En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Fifa’dan Pes’e ilk gol geldi

1 231

Fifa 17 ve Pes 2017 görücüye çıktı ve daha şimdiden milyonlar bu iki oyunun keyfini yaşamaya başladı. Ama görünen o ki rekabette Fifa ağır basacak, neden mi? Detaylar haberimizde.

FIFA ve PES serileri arasında yaşanan mücadele her iki serinin de yeni oyunlarının piyasa sürmesiyle devam etti. Ama gelin görün ki bir haftalık dönemi ele aldığımızda Fifa 17’nin arayı fazlasıyla açtığını görüyoruz. Bunun nedeni de satış raporlarında görünen farkın bir hayli büyük olması.

Çıkışıyla birlikte İngiltere’de ilk sıraya yerleşen FIFA 17’nin diğer ülkelerdeki satışları da daha üst seviyelere ilerletmiş olduğu görülüyor. Analist Daniel Ahmad’a göre İngiltere satışlarında FIFA 17’nin PES 2017’den tam 40 kat daha fazla sattığı yanlış duymadınız tam 40 kat(!) rapor etmiş. Gelen raporlara göre FIFA 17, 1.1 milyon satış rakamını geride bırakırken PES 2017’nin satışları ise 50.000 civarında kalmış. Yine aynı raporlarda PES serisinin ülkede satışlarının her geçen yıl daha da düştüğü belirtilmiş.

Tabi diğer ülkeleri de göz önüne aldığımızda satışlar arasındaki fark bu kadar yüksek olmayabilir. Ama genel tanı ve rakamlara baktığımızda PES serisinin FIFA’ya göre kan kaybının devam ettiğini söyleyebiliriz.

Son yıllarda PES’den FIFA’ya kayan bir çok kullanıcı olsa da ülkemizde PES hala internet kafelerdeki popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Fifa 17 ve Pes 2017 arasındaki temel farklılık ise PES’in daha hızlı oynanabilir olması ve kullanıcılara hızlı bir maç için daha cazip ve basit gelmesi. Buna karşın FIFA daha çok single player modları ile kullanıcıları cezbetmekte bunun nedeni ise özellikle FIFA 17’de ekstra zorlaşan defans yapmak. Defans yapmanın ve gol atmanın zor olduğu bir oyun yerine daha bollu amiyane bir tabirle “halı saha maçı” gibi olan PES’in satışlarının ülkemizde daha yüksek olacağını düşünüyoruz.

Daha önce yaptığımız ankette kullanıcıların PES’i tercih ettiğini belirtmekte de fayda var. Peki sizin bu konuda görüşleriniz neler?

Fifa 17 ve Pes 2017

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

1 yorum
  1. KARA diyor

    Fifanın kimi örnek alarak buralarda olduğunu unutmamak lazım, fifa nın çok satmasının tek sebebi lisans konusudur, PES lisans sorununu çözerse böyle haberleri kimse kale almaz.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi