yeni nesil iPhone 11 modelleri hakkında dedikodular dolaşıyor. Sır gibi saklanan büyük yenilik gibisinden başlıklar atılıyor. Peki bu büyük yenilik ne? Belki de 3 ana kamera?. Huawei bunu 2018’in başında yaptı zaten.

Diğer bir yenilik ne? Ekran altı parmak izi okuyucusu. Bu teknolojiyi şu anda kullanmayan üretici zaten yok. Peki neyin yeniliğinden bahsediyoruz? Aslında Apple’ın kullanıcılara bir yenilik falan sunduğu yok. Buna halk arasında “Amerika’yı yeniden keşfetmek deniyor.” ve kullanıcılar bu durumdan hiç mi hiç memnun değil.

Apple rakipleri karşısında ezilmeye devam ediyor-oyunalsat.net blog-oyunalsat-teknoloji haberleri-oyun haberleri-urun incelemeleri-steve jobs

Bu oyunu kablosuz şarj özelliğinde de yaptılar. iPhone 8, 8+ ve X ile gelen kablosuz şarj özelliğini öyle bir anlattılar ki bilmeyenler bu teknolojiyi kullananın ilk Apple olduğunu sanar. Halbuki Samsung bu teknolojiyi S serisi ile sunmasının üzerinden yıllar geçti.

Kısaca özetlemek gerekirse, Apple bu pazarlama stratejisi ile devam ederse, zaten yükselen fiyatlarının da etkisiyle kan kaybetmeye devam edecek. Malum bir zamanlar Nokia ve Blackberry de zirveye oynayan oyunculardı fakat şimdi ne durumdalar?

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi