En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Gears of War 4 İncelemesi ve Puanları

Microsoft Xbox oyun konsolunun amiral gemisi oyunlarından en kıymetlisi Gears of War 4 incelemesi, yorumları ve puan durumu. Oyun hakkındaki tüm detaylar bu yazıda.

0 3.544

İlk Gears Of War oyunu grafik açısından döneminin öncelerinden, görsel olarak şölen yaratan bir oyundu haliyle 4. oyun için grafik anlamında büyük bir beklenti vardı. Bu beklentiyi karşılamayı başarabilmiş Gears Of War 4. Belki daha iyi olabilirdi çünkü Gears Of War serisi Xbox’ın amiral gemilerinden, Xbox için en iyi grafiklere sahip olması beklenen oyunlardan.

“Marcus, Baba Bize Yol Göster”

Third person shooter tarzı oyunların belki de dünyada en sevilenlerinden biri olan Gears of War, serinin dördüncü oyunu ile yine eğlenceli bir deneyim sunmuş.

1 Oyunun Hikayesi

Oyunun Hikayesi
Gears of War 3 ile birlikte Locust’lar sonunda yenilmiş COG ve Gears büyük bir kahramanlığa imza atmıştı. Oyun başkanın ilk seride yaşananları anlattığı madalya konuşmasıyla başlıyor. Bu gerçekten etkileyici bir giriş hikayesi çünkü eğitim bölümünde bir yandan da ilk üçlemede yaşanan olayları, o insanların gözünden yaşayarak öğreniyorsunuz. Locust savaşının farklı cephelerinde çatışırken, bir yandan siper sistemi, bir yandan silahlar bir yandan da silah mekanikleri hakkında bilmeniz gerekenleri öğreniyorsunuz.
Üçüncü oyunun sonunda yok ettiğimiz Locust Pod merkezinden sonra her şey günlük gülistanlık olmasa bile insanlara küçük bir rahatlama gelmiş gibi gözüküyor. Tabii rahatlayan insan oğlu ne yapar? -Birbiri ile kavga etmeye başlar. Hikaye kozmik bir fırtınadan kaçmaya çalıştığınız ve robotlarla dolu bir tesise sızmanız ile başlıyor.

2 GoW 4 Hangi Karakterle Oynanıyor?

GoW 4 Hangi Karakterle Oynanıyor?
Gears of War 4’ün ana karakteri, serinin 3 oyununda kullandığımız Marcus Fenix’in oğlu JD. Adeta bir bayrak devir teslim töreni gibi babadan oğula oyun severleri nakletmişler. Ama bu aklınızdan herhangi bir özellikle kaybını getirmesin. Çünkü serinin önceki oyunlarında Marcus’un sahip olduğu tüm özelliklere oğlu da sahip. ( Kimilerinizin zaten sağa sola atla, tara, el bombası at başka ne var ki? ) dediğini duyar gibiyim ama kontroller ve araçlar kısmından ileride bahsedeceğim.

3 Kime Karşı Savaşıyoruz

Oyunun başlarında robotlara karşı basit savaşlar vererek acaba oyun boyunca değişik robotlarla mı savaşacağız diye düşünürken, ilerleyen dakikalarda başlayan Locust hareketlenmeleri ile eski düşmanımız ile tekrar karşılaşıyoruz.Yanı kısacası oyunda iki tip düşmanımız var. Biri DeBees adında robotlar, diğeri de bildiğimiz Locust’lar. Locust’lar, insanları kaçırıp onları bir anlamda koza içine alarak Locust’laştırmanın bir yolunu bulmuş. Gelişimlerini tamamlamadan saldırdığımız için de bazı düşmanlar (Juvies diye geçiyor) daha tam olmamış Locust’lar. Brumak yerine Swarmak gelmiş. Fakat eski tadı şimdilik Locust bakımından koruduğunu söyleyemem. DeBees ise COG emrindeki robot askerler. Onların da farklı türleri var ve başındaki Jinn’den kaçtığımız için oyun boyunca onlar da bizim düşmanımız konumunda. Zaten Locust’ları keşfedene kadar daha çok DeBees ile uğraşıyoruz.
Yeni ekip!

4 Yeni Aksiyon Modları ve Baskınlar

Yeni Aksiyon Modları ve Baskınlar

Oyunun hikaye moduna Wave odaklı oyun sistemi eklenmiş. Horde modunu oynayanların bileceği bu sistem, oyunda toplamda 3 kere falan geliyor. Yani dalga dalga düşmanlar geliyor, ilk dalgayı tamamladıktan sonra bir sonraki düşman dalgası için hazırlık yapıyoruz. Fabricator isminde bir güç kaynağımız var, öldürdüğümüz düşmanlardan kazandığımız güçlerle (ana hikayede genelde sabit sayıda puan veriyor) hazırlık aşamasında ekipman alabiliyoruz. İstersek elimizdeki silahı değiştiriyor, istersek de Turret gibi güçlü silahlar alarak elimizi güçlendiriyoruz.

Gears of War 4 İncelemesi

5 Yapay zeka

Yapay zeka

GOW’da 2006’nın en iyi yapay zekası mevcut. Kesinlikle Locust’lar aptal değiller. Ateş ettiğiniz zaman siper alıyorlar, bomba attığınız da başka yerlere kaçıyorlar, birisi sizi oyalarken diğeri arkanızdan gelip işinizi bitirmeye çalışıyor. Türlü bin türlü taktikleri var ve yeri geldiğinde oldukça can sıkıcı olabiliyorlar. Kesinlikle sizi hakkın rahmetine kavuşturmak için ellerinden geleni ardına koymuyorlar. Aynı şekilde karşınıza çıkan Boss’lar da aptal değil. Mesela madenlerde karşınıza çıkan ilk Boss ciddi anlamda sizi zorlayacak. Kör olan bu yaratık koku ve sese karşı oldukça duyarlı. Kilitli olan madenin kapısını ona kırdırarak, dışarı çıkmanız lazım. Bu sırada oldukça terleyebilirsiniz. Çünkü sesi takip edip, sizi çok zor durumlarda da bırakabilir. Düşmanlar dışındaki ekip arkadaşlarımız da zeki sayılabilir. Ancak bize katılan savaş arkadaşlarımız, Locust’lar kadar çok zeki değiller. Bazı zamanlar yaptıkları bir iki hata ile gafil avlanabiliyorlar. Ancak kesinlikle zekalarıyla ve sizlere sağladıkları ekstra ateş gücüyle yetiyorlar. Ayrıca takım arkadaşlarımıza emirler de verebilme imkanımız oluyor.

6 Müzikler

Müzikler ise kesinlikle ayrı bir paragrafı hak ediyor. Serinin ilk oyununun müzikleri Kevin Riepl tarafından yapılmış, sonraki iki oyunsa Steve Jablonsky’e emanet edilmişti. Bu yıl vizyona giren Ninja Kaplumbağalar 2 ve Deep Water Horizon filmlerinin müziklerini yaptığı için mi yeni bir müzisyen arayışına geçilmiş bilmiyorum ama müzikler son dönemin en popüler ismi Ramin Djawadi’ye emanet. Kim mi? Game of Thrones’un müziklerini yapan kişi desek yeter herhalde. Şu sıralar HBO’nun yeni dizisi Westworld’ün de müziklerine imza atıyor kendisi. Djawadi, serinin önceki tınılarını koruyup üzerine koyarak muhteşem bir albüme imza atmış. Spotify’da da yayımlanan albümü dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Oyun içerisinde de zaten bolca duyguyu yükseltiyor.

Spotify Müzik Listesi

Oyunun müzikleri, Game of Thrones’un müziklerinin yaratıcısı Ramin Djawadi tarafından yapılmış.

7 Multiplayer

Multiplayer

şte burası oyunu satın almak için asıl nedenin olduğu yer. Benim incelemelerimi okuyanlar bilir. Özellikle iyi co-op modu olan oyunları buldum mu bırakamam. Gears of War 4’ün Co-op modu olan Horde da öyle. Burada 5 kişilik bir takımla dalga dalga gelen düşmanlara karşı dayanıyorsunuz ve Fabricator’u koruyorsunuz. Her vurduğunuz düşmandan aldığınız bonusları toplayıp Fabricator’a getiriyor ve orada taret, engel vb şeyler üretip bunları savaş alanına dikiyorsunuz. 50 dalgalık bu akının her 10 dalgasında bir boss geliyor. Önemli olan dayanabildiğiniz kadar dayanmak. Açıkçası oyunun PvP modunda oyun bulmak için çok bekledim ama burada hiç beklemeden hemen bir oyun buldum. Gears of War 4’te kendinize bir sınıf seçerek bu moda giriyorsunuz. Ayrıca kostümler vb bir çok şey de mağazada satılıyor. Bu modlarda bir ses sunucusu kullanmanızı tavsiye ettiğimi sanırım belirtmeme gerek yok.

8 Hava Koşulları

Gears of War 4’ün tanıtımlarında üzerinde durulan bir diğer konuysa hava değişimi olayıydı. Hatta en çok üzerinde durulan konu buydu diyebilirim. Rüzgarı kullanarak etraftaki nesneler ile düşmanlara zarar verecek, yıldırımlardan koşarak kaçacaktık. Kaçtık da. Ama 7 saatlik oyunda bu dediğim olaylar toplam 30 dakikayı kapsadı. Açıkçası Act 4’e gelene kadar (ki oyun 5 Act) hava değişimine rastlamadım desem yeridir. Yani diyeceğim odur ki işin o kısmı için de fazla heyecan yapmayın..

Böylece oyunun yenilik kapsamında getirdiği bir özelliği daha kenara koyduk. Ne kaldı elimizde? Gears of War‘un iyi olduğu olayı iyi yapmaya devam eden bir oyun. Görsellik, sinematik anlarla süslenmiş aksiyon ve çatışma, çok çatışma, daha fazla çatışma, bitmeyen çatışma…

9 Sistem Gereksinimleri

Sistem Gereksinimleri

Minimum sistem gereksinimleri

İşlemci: Intel Core i5-3470/ AMD FX- 6300Ekran kartı: Nvidia GTX 750Ti/ AMD Radeon R7 260X
RAM: 8 GB
Boş disk alanı: 80GB

Önerilen sistem gereksinimleri

İşlemci: Intel i5 4690 3.5 GHz / AMD FX-8350 4 GHz
Ekran kartı: Nvidia GTX 970 ya da GTX 1060/ AMD Radeon RX 480
RAM: 8GB
Boş disk alanı: 80GB

İdeal sistem gereksinimleri

İşlemci: Intel i7 4790 4GHz / AMD FX-9590 4 GHz
Ekran kartı: Nvidia GTX 980 Ti ya da GTX 1080/ AMD Radeon R9 FuryX
RAM: 16GB
Boş disk alanı: SSD ve 80GB

Kendi adıma hafif makineli Enforcer, sniper tüfeği Embar ve hatta Lancer’ın tüfek tarafını kullanan çok az kişiye denk geldim. Bu tarafın biraz dengelenmesi gerekebilir ama nasıl olacak bilmiyorum. Son söz olarak, Gears of War 4 tek kelimeyle deneyim edilmesi şart bir oyun. Tahminimce o kadar beğeneceksiniz ki eski oyunları da bir şekil oynamak isteyeceksiniz, kaçırmayın sakın.

En Ucuz Gears of War 4 İlanları için Tıklayın!

78%
İyi
  • Grafik
  • Ses
  • Oynanabilirlik
  • Hikaye

Gears of War hayranları için zaten ekstra bir şey söylemeye gerek yok, tek kelimeyle 'İyi' desek yeterli. Seriyi hiç oynamadıysanız, saf aksiyon hayranıysanız seriye başlamanın tam sırası.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi