En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

Konsol ve Bilgisayar Oyunları Faydalı Mıdır?

Video oyunları hakkında senelerdir onlarca olumsuz görüş, tez ve geri bildirim gelmesine karşın acaba konsol ve bilgisayar oyunları faydalı mıdır?

1 1.597

Yazıma özellikle gençlerin en çok savunduğu İngilizce geliştirmesi noktasından başlayacak ve “Bilgisayar ve konsol oyunları sayesinde yabancı diliniz gelişir mi?” sorusunu cevaplayacağım.

Cevap aslında çok net “Tabii ki de video oyunları yabancı dili geliştirir.” Türkiye’de son yıllarda orjinal oyun satış rakamları hatrı sayılır oranda bir artış yaşadı. Bu artışa paralel olarak oyun yapımcıları da ilgilerini ülkemize kaydırmaya ve bunun akabinde Türk tarihine özgü karakterler.

  • Assasin’s Creed

assasins-creed-türkiye-pc-oyunlari-yararlari-neler-oyunalsat-blog

  • The Last of Us

Dying Light_20150202191242

  • PES ( Pro Evolution Soccer )

pes-turkce-pc-oyunlari-faylari-neler-oyunalsat-blog

  • FM ( Football Manager )

fm-2016-turkce-pc-oyunlarinin-faylari-neler-oyunalsat-blog

  • Civilization V

ottoman-army-pc-oyunlarinin-faydalari-nelerdir-oyunalsat-blog

bu ve daha bir çok örneği sayabiliriz. Gelelim konumuza video oyunları yabancı dili nasıl geliştirir?
İlk olarak oyunda kullanılan dil ve çoğu oyunda varsayılan olarak açık konumda yer alan alt yazılar; yabancı dilin kelimelerini görmek ve kulak dolgunluğu açısından bilinç altına katma değer sağlamaktadır. Bu kulak dolgunluğu ve kelime bilgisine benim gibi bazı oyuncular ellerine eski usul İngilizce-Türkçe sözlük alarak ya da daha pratik elektronik sözlükler ile yavaş yavaş yeni kelimeler öğrenmeye ve cümle dağarcığını geliştirmeye başlarlar.

Yabancı dile en çok hangi oyun katkı sağlar?

Tabii ki de bu sorunun net cevabı; Yabancı dil öğretene interaktif oyunlar 🙂 ama onun dışında Türkçe olmadan önceki haliyle bir Football Manager oyunu, özellikle menajerlik piyasasında neler olduğunu öğrenmek adına size yabancı dil adına çok şey katan oyunlar arasındaydı.

Peki ya Macera oyunları?

İşte o oyunlar ya size yabancı dil aşkını aşılar ya da Google‘a oyunun ismini yanına da “tam çözüm” yazmanıza sebep olan oyun kategorisidir. Yine kendimden örnek vermek gerekirse Monkey Island oyunu İngilizce yeteneğime altın dokunuşu yapan yegane oyundur. Olay örgüsünü kendi kendinize çözmeye başlamanın tadını aldığınız anda tam çözümü rafa kaldıracaksınız.

escape-from-monkey-island-pc-oyunlari-faydalari-neler-oyunalsat-blog

Video oyunlarında kan var, şiddet var, alkol var diyorlar peki ya o neyin nesi?

Bu bahsettiğimiz şeyler neredeyse her dizi ve sinema filminde mevcut! TV’de buzlanmış olması internette de buzlandığı anlamına gelmiyor. Milyonları peşinden sürükleyen Game of Thrones dizisi başlıkta bahsettiğimiz her türlü olaya sahip ala hiç kimse bu dizi yüzünden olumsuz bir davranış sergilemiş değil.

game-of-thrones-nudity-pc-oyunlari-faydalari-nelerdir-oyunalsat-blog
Araştırmalar bu konuda ne diyor?

Video oyunlarının, oyuncularda yarattığı şiddet eğilimi araştırıldığında ise çıkan sonuçlarda, video oyunlarını zararlı değil aksine insanların içinde biriktirdiği şiddet duygusunu oyunlar aracılığıyla “dışa vurum” yaptığı kaydedilmiştir.

Video oyunlarının yaratıcı zekanın gelişimine olan katkıları

Oyuncuların eş zamanlı olarak konuşma, taktik, düşünme gibi kombinasyonları aynı anda uygulamaları, aynı anda bir çok iş ile başa çıkabilmeleri ve bunun akabinde yaratıcı zekalarının gelişimini sağladığı bilinen bir gerçektir. Video oyunlarında görülen siber dünyayı ve bunun nasıl ve hangi araçlarla yaratıldığını gözlemleyen kullanıcılar zaman içerisinde ufak tefek kendi yaratımlarını ortaya koymaktan geri kalmamışlardır.

Iowa State Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde laporoskopik cerrahların, bilgisayar oyunu oynadıktan sonra girdikleri operasyonlarda %37 daha az hata yaptıkları ve işlerinde %27 hızlandıkları sonucuna ulaşılmış. Motor kontrolleri, koordinasyon ve zamanlama hususunda geliştiren bilgisayar oyunlarının, adeta bir müzisyen gibi düşünmemize yol açtığını söyleyen, ekibin lideri Kurt Squire, “Bilgisayar oyunları, hiç gitar çalmamış dahi olsanız, gitar çalma konusunda bile yardımcı olabilir!” diyor.

yaratici-zeka-pc-oyunlari-faydalari-nelerdir-oyunalsat-blog

Bilgisayar Oyunları Sosyalleşme ve İlişki Kurma Becerilerini Arttırır

Güncel bir araştırmaya göre birçok oyuncu çevrimiçi oyunları ya arkadaşlarıyla oynuyor ya da çevrimiçi arkadaşlar edinebiliyor.

Çevrimiçi toplulukların ne kadar sanal olduğu söylense de çevrimiçi dostluklar ve ilişkilerle gerçek hayatta kurduğumuz ilişkiler, kişilerin sosyalleşme becerileri ve aidiyet hislerini aynı oranda etkiliyor. Buna ek olarak multiplayer oynanan oyunların, bir engeli aşmak için gerekli takım çalışması becerilerini geliştirdiği de bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek.

Bilgisayar Oyunları Nefsinizi Kontrol Etmeyi Kolaylaştırır

Tetris’in yiyecek, sıvı alma ve sigara içme isteğini azalttığına dair enteresan bir araştırma var.

Bilgisayar oyunu oynayan bireyler başka şeylere olan arzularını, oyunlar sayesinde bastırabilme yeteneğine sahipler. Oyun geliştiricisi Jane McGonigal‘ın, bilgisayar oyunlarının dünyadaki açlık ve gıda kıtlığına nasıl çözüm olabileceğini anlattığı, TED konuşmasını (Türkçe alt yazı eklenebiliyor) buradan izleyebilirsiniz.

Kanser ile Verilen Savaşta Etkili Olabilir

Zengin, ”ReMission” adlı oyunun, sağladığı moral ve motivasyon sayesinde genç kanser hastalarına, hastalıklarını yenme anlamında yardımcı olabildiğinin belirlendiğini vurgulayarak, bu oyundan yarar görmenin bilgisayarın önünde saatlerce kalmayı gerektirmediğini, birkaç saat oynamakla 20 saatten fazla oynamanın olumlu etkilerinin eşit olduğunu bildirdi.

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinden bir grup araştırmacının da Wii oyun platformunun ”Parkinson” hastalarındaki duruş ve denge bozukluklarını düzeltmek için uyarlanması üzerinde çalıştığını anlatan Zengin, bu grubun yaptıkları pilot çalışmada ilk 6 ay içinde aldıkları sonuçların son derece umut verici olduğunu, bu araştırmanın sonuçlarını da merakla beklediklerini bildirdi.

Kendini bilgisayar oyunlarına fazla kaptırmayan gençler için bilgisayar oyunları muhteşem bir fırsat olarak göze çarpıyor fakat yine de ailelerin çocuklarına baskı yapmadan, daha nazik ve zorlamadan bilgisayar oyunlarını belirli saat oynaması gerektiği konusunda telkinde bulunabilirler.

Bu yazımız hakkında oluşturduğumuz foto galeriye de göz atarak haberin kısa halini görebilirsiniz.

Bilgisayar oyunlarının faydaları foto galerisi için tıklayın.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

1 yorum
  1. Yowarow diyor

    Haklisizin sosyalleshmeye yardimci oluyor

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi