En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

İkinci El Oyun Alırken Pazarlık Nasıl Yapılır?

Oyunalsat.net olarak oyuncuların ceplerini rahatlamak için çıktığımız yolda şimdi sıra ikinci el oyun alırken pazarlık nasıl yapılır ipuçlarını vermekte.

0 9.626

Her gün yüzlerce kullanıcı arzu ettiği ikinci el oyunu, bütçesini uygun fiyata alamamakta ve hayal kırıklığı yaşamaktadır. Oyunalsat.net ekibi bu duruma kayıtsız kalamadı ve sizler için ikinci el oyun alırken pazarlık nasıl yapılır başlıklı bir yazı hazırladı.

Öncelikle bu yazımızı nasıl hazırladığımızdan bahsetmek istiyorum. Türkiye’nin önde gelen ikinci el oyun ve konsol satan mobil ve web platformlarını kullanarak hem oyun aldık hem de aldığımız oyunları hem yüksek hem de daha alçak fiyata (samimiyetine inandığımız oyun severleri kırmak olmazdı ) sattık. Bu esnada konuşmalarımızdan geçen diyalogları tekrar tekrar okuduk ve bu yazımıza dökerek sizlere sunduk.

1 İlk Mesaj

İlk Mesaj

Başlangıç olarak giriş mesajı pazarlığınızın en önemli aşamalarından birisidir. Bu aşamada kullanıcıya önce merhaba diyerek, mevcutsa ismi ile hitap ederek ürününün mevcut olup olmadığını sormalısınız.

2 Konuya Giriş

Konuya Giriş

Eğer ilk mesajınıza olumlu cevap aldıysanız şimdi sıra ikinci aşamada olaya yavaş yavaş giriyoruz. İkinci mesajda kullanıcıya ürününü almak istediğinizi fakat bütçenizin tam olarak onun istediği rakama uygun olmadığını belirtmelisiniz. Bu mesajın üzerine kullanıcı size aklınızdaki rakamı sorarsa o ürün için devam edin ama “son rakam!” şeklinde konuşursa o kullanıcı en fazla sizden minibüs paranızı almayacak kadar indirim yapacaktır.

3 Pazarlık Başlangıcı

Pazarlık Başlangıcı

Kullanıcı kafanızdaki rakamı sorar, size en fazla yapacağı indirimi belirtir ya da kaç paranızın olduğunu sorarsa biraz sabırlı olup hemen rakam vermememizde yarar var. Zira söyleyeceğiniz rakam satıcının aklındakinden çok çok uzaksa üstüne bir de laf yemek ya da işi karşılıklı atışmaya dökerek olumsuzluk yaşayabilirsiniz. Mesajımızda ürünü çok beğendiğinizi fakat o kadar durumunuzun olmadığını, eğer şu an ürünü kendi verebileceğinizin rakamın üzerine verecek birileri varsa satmakta tabii ki de özgür olduğunu ama yine de kendinizin oyunu çok uzun zamandır istediğinizi ve eğer alabilirse onu çok mutlu edeceğinizi söyleyin.

4 Pazarlık İlerliyor

Bu aşamada eğer satıcının daha iyi bir teklif aldığı kişi varsa size biri ile konuştum o alabilir ya da fiyatta çok düşmeyi düşünmüyor diye size rest çekecek belki de blöf yapacaktır ama biz yılmıyoruz tabii ki. Satıcıya daha iyi teklif veren kişinin oyunu almaması durumunda haber vermesini isteyin, eğer vaktiniz var ise satıcıya kendisinden ürünü gelip alabilecek kadar çok istediğinizi belirtin. Bu nokta kilit noktadır karşı taraf size doğru bir adım atar ve aklınızdaki rakam nedir, nerede oturuyorsunuz şeklinde soru sorarsa sonuca yaklaştığınızın göstergesidir.

5 Teklif Vermek

Teklif Vermek

Satıcı sizinle sohbeti devam ettiriyorsa süreç olumlu işliyor demektir şimdi de satıcıya bütçenizi söyleme zamanı. Yalnız bu noktada 90 TL lik bir oyuna 60 TL derseniz aşağıdaki gibi olumsuz bir konuşma yaşayabilirsiniz.

6 Teklifinize Gelen Yanıt

Yaptığınız teklifin makullüğü, satıcın paraya olan ihtiyacı, ürünün fiyatının şişirilmiş olması, oyunun piyasasının çeşitli sebeplerden dolayı düşmüş olması ( özellikle spor oyunlarının yenisinin gelmesi değer düşüren ana etkenlerdendir ) gibi koşullar sonucunda size olumlu ya da olumsuz yanıt gelecektir.
Olumluysa;
Oyunalsat.net‘e bir teşekkür.
Olumsuzsa;
İşte şimdi işler kızışmış demektir ama hala son hamlenizi oynamadınız.

7 Son Hamle

Satıcının genellikle o fiyata düşmem imkansız, o fiyata versem çoktan verirdim şeklinde gelebilecek cevabının sonrasında siz de kendisine nazikçe kendisine hak verdiğinizi, oyunun ederinden düşük teklif verdiğinizin farkında olduğunuzu, keşke param olsa da gidip sıfırını alabilmiş olsam ya da sizi bu kadar uğraştırıp vaktinizi çalmadan direkt istediğiniz parayı verebilseydim şeklinde durumu izah edin.

8 Son Teklif

Son Teklif
Bu durumda genellikle satıcıdan yeni bir indirim hamlesi gelir ve altına düşemeyeceğini belirtir. Bazı durumlarda fiyatı gerçekten uygun yazan satıcılar düşmek istemeyebilirler bu iki durumda da bütçeniz dahilinde yol masrafınızı ve teklif ettiğiniz rakam dahilinde fiyatta biraz yükselerek yeni bir teklif önererek satıcı ile orta yolu bulabilirsiniz.

9 Anlaşma

Eğer iki tarafta makul insanlarsa ve siz de karşı tarafı samimiyetinize inandırabilirseniz bu anlaşma tamamlanmış demektir, yeni oyununuz hayırlı olsun.

Son Hatırlatma

Burada belirtilen basamaklar bir sürü örnek alışveriş yapılarak ve anketler aracılığıyla belirlenmiştir. Ürün fiyatına verilen çok düşük teklifler, takas teklifleri ve olumsuz davranış gösteren satıcılar bu anlatılan bilgiler dahilinde filtrelenmiştir.

Yapılan Genel Hatalar

10 Kapora Göndermek

Sakın bir ürün için kapora göndermeyin. Bu konu ile “İkinci el oyun alırken nelere dikkat etmeliyiz” yazımızı inceleyebilirsiniz.

11 Ürün Hakkında Satıcıya Eleştiri Yapmak

Ürün Hakkında Satıcıya Eleştiri Yapmak
Herkesin malı kendine göre değerlidir, satıcıya ürün piyasada bu kadar, modası geçti, yenisi çıktı ya da başkası şu kadara veriyor gibi nezaketsiz mesajlar atmayın zira satıcının cevabı umursuzca “Git onu al o zaman bana niye mesaj atıyorsun.” Olacaktır. Unutmayın yarın bir gün siz de bir şeyler satabilirsiniz, birisi kalkıpta size aynısını söylede ne hissederdiniz bunu düşünün.

12 Düşük Teklifler

Düşük Teklifler
Eğer 90 TL yazan bir ürüne 30 TL lik bir teklif verirseniz büyük ihtimalle ya cevap alamazsınız ya da satıcıdan olumsuz hakaretler işiterek engelleyebilirsiniz.

13 Takas Teklif Etmek

Takas Teklif Etmek

Takas teklifi yapmadan önce oyunun açıklamalarını ve ilanı inceleyin.

14 İlanı Tamamen İncelememek

İlanı Tamamen İncelememek
İlanların özelliklerini inceledikten sonra ilan açıklamasını mutlaka okuyun. Şehir dışına satış yapmak istemeyen birine başka şehirden teklif yapmak ya da ilan açıklamasında arzu etmediğiniz bir duruma sahip oyunu farkında olmadan almamaya dikkat edin.

15 Direkt Rakam Belirtmek

Bazı durumlarda alıcılar yalnızca bir fiyat söyleyerek şu fiyata bu fiyata olur mu demektedirler ve size şunu belirtelim ki bazı satıcılar prensip sahibi insanlardır ve teklif edilen fiyata ürünü satacak olsalar bile inadına satmamaktadırlar. Siz siz olun bu şekilde kolaya kaçan bir mesaj göndermeyin.

16 Öğrenciyim Demek

Alıcıların pazarlık kozu olarak gördüğü fakat geçerliliğini yitirmiş bir sözdür “öğrenciyim.” Açıköğretim okuyan 50 yaşındaki biri bile öğrenciyim diyerek bizimle pazarlık etmeye çalıştı zira hiç bir işe de yaramadı. Satıcılar artık kim olduğunuza değil ne kadar verebildiğiniz ile ilgileniyorlar.

17 Duygusal Yapmak

Yaptığınız eylemin bir alışveriş olmadığını unutmayın. Alıcı ve satıcının belli prensipler ve duruş sergilemeleri çok önemlidir. Yani kısacası pazarlık yapmak için karşı tarafa “ne olur, lütfen, yalvarırım” gibi kelimeler içeren cümleler kullanmamaya özen gösterin. Neticede karşı taraf bir satıcı ve alıcıyı arıyor yani siz aranan tarafsınız. Pazarlıkta ağır başlı olan taraf her zaman kazanır kuralını unutmamak gerek.

18 Telefonla Arayarak Pazarlık Yapmak

Kullanıcıların çoğu ürününü satarken düşünmek için zamana ihtiyaç duyarlar ve sizin tavırlarınız ürünün alım satımında hayati önem taşır. Böyle bir durumda özellikle günün yoğunluğunda kullanıcılar telefonda bilmedikleri numaraları açarak oyun hakkında konuşmak yerine mesaj yoluyla iletişime geçmeyi tercih ederler. Tabii bazı kullanıcılar açıklama bölümüne mesaj yazmayın direkt arayın diyebilmektedirler, bu kullanıcıları aramanızda sorun yoktur.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi