En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Klavyede Birçok Tuşa Basma Sorunu Çözümü

Oyun oynarken birçok tuşa aynı anda basma, bluetooth Klavyenizin birden çok tuşa aynı anda basmamasından ötürü problem yaşıyorsanız, çözümü bu rehber yazımızda.

2 3.454
Özellikle son dönemlerde Fifa gibi spor oynayanların birden fazla tuşa bastığında algılamamasından ötürü başarısız olunduğuna dair şikayetler ve bu konunun çözümünü soran mailler aldık. Oyunalsat Web Ekibi olarak da sizin bu taleplerinize kayıtsız kalmayarak konuyu inceledik.

Başlarken: Oyunun Yüklenmesi

İlk olarak Pes yüklediğimiz bilgisayarımız ile maça başladık ve bluetooth klavyemiz ile ilk testimizi yapalım dedik.

Bluetooth Klavye ya da Entegre Klavye Farkı

Maça basladiktan sonra multiplayer turnuvalarımızın vazgeçilmezi, rakibi pazara gönderen bir hareket olan aynı anda çapraz koşarken aşırtma pas vermeyi denedik. Sonuç ne mi oldu? Oyuncu taca çıktı! Tam da üyelerimizin ilettiği gibi tuşlar aynı anda çalışmıyordu. Bu konunun kablosuz klayveden kaynaklanabilecegini düşünerek HP Omen’in kendi klavyesi ile tekrar denedikse de sonuc yine değişmedi.

Araşırma Safhası

Forumları ve destek sayfalarını tavaf ettiğimiz süreçte herkes bunun donanımsal bir problem olduğunu ve ancak yeni bir klavye ile çözüleceğini söylese de siz siz olun İNANMAYIN.

Sorunun Sebebi: BİOS

Konuyu enine boyuna araştıran ekibimiz sonunda sorunun BİOS’tan kaynaklandığını tespit etti.

Sorunun Çözümü: BİOS Güncelleme

Problemin çözümü ise oldukça basit. Biz kullandığımız HP Omen ürününün HP Destek bölümündeki sürücü güncellemelerinin içinden yeni BİOS versiyonunu bulduk ve güncellemesini yaptık.

Sonuç: Başarılı

Bios güncellemesini yapmamızın ardından birkac defa bilgisayar kendini yüklemeyi sürdürmek adına yeniden başlattı ve yükleme tamamlandı. Oyunu tekrar açtığımızda ise artık aynı anda birden fazla tuşe basabilmeyi başardık.
Klavyede birçok tuşa basma sorunu ve çözümü-oyunalsat-oyunalsat.net-oyunalsat blog-ozel rehberler-kapak

BİOS Nedir?

Bios anakartınızın bilgisayarın tüm donanımları ile stabil çalışabilmesi için yapılmış bir yazılımdır. Bu yazılım zaman zaman yeni güncellemeler ile daha stabil hale getirilmektedir.
BIOS güncellemesi, zaman içerisinde gerçekleşen donanımsal değişikliklerin uyumlu olarak sistemde çalışmasını sağlamak amacıyla ya da yeni donanımın tanıtılabilmesi amacı ile yapılan yazılımsal güncellemedir diyebiliriz. Uyumsuzlukların yaşanması durumunda karşılaşılan problemlerin giderilmesi de diyebiliriz. Mevcut olan anakart marka ve modeline göre firma, web sunucuları üzerinden en son BIOS güncellemesine ulaşmanız mümkündür. Sadece donanımsal olarak düşünmek bir bakıma doğru olsa da AR-GE çalışmaları, üretici firmalar tarafından yapılarak sistemsel güncellemelerle uyumlu olarak yazılım güncellemeleri çıkartmaktadır. Yeni bir sistemin performans artışı ve uyumu bu sayede de sağlanabilmektedir.

BİOS Güncellemesi Ne Zaman Yapılmalı?

Gelelim konumuzun başlığında bulunan ”BIOS güncellemesi ne zaman yapılmalı?“ sorusuna. BIOS güncellemesi yapılması için illa ki bir donanımsal değişiklik olması söz konusu değildir. Yazılımların tam randımanlı olarak çalışabilmesi için dahi bu BIOSgüncellemesinin yapılması söz konusu olmaktadır. Birçok anakart üreticisinin sunmakta oldukları hizmetler arasında yer alan BIOS yazılım güncellemesi yapmayı bilmiyorsanız bir profesyonelden yardım alarak yapabilirsiniz. Riskli bir işlem olduğu için yapacağınız küçük bir hata ya da işlem sırasında yarım kalan bir güncelleme, ana kartın bir daha kullanılamaz duruma gelmesine neden olabilmektedir. Bir elektrik kesintisi dahi bu olumsuz sonuçları doğurabilir. Konuyu bir örnek ile açıklamak gerekir ise anakart üretici sitesinde ya da kitapçıklarında bulunan donanım destek şeması gereği işlemci yükseltmek istiyorsunuz. Yalnız işlemcinizi yeniledikten sonra kurulu olan sistemin, yeni donanımı tanımadığını fark ettiniz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yeni donanım, anakart destek şemasında bulunuyor ise tek yapmanız gereken işlem BIOS güncellemesi olmalıdır. Bu sayede yeni donanım tanınacak ve performanslı olarak çalışabilecektir.

Bu işlem için üretici tarafından sunulan yazılımları kullanarak bilgisayarınızın BIOS yazılım versiyonuna ulaşabilir, internet bağlantısı bulunan bir ortamda BIOS güncellemesini, bu yazılımlar yardımı ile yapabilirsiniz. Güncelleme işlemini yapmadan önce, mevcut bulunan BIOS yazılımının yedeğini almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

2 Yorum
 1. Cihan cio diyor

  Dostum iyi araştır. Yanlış bilgi veriyorsun. Klavyenin donanımsal özelliğiymiş. Birden çok tuşa basılıyorsa klavyen anti-ghost özelliği taşıdığını gösteriyormuş. Burada 6 tuşa kadar veya 6 tuş üstü destekleyen ve desteklemeyen bazı modellerin listesi de mevcut: https://www.mmo-champion.com/threads/1185198-Keyboard-anti-ghosting-(NKRO)-list

  1. Oyunalsat Web Team diyor

   Merhaba Cihan,

   Aynı sorun ile karşılaştıktan sonra BIOS update ile bizim tarafımızdaki sorun çözüldü. Yurt dışındaki forumlarda da bu konu ile ilgili yazılan yazılarda da BIOS update ile sonuç aldığını söyleyen kullanıcılar mevcut. Fakat bilgilendirme için teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   Oyunalsat.net Web Team

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi