En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

Çevrimiçi Oyun Oynarken Neden VPN Kullanmalısınız?

İnternet servis sağlayıcılarının yüksek veri alışverişi sonucunda bant genişliğini sınırlayabildiğini biliyor muydunuz? Neden VPN kullanmalısınız, açıkladık

0 119

İnternet servis sağlayıcılarının yüksek veri alışverişi sonucunda bant genişliğini sınırlayabildiğini biliyor muydunuz? Çevrimiçi oyun oynarken veri alışverişiniz arttığından dolayı internet servis sağlayıcınız tarafından kısıtlanıyor olabilirsiniz. Peki, sanal konumunuzu yani IP adresinizi değiştirerek ping süresini azaltabileceğinizi ve çevrimiçi oyunları daha ucuza satın alabileceğinizi?

Şirketler tarafından fiziken uzaktan çalışanların şirket ağına güvenli bir şekilde bağlanmaları için kullanılan VPN (Sanal Özel Ağ) teknolojisi bireyler arasında erişim engellerini aşmak için popüler hale gelmiştir. VPN programları ile ping sürenizi düşürebilirsiniz. Sanal konum değişikliği ile çevrimiçi oynadığınız oyunlarda oyun sunucusuna daha yakın bir konumdan internete bağlanarak ping sürenizi düşürebilirsiniz. Bunu bir VPN programı ile nasıl başarabilirsiniz?

VPN küresel internete başka bir cihaz üzerinden erişmenizi sağlar. Bu tünelleme protokolleri ile gerçekleştirilir. Tünelleme protokolü veri paketlerinizin başka bir veri paketi ile kapsüllenmesini sağlar. Bu kapsülleme sırasında veri paketine VPN sunucusu tarafından yeni bir IP adresi atanır. IP adresi internet servis sağlayıcınız tarafından çevrimiçi olduğunuz her cihaza atanan bir seri rakamdan oluşur. Veri paketleriniz bu IP adresi ile küresel internette seyahat eder. VPN ile IP adresinizi gizler ve de yeni bir IP adresi kazanırsınız. IP adresi fiziki konumunuza çok yakın bir konumu küresel internet ile paylaştığından dolayı değişen IP adresi ile sanal olarak konumunuzu değiştirmiş olursunuz. IP adresinizi oynadığınız çevrimiçi oyunun sunucularına göre değiştirerek ping sürenizi düşürebilirsiniz. Veri paketleriniz küresel internette ne kadar kısa sürede seyahat edebilirse ping süreniz o kadar düşer.

Çevrimiçi oyun oynarken sınırlı bant genişliğinden dolayı ping süreniz artabilir. Bant genişliği demek veri aktarım kapasitesi demektir. İnternetinizin bant genişliği ne kadar yüksekse o kadar çok veri aktarım kapasitesine sahipsiniz demektir. Veri aktarım kapasitesi sınırsız olan bir VPN programı ile sınırsız bant genişliğine erişebilirsiniz. Bu şekilde çevrimiçi oyunlarda ping sürenizi yine düşürebilirsiniz.

VPN kullanarak aynı zamanda coğrafik olarak bulunduğunuz konumda mevcut olmayan oyunlara erişebilirsiniz. VPN ile sanal konumunuzu o çevrimiçi oyunun servis edildiği ülke ile değiştirerek bu oyunlara ulaşabilirsiniz.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, çevrimiçi oyun oynarken DDoS saldırılarından kendinizi korumak için IP adresinizi VPN ile gizleyebileceğinizi belirtiyor. IP adresinize karşı düzenlenen DDoS saldırıları internet bağlantınızda problemlere yol açabilir. Bu da çevrimiçi oyun deneyiminizde sorunlara yol açabilir.

VPN ile başka neler yapabilirsiniz? VPN ile sadece çevrimiçi oyunlarda sanal sınırları aşmakla kalmaz; sınırsız internete ulaşabilirsiniz. Sınırsız internet sınırsız içeriğe ulaşabilmek demektir. Ülkenizde engellenen web site ve servislere VPN ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ülkenizde hiç mevcut olmayan fakat başka ülkelerde mevcut olan web site ve servislere de ulaşabilirsiniz. VPN ile Netflix ABD içeriklerine ulaşabilirsiniz, spor yayınlarını, oscar ödüllerini canlı bir şekilde izleyebilirsiniz.

VPN aynı zamanda internet bağlantınızı şifreleme algoritmaları ile şifreleyerek veri paketlerinizin güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlar. Bu şifreleme ile ağınıza sızan herhangi bir üçüncü parti bağlantınızı görse dahi içeriğini göremez çünkü bağlantınız şifrelidir. Her ne kadar VPN programları birer Wikipedia giriş programı gibi gözükse de aslında şirketler tarafından gizlilik ve güvenlik amacıyla kullanılmaktadır. VPN bir siber güvenlik önlemidir. Tünel protokolü ile gizlenen ve şifrelenen bir ağa karşı siber saldırı düzenlenmesi neredeyse imkansızdır.

Ping sürenizi düşürerek ve IP adresinizi saldırılara karşı koruyarak çevrimiçi oyun deneyiminizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi