En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

Google Chrome için gelen faydalı yeni eklenti

Google Chrome yeni güncellemesi ile “şüpheli web siteleri” bildirmek çok daha kolay bir hale geliyor. Bu sayede zararlı sitelerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

0 14

Google popüler tarayıcısı Google Chrome için yakın zaman içerisinde yayınladığı yeni sürümlerle tarayıcının fonksiyonunu artırıyor. Yeni kullanıma sunulan bir uzantı sayesinde ise artık kullanıcıların şüpheli siteleri bildirmesi kolaylaşıyor.

Popüler teknoloji üreticisi Google, web sitelerini herkes için daha güvenilir hale getirmek amacıyla bu raporlama sistemini kullanıyor. Şüpheli olarak gördüğünüz siteleri bildirmek için “Suspicious Site Reporter” adlı uzantıyı Google Chrome’a ekleyebilirsiniz. Bu uzantı bir internet sitesini her ziyaret ettiğinizde, web tarayıcınızı bilinen kötü siteler listesiyle eşleşip eşleşmediğini kontrol ediyor. Eğer bir sorun bulursa bunu size turuncu renkte olan uzantının hemen yanına bir bayrak ekleyerek iletiyor. Bu aslında kullandığınız internet siteleri için bir virüs programı olarak da görülebilir. Aslında bundan önce de kötü amaçlı internet sitelerini “Google Kimlik Avı Rapor Formu” kısmına bildirebiliyordunuz. Hala bu özelliği kullanabilirsiniz. Ancak Suspicious Site Reporter uzantısıyla yapacağınız bildirme işlemi çok daha kısa sürüyor.

şüpheli web siteleri

Google Chrome ile siteleri kolaylıkla bildirebilirsiniz Bunu kullanmak için, “Suspicious Site Reporter” uzantısını Chrome Web Mağazası’ndan yükleyin. Yükledikten sonra bildirmek istediğiniz kötü amaçlı siteye girdiğinize, araç çubuğunuzun sağ üstünde bulunan bayrak simgesini tıklayabilirsiniz. Uzantı, neyin gönderileceğini seçmenize izin veriyor. Unutmadan belirtelim, uzantı bildirmek istediğiniz internet sitesinin URL’si ve IP adresinize ihtiyaç duyuyor. Ancak bunun yerine sayfanın ekran görüntüsünü, DOM içeriğini (sitenin tüm HTML’si) paylaşmayı da seçebilirsiniz. Yakın zaman önce yayınlanan bu Google Chrome uzantısı, kötü amaçlı sitelerin insanları kandırmasının önüne geçmesine yönelik bir adım olarak tanımlanıyor.

Uygun fiyatlı teknoloji ilanları için buraya tıklayabilirsiniz.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. AnladımDaha fazla bilgi