En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Call of Duty Advanced Warfare İncelemesi

Tekno-Aksiyona hazır olun! Call of Duty Advanced Warfare oyununu sizin için bitirdik.

0 7.000

First person shooter(FPS) diye adlandırılan birinci kişinin gözünden oynadığımız oyunlar
Counter-Strike oyunundan bu yana bir hayli gelişim gösterdi. Call of Duty’nin İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan, özellikle Ukrayna’nın nükleer patlamayı yaşamış Çernobil şehrinde geçen uzun namlulu tüfek ile düşman avladığınız günlerden sonra şimdi de geleceğin savaş meydanlarındayız.

Oyunun hikayesi COD serisini oynayanların alışkın olduğu ihanet-yanlış anlama-zorunlu emeklilik ve Amerikan Ordusu her zaman kazanır dörtgeninde geçiyor. Oyunun başlangıcında girilen savaşta yaralanan ve ordudan emekli edilen kahraman askerimiz Jack Mithcell, beklemediği bir teklif ile son teknoloji askeri ürünler üreten Atlas isimli şirket tarafından ekibe dahil ediliyor. Kopan sol bileğinin yerine takılan biyonik bileğimizle maceramıza Atlas tesislerinde başlıyoruz.Oyun 2054-2061 yıllar arasında geçtiği için dolayısıyla ileri teknoloji ekipmanlar, silahlar ve araçlar kullanmanın keyfini yaşıyorsunuz. Özellikle ses sistemi ile yüksek seste oyunu oynadığınız zaman grafikler ve gerçekçi aksiyon yapısı sizi bir solukta bu oyunu bitirmeye davet ediyor. Tabii ki bizim tavsiyemiz oyunu yüksek zorluk seviyesinde oynamanız yoksa birkaç saat içerisinde oyunu bitirebilirsiniz.

1 Call of Duty Advanced Warfare Nişan Almak Kolay Mı?

Bu tarz oyunları bilgisayarda oynamayı seven ve mouse kullanmaktan vazgeçemeyen kişiler (benim gibi) bile PlayStation ya da Xbox koluyla kolaylıkla nişan alabiliyorlar. Bunun kanıtı olarak oyun içerisinde kullandığınız ekipmanı geliştirmeniz için size verilen görevlerden düşmanı kafadan vurma görevini ilk tamamlamış olmamı gösterebilirim. Bunun dışında EXO görevleri nelerdir derseniz düşmanı bomba ile öldürmek, öldürülen kişi sayısı ve istihbarat toplamak gibi fakat oyun içerisinde olay akışından fazla kopma şansınız olmuyor zira koparsanız görev başarısızlıkla sonuçlandı uyarısı alabiliyorsunuz. Benim gibi ilk defa PS4 de first person shooter (FPS) oynayan birisi bile oyun içerisinde verilen düşmanı kafadan vurma hedefini ilk bitirdim yani sorunun yanıtı evet Call of Duty Advanced Warfare de DUALSHOCK 4 ile hedef almak gayet kolay.

2 Silah Seçenekleri Ne Alemde?

Araçlarda oldukça cömert davranan oyun üreticileri bize silah konusunda da bir kısıtlama getirmemişler. Tek çeşit tabanca ve makineli tüfek ile tüm görev sizi süründürmek yerine düşmanın yere düşürdüğü silahları yerden alma seçeneği ile büyük ihtimalle görev esnasında bitecek olan kurşunları tazelemek yerine hali hazırda ölen düşmandan arta kalan ve belki de sizin silahtan bile iyi olabilecek olanı alabilirsiniz.

Benden size bir tavsiye de silah seçiminde olsun.

MK14 oyunun en iyi nişan alan silahlarından biri üzerine bir de thermal scope isimli nişan aldığınızda düşmanı vücut ısısından tespit eden nişangahı da oldu mu gelsin skorlar/trophyler, kaçsın düşmanlar.

3 Bombalar Nasıl?

El bombaları konusunda maalesef oyun bize o kadar da cömert davranmamış. Oyun içerisinde kullandığınız kendi hedefini otomatik tespit eden bomba ve ortama kızılötesi bir ışın yayarak nesnelerin, duvarların arkasındaki düşmanları birkaç saniyeliğine gösteren bomba olacak. El bombalarının kullanışsızlığını da şöyle örnekleyeyim. Oyunun size verdiği görevlerden biri de el bombası ile düşman öldürmek ve ben bunu en son görevimde tamamlayabildim epey bir uzun sürdü anlayacağınız.

4 Exo Upgrade (Exo Geliştirmeleri) Nasıl Yapmalıyım?

İlk olarak “resistance” dayanıklılık alarak daha zor ölmeye bakın, ardından armor alarak kurşunlardan daha az yara alın, akabinde quick aim ile daha hızlı nişan ve relod (şarjör değiştirme) alarak düşmanı önce siz haklayın.

Bunları yaparken recoil (silah tepmesi) ve sprint (hızlı koşma) da ilk olarak almanızı önereceğim geliştirmeler.

5 Hikaye Örgüsü Keyifli Mi?

Videoları geçmeden izleyenler için olay örgüsü epey eğlenceli olacaktır. Klasik bir Call of Duty ritüeli ile ihtiraslar, kayıplar ve üzüntüler sizi bekliyor. Esir düşmek, tek elinizi kullanmak ve tuzağa düşmek çok gerçekçi olduğu gibi görünmezlik zırhımızla sessizliğin dibine vurmak zorunda olacaksınız. Tabii düşmen da sizin geliştirdiğiniz görünmezlik teknolojisine karşı yeni tespit teknolojileri de geliştirmiş olacak.

6 Sonuç

Benim oyunu almadan önce okuduğum incelemerde oyunun çabuk bittiğinden dert yanan editörler maalesef doğru söylemişler. Call of Duty: Advanced Warfare bir solukta bitireceğiniz bir oyun, bu yüzden size tavsiyem oyunu zor seviyelerde oynamaya gayret gösterin.

Sonuç olarak benim size tavsiyem bu oyunu alıp oynamanız yönünde olacak çünkü gerek hikayesi gerekse silahları açısından eğlenceli bir oyun. Ve her zamanki klasik sonuç “Çok yaşa Amerikan Donanması, hurray US Military” sonucu ile kapanan bir defter daha…

Oyun hakkındaki görüşlerinizi ve sorularınız aşağıda yer alan yorumlarım kısmından paylaşmayı unutmayın.

93%
Muhteşem
  • Grafik
  • Ses
  • Oynanabilirlik
  • Hikaye

Bugüne kadarki en komplike ve güçlü senaryoya sahip Call of Duty oyunu sizi bekliyor.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi