En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Dying Light İncelemesi

Oyunalsat.net Blog’un oyun incelemerinde sıra Harran Ovası’nda geçen Dying Light oyununda.

1 10.990

Dünyanın sonu gelmiş etrafı zombiler sarmış, insanlık insanlıktan çıkmışsa ne yapardınız?

Cevabı: Dying Light oyununda kontrol ettiğiniz karakterde gizli.

Oyuna başladığınız zaman her şeyden bir haber bir şekilde uyanarak sağa sola koşturduğunuzu göreceksiniz. Oyun ilerledikçe aslında Harran Ovası’nda olduğunuzu ( bu bizim bildiğimiz Harran’dan epey farklı ) fark ederek, kendinizi etrafta bulunan çetelere kabul ettirmeye çalışarak karakterimizi geliştirmekle başlıyoruz. Fakat bu noktada karakterimiz kötülük, iyilik ve insanlık arasında tercihler yapmak zorunda kalıyor.

dying-light-oyun-incelemesi-dying-light-incelemesi-blog-oyunalsat-fotograf-4
Karantina bölgesinde çatıdan çatıya atlarken farkına varmasanız da bir saat kavramı var ve saat ilerledikçe hava kararıyor.

-EE yani? Daha iyi ya aylaklar beni görmez.

dediğinizi duyar gibiyim. Fakat olay bu kadar basit değil çünkü gece demek daha fazla tehlikeli demek. Bazı görevleri geceleri yapmanız gerektiği için gecenin bir yarısı yataktan çıkacak ve sizi bıkmadan takip eden sizin gibi çatılarda fink atan zombilerle mücadele vereceksiniz. Ama size bir de iyi haber var! Geceleri karakterinizin özellikleri iki katına çıkıyor. Yani daha fazla zıplayabilir, koşabilir ve eşya taşıyabilirsiniz.

nzohd5fqtv3rdw6lgangAçık dünya prensibiyle serbestçe gezebildiğiniz harita da size herhangi bir kısıtlama sunulmuyor. Fakat bazı bölge ve yerler hikayenin düzeni açısından sonradan açılıyor. Genel olarak oyunu kaydetmek, bir soluklanmak için harita içerisinde “safe zone” yani güvenli bölgeler mevcut. Bazı safe zonelar şalter attığı fiş çıktığı, sigorta bozulduğu için zombilerle dolu olsa bile siz olaya müdahele ederek orayı temizleyip, tekrar işlevsel hale sokabilirsiniz. Oyunu gerçekçi kılan durumlardan bir tanesi de silahların dayanıklılığının olması. Bir sopayla 4-5 defa saldırdığınız zaman o sopa kırılıyor, gerekli ekipmanlarla tamir edene kadar da rakibinize zarar vermiyor. Oyun ilerledikçe öğrenilen yeni metod ve kazanılan beceriler ile silahlarınızı daha ölümcül hale getirebilirsiniz. Elektrik çarpan, üstünde çiviler çakılı bir beyzbol sopası rakibi şok edecek ve etkili bir hasar bırakacaktır.

dying-light-oyun-incelemesi-dying-light-incelemesi-blog-oyunalsat-fotograf-3
Karşınızda çivi ile geliştirilmiş bir sopa

İleri derecede gerçekçilik

Dying Light oynarken adeta oyunun içinde hissedeceksiniz. Oyunun genel seslendirmeleri televizyonunuzdan gelse de, radyo konuşmaları, kondisyonu biten silah sesleri, ekipman kullanımları gibi efektler gamepadinizde bulunan hoparlörden gelerek sizi saran bir gerçeklik olgusu yaratıyor.

İlan tahtasına asılı görevler

Oyun içerisinde ana görev, yan görev, isteğe bağlı görevler olduğu gibi challenge yani zamana karşı yarış görevleri de mevcut. Challenge görevlerinde değişik silahlarla, belirli bir süre içerisinde zombileri öldürmeniz gerekiyor. Genellikle hikayeyi merak eden ve oyunu %100 bitirmek için gayret gösteren oyunculardan değilseniz bu görevleri pas geçebilirsiniz.

Eşya alıp, satarak ticaret yapmak

Haritada yer alan marketlerde ceşitli ürünler satılmakta ve sizin üzerinizdeki eşyalar satın alınmaktadır.

dying-light-oyun-incelemesi-dying-light-incelemesi-blog-oyunalsat-fotograf-2
İntihar bombacısının zombileşmiş hali…

Son olarak

İlginç bir konuya sahip olan Dying Light gerilim ve korku türü bir oyun. Bu nedenle gerilmekten, oyun içerisinde Uncharted oyununda olduğu gibi atlayıp zıplarken düşünce çabucak sinirlenen, ben daha çok ateş etmek, vurmak istiyorum diyenlere bu oyunu önermiyorum. Zira oyun içerisinde kurşununuz sınırlı ve altın değerinde, silahlarınızın gücü de kolaylıkla tükenmekte olduğu için düşmanlarınıza uzaktan bir selam çakıp topuklamak üzerine kurulu fakat bir o kadar da eğlenceli bir oyunla karşı karşıyasınız.

Oyunalsat.net üzerinde Dying Light oyunu için verilmiş ikinci el ve sıfır oyun ilanları için tıklayın.

dying-light-oyun-ilanlari-ikinci-el-dying-light-oyun-ilanlari-sifir-dying-light-oyunu-ps4-xbox-one-ps3-xbox-360Oyun hakkındaki yorum, görüş ve sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.
78%
Çok İyi
  • Grafik
  • Ses
  • Oynanabilirlik
  • Hikaye

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

1 yorum
  1. godmodeon diyor

    https://i.imgyukle.com/2019/10/12/EYSDyt.png gelmiş geçmiş en iyi hayatta kalma zombi oyunu

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi