En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Kutulu oyun satışlarındaki düşüş FIFA 19’u etkiledi

FIFA 19 kutulu versiyonunun satışı FIFA 18’e göre %25 düşüş gösteriyor. Peki dijital oyunlar, kutulu oyunların geleceğini tehdit mi ediyor?

0 439

Geçtiğimiz haftalarda satışa çıkan FIFA 19’un yılın en büyük İngiliz oyunu olduğunu söylese de kutulu versiyonun satışlarında düşüş olduğu açıkça görülmekte. Ayrıca GamesIndustry.biz‘in verdiği rakamlara göre bu satışların %64’ü PS4, %35’i Xbox One versiyonu iken ancak %1’lik kısmı Nintendo Switch için.

Yaşanan ani düşüş döviz kurlarındaki hareketliliği de içinde barındırdığı için dikkate değer görünüyor. Her yıl daha fazla insan oyunlarını kutulu satın almaktansa indirmeyi tercih ediyor. Bu yüzden kutulu oyun satışlarının düşmesi normal. Açıkçası, Origin üzerinden daha sonra full verisyona güncelleyebileceğimiz FIFA 19 erken erişimini sınırlı sayıda satışa çıkararak EA de bu durumu desteklediğini gösterdi. Ancak %25’lik düşüş FIFA 19 için beklenenden daha fazla.

Bu durumda öteki bir ihtimal de piyasaya aynı anda birden fazla kaliteli oyunun çıkmış olması hatta, belki de Fortnite’ın etkisini görüyor olabiliriz. İngiltere’de Fortnite ve FIFA oyuncuları arasında ciddi bir kesişme var ve FIFA 19, Fortnite’ın beklenen 6. sezonunun gelişiyle aynı hafta çıkış yaptı. Belki de insanlar yeni FIFA’yı satın almaktansa Fortnite sahalarında çatışmayı tercih etmişlerdir.

Durum ne olursa olsun, FIFA’ya dayanan İngiliz oyun perakendesi zor bir haftadan sonra toparlanacaktır.

En Çok Satan 10 Oyun:

  1. FIFA 19
  2. Spider-Man
  3. Shadow of the Tomb Raider
  4. Crash Bandicoot: N.Sane Trilogy
  5. Grand Theft Auto 5
  6. Mario Kart 8: Deluxe
  7. The Elder Scrolls Online
  8. NBA 2K18
  9. Valkyria Chronicles 4
  10. Minecraft: Xbox Edition

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi