En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

Kritik Steam güvenlik açığı, kullanıcıları tehlikeye düşürebilir!

Geçtiğimiz haftalarda bir güvenlik araştırmacısı tarafından ortaya çıkarılan kritik Steam güvenlik açığı, Windows kullanıcılarının uykularını kaçırabilir.

0 21

Geçtiğimiz haftalarda bir güvenlik araştırmacısı tarafından ortaya çıkarılan kritik Steam güvenlik açığı, Windows kullanıcılarının uykularını kaçırabilir.

Valve: “Kritik Steam güvenlik açığı kapatılmayacak”

Valve, açığın raporlanmasını üzerinden kısa bir süre geçmesinin ardından açığı kapattı. Fakat açığın kapatılmış olması, tehlikenin geçtiği anlamına gelmiyor.

Aynı güvenlik araştırmacısı, açığın kapatılmış halinde aynı açığı yeniden tetiklemeyi başardığını açıkladı.

Steam güvenlik açığı

Valve, bu sefer açığı kapatmayacağını belirtti. Valve’dan gelen ilginç cevap, kullanıcıları biraz da olsa tedirgin etse de kullanıcılar sistemi kullanmaya devam ediyorlar.

Açık sayesinde, Windows işletim sistemi üzerinden yüksek yetkiler ile istenilen programın çalıştırılması ve silinmesi mümkün hale gelebiliyor. Bu açığın tetiklenmesi için yapmanız gereken tek şey ise, açığı tetikleyen oyunu Steam aracılığı ile açmanız.

Valve, bu kritik açığı kapatmayarak oyuncuların bilgisayarlarının güvenliğini, oyun geliştiricilerin bu açığı tetikleyip tetiklememelerine bırakıyor gibi gözüküyor.

Bu da demek oluyor ki kötü niyetli bir oyun geliştiricisi, Steam’deki bu açığı kullanarak bilgisayarınıza sızmanın bir yolunu bulabilecekler.

Olayın gündeme gelmesinin ardından kısa sürede eleştiri oklarını hedefi olan Valve, açığın yeniden inceleneceği açıkladı. Fakat kapatılıp kapatılmayacağı konusunda ise herhangi bir ekleme yapmaktan kaçındı.

Steam nedir?

Steam, Valve Corporation tarafından geliştirilen, bir dijital dağıtım, dijital hak yönetimi, çok oyunculu oynanış ve iletişim sunan platformdur. Oyunların geniş çapta dağıtımı ve onlarla ilgili çoklu ortamların tamamen internet üzerinden yayılımı için kullanılmaktadır.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. AnladımDaha fazla bilgi