En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Fifa Nasıl Oynanır? En İyi Fifa Taktikleri Nelerdir?

Fifa Nasıl Oynanır? En İyi Fifa Taktikleri Nelerdir? Rakiplerinizi alt etmek mi istiyorsunuz? Taktikler, ara paslar, çalım, mentalite ve dahası bu yazıda.

0 21.994

Fifa Nasıl Oynanır ve En İyi Fifa Taktikleri Nelerdir?

Senelerdir PES ve Fifa oynayan bir ekip olarak PES yerine Fifa’yı tercih ettiğimizi buradan sizlere itiraf edebilirim. Özellikle Frost Bite oyun motoru ve etkileyici gerçekçiliği ile Fifa yeni oyununda bizce PES’e fark atmış.

Peki nedir bu farklar? İlk olarak PES’de kanattan gelirken saha çizgilerinden sondan 3. çizgi ile ortanın bir tık üstünde içeriye orta yaptığınız zaman içeride Lukaku, Cavani, İbrahimoviç, Eren Derdiyok gibi bir forvetiniz varsa gol olması için yapmanız gereken tek şey şut metrenin 1/4’ü kadar şuta basılı tutmanız yeterliydi. Sanırım ekip arkadaşı rakiplerim de benim bu sistemi çözmüş olmamdan çok rahatsız olacaklar ki, artık Fifa oynayalım dediler ve ne oldu dersiniz? Tabii ki de sonuç değişmedi yine turnuvaların kesin galibi ben oldum 🙂 Bu yazımda Fifa’da kendini geliştirmek isteyen okuyucularımız için Fifa Nasıl Oynanır ve En İyi Fifa Taktikleri Nelerdir yazımızı geliştirdik. Eğer bu tavsiyeleri de uygularlarsa başarılı olmama şansları çok düşük. Ha baktınız yine başarısızlık var, aşağıdaki yorum bölümüne birlikte Fifa oynayabileceğimiz bir oyun kafenin adresini ve buluşma saatini yazın, orada olacağım 🙂

Bu kadar kafanızı şişirmeden sonra gelelim oyunda dikkat etmeniz gereken püf noktalara.

Fifa Nasıl Oynanır-en iyi fifa taktikleri nelerdir-oyunalsat.blog-oyunalsat blog-oyun haberleri-teknoloji haberleri

Takım Seçimi

Fifa Nasıl Oynanır yazımızın en hassas başlıklarından bir tanesi de tabii ki kendinize uygun, elinize oturan bir takım seçimi yapmak. Herkes Real Madrid, Barcelona, Chelsea, Bayern Munich gibi yıldızlar karması takımları seçerek karşısındaki rakibi yeneceğini düşünse de, ilk hata buradan başlar. Yıldızlar karması takımları seçmeniz, bir Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş’ı seçtiğiniz zamanki aidiyet duygusundan çok farklıdır. Ayrıca güçlü bir takım aldığınız zaman rakibiniz de ona göre motive ve konsantre olarak sizi bozguna uğratabilir. Bu yüzden çok güçlü takımlar yerine ortalığın tozunu dumana katacağınız, oyun tarzınıza uygun takımları tercih etmenizde fayda var. Gelin hemen bunu örneklendireyim.

Fifa Nasıl Oynanır-en iyi fifa taktikleri nelerdir-oyunalsat.blog-oyunalsat blog-oyun haberleri-teknoloji haberleri

Benim oyun tarzım kanatlardan hücum ederek orta yapıp, karambol yaratmak ve bu karambol sonrasında rakip topu uzaklaştırmaya çalışırken sert bir orta saha ile topu kazanmak üzerine kuruludur. Benim taktiğime uygun takımlar içerisinde birincisi PSG, ikincisi Juventus ve üçüncüsü ise Başakşehir. Evet yanlış duymadınız Başakşehir 🙂 Son dönemdeki transferleri ile orta sahası çok dirençli olmasa bile orta düzey takım seçeceğim zaman kanatları ve pivot santraforu Adebayor ile keyif veren bir takım olabiliyor.

Orta sahanın ortasından eze eze, dele dele atak yapmak istiyorsanız öncelikle şunu belirtmeliyim ki analog ile oynamayı bilmelisiniz. Çünkü Fifa 18’de orta sahanın ortasından ilerlemek için çalım kabiliyetinizin olması lazım. Çalım kabiliyeti için de tuşlarla değil, analog ile oynayarak çaprazlara koşu yapabiliyor olmalı ve sağ taraftaki analogu kullanarak estetik, bazen de şans eseri çalımlar atmayı bilmelisiniz. Ortadan saldıran takımlara örnek olarak Real Madrid, Manchester United, Chelsea ve Manchester City takımlarını sayabiliriz.

Fifa Nasıl Oynanır-en iyi fifa taktikleri nelerdir-oyunalsat.blog-oyunalsat blog-oyun haberleri-teknoloji haberleriEv Sahibi Avantajı

Genellikle sol tarafı seçen ev sahibi kullanıcı seyirci desteğini arkasına alarak rakibine karşı küçük de olsa avantaj sağlayabilir. Bu yüzden eğer iki maç yapacaksanız bu avantajı ikinci maçta sağ taraftaki deplasman kullanıcısı da bu avantajı elde edecektir. Fakat tek maç yapacaksanız stadyumu değiştirmekte fayda var.

Forma Seçimi

Forma seçimi ve taktik bölümü size biraz angarya gelse bile aslında oyunu doğru görebilmeniz, kazanmanız için ilk adım olacaktır. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta, iki takımın forma renklerinin birbirine benzer olmaması. Ayrıca bu noktada genelde hakemlerin giydiği bordo ve siyah formaları tercih etmemeye dikkat edin çünkü bazı formalar hakemle aynı denk gelebiliyor. Bu durumda yanlışlıkla hakeme pas vermek ve hakemle top kapmaya çalışmak gibi hatalar yapılabiliyor.

en iyi fifa taktikleri nelerdir-oyunalsat.blog-oyunalsat blog-oyun haberleri-teknoloji haberleri

 

Fifa 2018 Taktikleri

Taktik bölümü de aslında maçı sizin lehinize çeviren durum olacak. Fifa’nın takım seçimi menüsünde “Sakat oyuncular oynayamaz.” diye bir ibare olmadığı için güçleri en yüksek oyunculara kadronuzda yer vermeye çalışın.

İdeal Kadro Dizilişi

Takımınızdaki güçlü oyuncuları belirleyerek, tümünü oynatacağınız kadro dizilişini kullanmaya çalışın. En yüksek güce sahip oyuncuları kadroya koyarken de  futbolcuların bireysel özelliklerinin birbirinden farklı olduğunu unutmayın.Fifa 2018, Fifa, Fifa 18, Fifa 18 Nasıl Oynanır, Fifa 2018 Nasıl Oynanır, Fifa 18 Başarılı Olmak, Fifa ipuçları, Fifa taktikleri, Fifa 18 takım seçimi, oyunalsat, oyunalsat.net-4

Hızlı Oyuncu Değişikliği Hamlelerini Belirleyin

Fifa’nın güzel özelliklerinden bir tanesi de hızlı oyuncu değişiklikleri. Maç başlamadan önceki taktik ayarlarında futbolcunun üzerine gelip, R2 / RT tuşuna basarak oyunun ilerleyen dakikalarında yapmak isteyeceğiniz hamlenizi seçin. Eğer siz seçmezseniz oyun yine de sizin yerinize oyuncu değişikliği hamlesi seçecektir. Fakat bu durumda bazen sağ bek oyuncunuzu, sağ kanat oyuncunuz ile değiştirmeyi önerebiliyor. Maç esnasında alt bölümde bir sürenin geri sayım yaptığını görebilirsiniz. (Genellikle korner, free kick ya da tekrarlarda) bu anda R2 / RT tuşuna basılı tutarak sizin için önerilen değişiklikleri göreceksiniz. Buradan R1 / RF tuşu ile önerilen değişiklikler arasında gezerken, X tuşu ile de değişikliği onaylayıp, değişikliği gerçekleştirebilirsiniz.

Fifa 2018, Fifa, Fifa 18, Fifa 18 Nasıl Oynanır, Fifa 2018 Nasıl Oynanır, Fifa 18 Başarılı Olmak, Fifa ipuçları, Fifa taktikleri, Fifa 18 takım seçimi, oyunalsat, oyunalsat.net-7

Oyun içerisinde karşınıza çıkacak oyuncu değişikliği önerisi.

En İyi Kumanda ve Kullanıcı Ayarlarını Yapın

Fifa’nın sizler için verdiği desteği geri çevirmeyin ve ayarlarınızı çoğunlukla “Destekli” olarak ayarlayın. Savunma sistemi olarak da ben “Eski savunma sistemi” seçeneğini kullanıyorum. Bununla birlikte daha çok önde pres yapabilirsiniz. “Yeni savunma sistemi” seçeneğinde daha çok ayakta savunma yaparak rakibinizin hamlesini bekliyorsunuz.

Maçın Başlamasının Ardından

Mentalite Ayarları

Maçın başlamasının ardından bir şok pres ile rakibinizi savunmasız bırakmayı deneyebilirsiniz. Bunu analog kullananlar sol yön tuşuna basarak, yön tuşlarını kullananlar da sol analogu sağ tarafa ittirerek takımı ofansif ya da ultra ofansif yapabilirsiniz. Bunun size artısı atak yönünden katkısı olduğu kadar, defansif olarak da geriye koşmanız gerektireceğini unutmayın. Eğer Juventus gibi defansı kuvvetli bir takımla oynuyorsanız ultra ofansif yapabilirsiniz fakat aksi takdirde defansa koşarken rakibin sprinter oyuncuları sizi hızları ile bozabilir.

Fifa Nasıl Oynanır-en iyi fifa taktikleri nelerdir-oyunalsat.blog-oyunalsat blog-oyun haberleri-teknoloji haberleri

Oyun Tarzım Nasıl Olmalı?

Fifa ve PES gibi oyunların yeni versiyonlarında temel prensip “Basit” oynamak. Tek paslar ve çalım gücü düşük oyuncular ile çalıma girmeyerek sonuca ulaşabilirsiniz. Rakibinizi kendi sahanızda yaptığınız hazırlık pasları ile üzerinize çekin, orta sahada 3-4 pas yaptıktan sonra kanattaki boş oyuncunuza pas aktarmaya çalışın. Eğer kanattaki oyuncu doluysa, santraforu pas istasyonu olarak kullanmalısınız. Bunu yapmak için de kaleye sırtı dönük santrafor ile kanattan bindirme yapan beklerinize ara pas atmalısınız. Bu bekler ile ceza sahası çizgisinin  başlangıcındaki çizgi içerisinden içeriye orta yapın. Eğer son 2 çizgiye kadar girdiyseniz, yapacağınız orta kalecinin ellerinde kalacaktır.

Fifa Nasıl Oynanır-en iyi fifa taktikleri nelerdir-oyunalsat.blog-oyunalsat blog-oyun haberleri-teknoloji haberleri

Fifa Orta Yapmak ve Güç Ayarlaması

En iyi Fifa taktikleri yazımızda en önemli noktalardan bir tanesi de orta yapmak. Ortalarınızı yaptığınız yer kadar, güç ayarı, pozisyon alması ve vuruş güç ayarı da gol atmak için dikkat etmeniz gereken noktalardan.

Orta Gücü

Yukarıdaki görselde olduğu gibi orta şiddette göndereceğiniz içeriye paslarda penaltı noktasının civarına top gidecektir. Siz arka direğe atmak için bundan biraz daha fazla ama son raddeye getirmeden şiddeti belirlemelisiniz. Ön direk için de aynı şekilde bundan biraz daha az olmalı. Fakat ön direkten kafa golleri pek de kolay olmuyor, benden size söylemesi.

Fifa Nasıl Oynanır-en iyi fifa taktikleri nelerdir-oyunalsat.blog-oyunalsat blog-oyun haberleri-teknoloji haberleri

Pozisyon Almak

Futbolcunuzun topa ne kadar iyi vurduğu, aldığı pozisyon ile doğrudan ortantılıdır. Rakip defans oyuncusunun arkasında durursanız, topa vurmak için defansın hata yapmasını beklemeniz gerekir. Ama bunu beklemek yerine joystiğin yön tuşlarını kullanarak rakip oyuncunun önüne geçin ve net bir kafa vuruşu ile sonuca ulaşın.

Vuruş Gücü Ayarı

Kafa ve vole tuşlarında eğer penaltı noktasının civarında değilseniz sakın ola şut tuşunu sonuna kadar köklemeyin! 🙂 Bu oyunlar artık klas gol atmaya yönelik oyunlar olduğu için nazik ve yönlendirilmiş şutlar gol olmaktadır. Şutunuzu çekerken, yön tuşları ile de vuracağınız noktayı göstererek basılı tutun fakat bunda da sonuna kadar basarsanız topu dışarı atabilirsiniz. Eğer ki yön vermezseniz de şutu direkt kalecinin üzerine doğru yollayacaktır.

Oyunalsat.Blog tarafından yazılan “Fifa Nasıl Oynanır ve  En İyi Fifa Taktikleri Nelerdir?” yazısının ikinci bölümü 25 Ağustos 2019 günü bu sayfada yayınlanacaktır. Bizi takip etmeye devam edin…

[newsletter-pack newsletter=”14890″ style=”default” si_style=”default” show_title=”0″ heading_style=”default”][/newsletter-pack]

Uygun Fiyatlı Teknoloji Ürünleri İlanlarına Ulaşmak için Oyunalsat.Net Sitemizi Ziyaret Edin!

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi