En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Google Stadia fiyatı ve tüm özellikleri!

Google’ın tüm konsollara meydan okuyan yeni servisi Stadia hakkında yeni bilgiler gelmeye başladı. Böylece Google Stadia fiyatı ve tüm özellikleri de ortaya çıkmış oldu. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

0 65

Google’ın kısa süre önce tanıttığı yeni video oyun servisi Stadia hakkında yeni detaylar açıklandı. Yazılım ve teknoloji dünyasının önde gelen oyuncularından Google, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği sunumda Google Stadia fiyatı ve özellikleri hakkındaki tüm detayları su yüzüne çıkarttı.

Google’ın Stadia ile ilgili paylaşılan yeni bilgilere geçmeden önce size Google’ın yeni servisi Stadia hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

Konsolların devri sona mı eriyor?

Google’ın yeni oyun servisi Stadia, oyunları belli bir sunucu üzerinden streaming yaparak oynatabilen bir sistem. Daha basit bir deyişle örneklendirelim. Diyelim ki bir evinizde çok güçlü bir bilgisayar var. Tabii ki de izin verdiğiniz herkes de kendi ekranları üzerinden bu bilgisayarı kullanarak oyun oynayabiliyor.

İşte Google Stadia da tam olarak böyle çalışıyor. Google’ın sahip olduğu hayli güçlü oyun platformları, servise abone olanlar tarafından kullanılabiliyor. Burada ihtiyacınız olan tek şey ise bir oyun gamepadi ve bir ekran.

Genel görüş Google’ın bu sisteminin uzun vadede konsolları bitireceği yönünde. Çünkü konsollar için o kadar para ödemek yerine, hali hazırda evinizde bulunan internet bağlantılı bir ekran üzerinden aynı oyunları oynamak mümkün olacak.

google stadia cikis tarihi ve fiyati-oyunalsat.blog-guncel teknoloji haberleri-guncel oyun haberleri

Google Stadia nasıl bir hizmet sunacak

Şimdi de sıra Google Stadia’nın nasıl bir hizmet sunacağında. Malum, Google daha önce yaptığı sunumda bu servisin nasıl işleyeceğine pek değinmemişti. Genel hatlar üzerinde durulmuş ve Stadia’nın gücünden bahsedilmişti.

Şimdi ise Stadia’nın nasıl bir hizmet politikasına sahip olacağı açıklandı. Google yeni oyun servisini iki farklı versiyonda kullanıma sunacak.

Bu versiyonlardan biri Stadia Pro ismiyle gelecek ve aylık 9.99 dolarlık bir ücreti olacak. Ücretsiz olan versiyon ise Stadia Base ismiyle kullanıma sunulacak.

Peki ücretli ve ücretsiz versiyonlar arasındaki farklar neler?

 Google Stadia fiyatı beklenenin altında

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Google Stadia fiyatı için duyurulan etiket beklenenin biraz altında açıklandı. Çünkü genel kanı aylık üyeliğin 20 dolar civarında olacağı yönündeydi. Dolayısıyla aylık 9.99 dolarlık ücret Netflix ve BluTV‘ye ödenen rakamlara bakacak olursak son derece makul diyebiliriz. Peki bu 9.99 dolarlık hizmet bizlere neler sunacak?

Google Stadia Pro aboneleri, kütüphanelerinde yer alan oyunları 60 fps ve 4K çözünürlükte oynayabilecekler. Ayrıca bu sistem 5.1 surround ses teknolojisini de destekleyecek. Oyunlarda indirim de sağlayacak olan Stadia Pro aboneliği, kullanıcılarına her ay ücretsiz oyunlar da sunacak.

Base yani ücretsiz versiyon ise 1080p ve 60 fps desteği sunacak. Stereo ses teknolojisini destekleyen ücretsiz versiyonda aylık ücretsiz oyunlar da olmayacak.

Kısaca özetlemek gerekirse, Stadia Pro’u PS Plus ya da Xbox Live Gold’a benzetebiliriz.

Google Stadia için minimum gereksinimler

Gelelim Google Stadia’yı kullanabilmek için nasıl bir internet hızına ihtiyacımız olacak? sorusuna. Açıklanan rakamlara göre 10Mbps indirme ve 1Mbps yükleme hızları 720p’lik bir deneyim için yeterli olacak. 4K içinse en az 35Mbps’lik internet hızına sahip olmanız gerekiyor.

Neyse ki şimdilik Google Stadia kullanabilmek için hemen telefona sarılıp internet hızınızı arttırmak için internet servis sağlayıcısını aramanıza gerek yok. Zira Türkiye henüz servis desteği sağlanan ülkeler arasında yer almıyor.

Uygun fiyatlı oyun ve konsol ilanlarına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi