En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

İkinci El Oyun Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İnternette gördüğünüz ilanlarda nelere dikkat etmelisiniz? kinci El Oyun Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Detaylar haberimizde.

0 11.525

Yeni jenerasyonu ben “şanslılar” olarak nitelendiriyorum çünkü teknoloji kapılarına değil, ayaklarına gelmiş durumda. Bizim zamanımızda… diye başlayan cümleleri sevmediğim için lafı uzatmıyorum fakat VR(sanal gerçeklik) dediğiniz teknoloji bizim için ütopyaydı. Hatta ilkokul arkadaşlarımızdan biri “Bizim evde sanal gerçeklik var.” diyerek tüm sınıfı yarım dönem uyutmuştu. Taa ki ben kapısına dayanıp “Aç kapıyı ben geldim, göreceğim!” diyene kadar. Tabii ki de evinde herhangi bir VR cihazı yoktu ama gel gelelim şimdiki gençler ve zamanı olan oyunsever  kesim için eğlence zamanı.

Her şeyin pahalı olduğu ülkemizde elbette oyun fiyatlarının ucuz olmasını da beklemiyordunuz umarım. Bu yüzden de oyunalsat.net üzerinden verilen oyun ilanlarından birini almaya karar verirseniz yapmanız gerekenleri anlatacağım.

1 Oyunlarda ve Konsolda Bölge Kodları

Oyunlarda ve Konsolda Bölge Kodları

Öncelikle konsolunuzu/bilgisayarınızı tanıyın. Konsolunuzun alındığı ülke çalıştırabildiği oyunları belirlemektedir.

Örneğin Türkiye’den alınan konsollar Avrupa cihazlarıyla aynı formatı yani PAL’ı kullanırlar.

Amerika’dan alınan bir cihaz NTSC-U kodunu kullanırken, Çin’den alınan konsollar NTSC-C ve Japonya NTSC-J bölge koduna sahiptir.

Oyunlar da bu bölge koduna göre değişiklik gösterirler fakat son dönemde yeni konsollarda Region Free(Bölgesiz) oyunlar iyice yaygınlaşmıştır.

 Bu sistemin amacı insanlar yurt dışından ucuza oyun almalarını önleyerek, vergi ödenmesi için ortaya çıkmıştı.

2 Sistem Gereksinimleriniz Yeterli Mi

Bilgisayar oyunu almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken ise sistem gereksinimleridir.

Her oyunun minimum ve tavsiye edilen sistem gereksinimleri vardır.

Bunlar aşağıda göründüğü gibi işlemci, ekran kartı,  ram, bellek ve zaman zaman da joystik, direksiyon vb. aksesuara gereksinim duymaktadırlar.

3 Oyun Cinsine Dikkat Edin

Alacağınız oyunun cinsine dikkat etmelisiniz. Oyun satışları genellikle dijital oyun, kutulu oyun, yalnızca cd ve sıfır oyun şeklinde ayrılır. Verilen ilanın cinsine dikkat edin ki kutulu oyun zannederek buluştuğunuz bir müşteri size zarfın içinde bir cd vermesin 🙂

4 Dijital Oyun Satışları

Dijital oyun almak isteyenler fiyat konusunda tasarruf edeceklerdir fakat kısmi de olsa bir risk alacaklardır. Dijital oyun satışlarında eğer “çift hak” almıyorsanız, özellikle secondary (ikinci) hak alan kullanıcıların dikkatli olması gerekir. Bu konuda her zaman güvenilir kullanıcıları tercih etmeye özen göstermeniz, satıcının şifreyi değiştirerek sizi oyun dışı bırakmasını önler.

Özellikle forumlarda satış yapan kullanıcılardan uzak durulmasını tavsiye ederim. Bu konuda aynı oyunu 5-6 kişiye satarak ortalıktan kaybolan ve mağdur edilen binlerce kullanıcı hiçbir hak talep edememektedir.

5 Ödeme ve Teslimat Tipi

İlanlarda dikkat etmeniz gereken bir başka husus da satıcının/alıcının kabul ettiği ödeme ve teslimat tipidir. Dijital oyunlar için çoğunlukla havale tercih edilirken, kutulu oyunlar için elden teslim ve ödeme yapılır.

6 Asla Kapora Ödemeyin

Satıcının oyunu size ayırmak için kapora talep etmesi durumunda lütfen bizimle [email protected] adresinden ya da ilanda bulunan “şikayet et” butonu aracılığıyla irtibata geçin.

7 Doğru Fiyat Belirlenmesi

İkinci el oyun satarken hatırlamanız gereken ilk şey oyunun kutusu açıldıktan sonra değerinin düştüğü olacaktır. Oyununuzu satmaya karar verdiğiniz zaman sitemizdeki emsal ilanlara bakabilirsiniz ya da oyunu aldığınız rakamdan %20-30 civarında düşük fiyata satabilirsiniz tabii bu oyununuzu ne zaman sattığınıza göre değişir. Çabuk satmak istediğiniz oyunu diğer kullanıcıların 25-30 TL atına satarsanız, ilan onaylandığı anda telefonunuz çalacaktır.

8 Oyunun Bozuk ve Uyumsuz Çıkma İhtimali

Oyunun Bozuk ve Uyumsuz Çıkma İhtimali

Bu konuda maalesef iş tamamen alıcı ve satıcı arasında bitiyor. Şehirler arası yollanan ve denenmeden alınan oyunlarda risk söz konusu fakat bu her oyun bozuk demek değil. Bugüne kadar metrobüs duraklarında buluşarak 40-50 oyun, xbox 360, kinect, dj hero vb. satın almalarının hiç birinde kötü bir sonuçla karşılaşmadım. Ama siz yine de tedbiri elden bırakmayarak öncelikle güvenilir üyeleri tercih edip, almak istediğiniz oyunu almadan önce denemeye özen gösterin.

Çizikli CD veya Konsolların Oyunu Açmaması Konsolların lensleri zamanla deforme olur ve yorulur. Bu yüzden yeni alınan bir konsolda çalıştığını gördüğünüz oyunu bir başka cihaz çalıştırmayabilir. Oyunu almadan önce incelerken lütfen fiziksel olarak hasar almış ya da arkası çok çizik cdleri almamaya özen gösterin.

9 Türkçe Oyun Oynamak

Türkçe Oyun Oynamak

Bu konu ülkemiz ve sitemiz için çok hassas çünkü bazı satıcılar içinde Türkçe dil seçeneği var diyerek alıcıları yanlış yönlendirmektedir. İlanlarda Türkçe dil desteği seçeneği bulunmaktadır, türkçe oyun almak için öncelikle buna dikkat etmeli ve eğer bu seçeneği işaretlediği halde içinde Türkçe yoksa lütfen bize haber verin.

10 Takas Seçeneklerini Değerlendirin

İlan özelliklerinde kullanıcılara sorulan takas opsiyonu özelliğine bakarak, elinizde bulunan oyunları takas kabul eden kullanıcılarla değiş tokuş yapabilirsiniz.

11 Oyunu Almaya/Satmaya Gitmek

Sitemiz üzerinden yapılan onlarca işlem esnasında henüz olumsuz bir sonuç yaşanmamış olmasından mutluluk duymaktayız. Fakat yine de kullanıcıların evine gitmekten kaçınarak halka açık yerlerde buluşmanızı tavsiye ederim.

12 GeT (Güvenli E-Ticaret) Kullanımı

Bazı satıcılar ürünlerini buluşarak teslim etmek yerine kargo yapmayı tercih ederler, bu durumda kullanıcının hesabına havale yapmak yerine de GeT sistemi tercih edilmektedir. Bu sistem ile evinize kadar gelen oyunu test ederek daha sonra ücretini onaylayabilirsiniz.

GeT sistemin satıcılar için dezavantajdır bu yüzden de pek tercih edilmemektedir.

Örnek olarak elinde çizik oyun olan birisi bu sistem ile aynı oyunu GeT sistemi ile sipariş eder fakat bir bahane bularak alıcıya ödeme onayı vermez, evine gelen oyun kutusuna da başka cd koyabilir. Böyle durumlarda para iki tarafa da verilmez ve GeT işlemi yaptığınız site olayı uzun süren bir karar aşamasına sokarak sinirlerinizi alt üst edebilir.

13 Doğru İlanı Bulmak

İlanlar arasında dolaşırken bakmanız gereken ilk şey ürünün resimleridir. Tabii ki  ilanda gördüğünüz resimlerin o ürüne ait olmama şansı da mevcut. Bazı kullanıcılar temsili fotoğraf koymayı tercih ederler. Sizin de dikkat etmeniz gereken ilanın fotoğraflarında görünen ürün ile ilanda seçilen oyun özelliklerinin ve açıklamanın benzer nitelikte olmasıdır.

14 Satıcı/Alıcıyla İletişime Geçmek

İlan özelliklerinde alıcı ya da satıcılar “tercih edilen iletişim yöntemi” seçeneği ile kendilerine nasıl ulaşılması gerektiğini belirtirler. Arzu edildiği şekilde ilanın alt kısmında yer alan iletişim formunu doldurabilir, e-posta adresine tıklayarak mail gönderebilir, arama yapabilir, sms gönderebilir veya whatsapp, tango, viber, imessage, bip benzeri anlık mesajlaşma programlarından biriyle karşı tarafa ulaşabilirsiniz.

Oyun almak/satmak ile ilgili tecrübelerimi size aktarmak istedim umarım yararlı olmuş ya da olacaktır. Bana iletmek istediklerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Siz de yorum ve görüşlerinizi aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz, herkese iyi oyunlar!

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi