En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Marvel’s Spider-Man incelemesi

Merakla beklenen oyunu sonuna kadar oynadık ve sizler için çok özel bir Marvel’s Spider-Man incelemesi hazırladık. Gelin bu oyunu tüm detayları ile incelediğimiz yazımıza göz atalım.

0 2.098

Oyunalsat.Blog oyun incelemelerinde bu sefer karşımızda Marvel’ın Spider-Man incelemesi var! Gelin bu keyifli oyun hakkında tüm düşüncelerimizi, sizi fazla bekletmeden paylaşalım.

Stan Lee ve Steve Ditko‘nun kaleminden çıkan Spider-Man‘in bu kadar sevilmesinde birçok sebep var. Bana soracak olursanız ne kostümü, ne düşmanları pataklaması, ne duvarda yürümesi ne de oradan oraya süzülmesi buna neden… Sahip olduğu süper güçlere rağmen boğuşmak zorunda kaldığı yaşam şartları, Örümcek Adam‘ı bize en çok yaklaştıran detaylar arasında yer alıyor bence. İşte Insomniac Games de bunun farkında olacak ki bütün bir hikaye ile karşımıza çıkmayı başarmış.

Spider-Man incelemesi başlıyor!

Hikaye

Çizgi romanlar dışında Spider-Man külliyatına girmek isteyen her yan sanayi-sinema, oyun vs. öncelikle ‘Peter Parker nasıl Spider-Man olmuştur ‘ sorusunun cevabını bize gösterir. Milyonlarca kez Ben amcanın ölümünü gördük, ev yapımı örümcek adam kıyafetinin nasıl yapıldığını ezberledik, ‘büyük güç büyük sorumluluk getirir’ cümlesini duyduk, acemi kahramanlık hikayelerine şahit olduk. Marvel’s Spider-Man, neyse ki sayısız şahit olduğumuz bu olayları tekrar tekrar ilk kez görecekmişiz gibi anlatmıyor. Hikaye, Spider-Man oluşumuzun 8 sene sonrasında geçiyor. Ve artık özgür dünyada tek başına dolaşan bir Spider-Man olmanın keyfini yaşıyoruz.

Marvel’s Spider-Man Hangi Karakterlerle Oynanıyor?

Oyun içerisinde sizi başka başka karakter ile tanıştırıp, bunları kullanmanızı sağlayarak hikayeyi başka açılardan birleştirmeniz için olanak tanınıyor. Bu şekilde oyun içerisinde sürekli Spider-Man olup kavga-dövüş etmeye ara verip, bilgisayar hacklemek, ajanlık yapmak, gizlice saklanmanız gereken karakterleri kontrol edebiliyorsunuz.

Spider-Man

Listenin başında tabii ki de Mahallenizin eski dostu Spider-Man yer alıyor. Oyunun geneli boyunca karakterinizi kontrol ederken yeni kostümler, yeni araçlar, yeni dövüş hareketleri gibi geliştirmeler mevcut.

Spider-Man incelemesi-marvel-spider-man-incelemesi-oyunalsat.blog-oyun-incelemesi-oyun-haberleri-spiderman-incelemesi-spiderman-oyun-incelemesi-4

Mary Jane Watson

Spider-Man’in uzatmalı kız arkadaşını hikaye boyunca bazı gizli olayları çözmekte ve açığa çıkartmakta yönetiyor olacaksınız.

Spider-Man incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi-oyunalsat.blog-spider-man incelemesi-oyun incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi

Miles Morales

Geleceğin Spider-Man’i Miles Morales’in kahramanımıza olan sevgisinin nasıl başladığı detayları öğrenebildiğimiz oyunda ayrıca Miles’ın üstün hacker yeneteklerini de kullanıyor olacaksınız.

Spider-Man incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi-oyunalsat.blog-spider-man incelemesi-oyun incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi

Oynanış / Görevler

Arkham serisi olmasaydı belki de Marvel’s Spider-Man’i hiç oynayamayacaktık. Dövüş mekanikleri, gizlilik öğeleri, düşmanları alt etmek için ya da oyunda ilerleyebilmek için kullandığımız tüm teknolojik ıvır zıvırlar… Hepsini Arkham’dan almışlar ve Spider-Man’in dünyasına kusursuz entegre etmişler. Bize yeni bir deneyim sundukları sürece, Amerika’yı yeniden keşfetmeye hiç gerek yok. Bu mekanikler Spider-Man’e de yakışmış. Üstelik bunu Arkham’dakilerden çok daha geniş bir dünya kurarak başarmışlar.

Oyun inanılmaz akıyor. Ağ atma, gökdelenler arası hatta Central Park’taki ağaçların arasında bile çok rahat süzülebiliyoruz. Binalara toslamıyoruz. Tatsız sürprizlerle karşılaşmıyoruz. Örümcek dostumuzun hareketlerine alışmamız ortalama 5 dakika sürüyor. Sonrasında tam bir Örümcek Adam’a dönüşüyoruz. Dövüşlerde de bu akıcılık devam ediyor. Marvel’s Spider-Man son zamanlarda karaktere hakimiyetimizi en çok hissettiren oyun diyebilirim.

Her oyunda olduğu gibi dövüşler bir yerden sonra tek düzeye geliyor ama bu olumsuz bir durum yaratmıyor. Asla adam pataklamaktan sıkılmıyorsunuz. Bu arada düşmanları hep etkisiz hale getiriyoruz. Ağlarla sarıp polislere servis ediyoruz. –Gökdelenlerden fırlattığımız adamlara ne oluyor çözemedim. Ölüyorlardır herhalde-

Boss dövüşleri ise, mantık olarak birbirlerinin çok benzerleri. Düşmanı sersemlet saldır mantığı üzerinden ilerliyor. Ama bu aynılığı düşman tasarımları ve yarattıkları atmosferle tamamen kırıyorlar. Yani her seferinde farklı bir boss dövüşü içerisinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Bazen önceden hazırlanmış animasyon sahneleriyle  God of War misali  sinematik anlara da şahit oluyoruz. İyi hazırlanmış, zevkli, boss savaşları sizi bekliyor kısacası.

Spider-Man incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi-oyunalsat.blog-spider-man incelemesi-oyun incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi

Beyin Jimnastiği Görevleri

Oyun içerisinde Otto’nun laboratuvarında bazı basit mantık bulmacalarını çözerek ek puanlar kazanabiliyorsunuz. Bunlardan bir tanesini aşağıda görebilirsiniz. İlk başlarda kolay olan bulmacalar oyun ilerledikçe zorlaşmaya başlıyor.

Spider-Man incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi-oyunalsat.blog-spider-man incelemesi-oyun incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi

Hızlı Seyahat Özelliği

Oyunu oynarken bazen gitmeniz gereken yeni görev 3-4 km uzakta olabiliyor. Böyle durumlarda daha önceden kurtardığınız ya da görevi bitirdiğiniz noktalara hızlı seyahat edebiliyorsunuz. Bu hızlı seyahatler esnasında da size hikayenin gidişatına göre aşağıdaki gibi görüntüler gösterilebiliyor. Örnek olarak sahte Spider-Man karakterini kurtardıktan sonra hızlı seyahatlerde sahte ve gerçek Spider-Man yan yana metro içinde sohbet ediyorlar. Düşmanlarınız şehri sardığında hızlı seyahat ederken ise trenin içinde değil dışında seyahat eden bir kahramana sahibiz.

Marvel's Spider-Man İncelemesi-oyunalsat.blog-spider-man incelemesi-oyun incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi

Ekipman Geliştirmeleri

Spider-Man incelemesi yazımızın bu bölümünde, oyunda ilerlerken düşmanlarınıza yenileri eklenecek, her yeni düşmanın farklı özellikleri ve silahları ile sizi devre dışı bırakmaya çalıştığını göreceksiniz. Bu düşmanları da alt edebilmek için teçhizatlarınızı güçlendirmelisiniz. Bunun yanında focus power denilen kıyafet özellikleri ile düşmanları sersemletebilir, havaya uçurabilir, kurşun geçirmez olabilir, sessizliğe bürünebilir ve daha bir çok gücünüzü açığa çıkarabilirsiniz. Ekipman geliştirmelerini yapabilmek için şehir içerisinde yer alan yan görevleri tamamlamanız gerekiyor. Bunlardan en zor olanı ise “Challenge” görevleri. Bu görevlerde belirli bir zaman içerisinde drone takip etmek, bomba imha etmek gibi çeşitli görevleri tamamlamanız gerekecek.

Spider-Man incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi-oyunalsat.blog-spider-man incelemesi-oyun incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi

Ses

Marvel’s Spider-Man oyununu test ettiğimiz ses sisteminde tatmin edici sonuçlar aldığımızı itiraf etmeliyiz. Spider-Man’in dövüş, serbest dolaşım modları olduğu gibi oyun içerisindeki araç ve gereçlerin efektlerini de bir hayli güzel yapmışlar.

Grafik

PS5‘in çıkış tarihini yakına çekseler pek iyi olacak gibi duruyor. Zira PS4 için Marvel’s Spider-Man oyununda eski nesil kalın kasa PlayStation 4 sistemin epeyce bir ısınma yaşanıyor. Buna paralel olarak cihaz oyunun harika grafiklerini kaldırabilmek adına kendini epey bir zorladığı kesin. Fakat oyunun grafikleri gerçekten de beklentileri karşılıyor.

Spider-Man incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi-oyunalsat.blog-spider-man incelemesi-oyun incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi

Oynanabilirlik

Oyunun grafik, ses ve kontrol olarak tutarlılığı çok kuvvetli olduğunu itiraf etmek zorundayız. Ama yine de oyunun bazı görev ve bölgelerinde düşmanların size saldırmaması, gerekli butonun ekran belirmemesi ve tuş-kontrol mekanizmasının işlemediği anlar oluyor. Örneğin bir görevde gerekli sahnenin başlamaması yüzünden bir önceki kayıtlı yere dönerek tekrar aynı yere gelmek zorunda kaldım. Bunun dışında Spider-Man duvarları tırmanırken R2 tuşuna basılı tuttuğunuzda duvara yapışma, asılı durma gibi fonksiyonlar biraz birbirine karışabiliyor. Bunun akabinde de sizi görmemesi gereken düşmanlarınız tarafından tespit edilebiliyorsunuz.

Spider-Man incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi-oyunalsat.blog-spider-man incelemesi-oyun incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi

Hikaye

Oyunun hikaye dinamikleri gayet heyecan verici ve zaman zaman ters köşe yapıcı (Adeta bir Çukur dizisi gibi) olmuş. Çizgi roman ve filmlerden etkilenerek hikayeyi takip ederken bazen “Acaba?” sorusu kafamıza takılsa da oyunun sonuna doğru tüm soru işaretleri rayına oturuyor. Oyun içerisinde çokça gösterilen eski düşmanlarımız ile savaşma şansı verilmiş olması bizi memnun etse de boss fightların çok daha zorlayıcı ve birbirini tekrar etmeyen yapısı olmasını dilerdik. Oyunu %100 bitirmek için özellikle challenge görevlerini oyunun sonuna doğru yaparak örümcek adamı geliştirmeye özen gösterin yoksa bu görevler için epey bir vakit harcamak zorunda kalıyorsunuz.

DLC Paketleri

Oyunu bitirmemizin ardından oynanabilir 3 DLC paketinin daha olduğu ve bunları satın alabileceğimizin bilgisi ile karşılaşıyoruz. Maalesef ülkemizdeki döviz kurlarından ötürü Amerikan bir oyuncunun 5-10₺ aralığında alabileceği DLC paketlerinin ülkemizdeki güncel fiyatı 89₺ olarak bizi şok ediyor. Tabii ki oyuna yeni dinamikler ve uzatmalar getirse de en nihayetinde daha önceden 400₺ civarında bir rakam ödenen oyuna ekstra 3×89= 267₺ vermek biraz zorlayıcı gibi duruyor. Belki oyunun içerisinde DLC’ler için ufak bir parça oynama imkanı verilseydi bu işin pazarlama boyutu ve paketleri anlama adına daha verimli bir çalışma olurdu.

Marvel’s Spider-Man inceleme Sonucu

Oyunalsat.Blog oyun inceleme servisi olarak Marvel’s Spider-Man inceleme sonuçlarının bizim için tatmin edici olduğunu bildirmekten mutluluk duyarız. Sonunda yılın oyunu olmaya aday, GTA ve Batman oyunlarından sonra bizi tatmin edebilen bir oynanış, grafik, ses özelliklerinin bir arada olduğu güzel bir yapım ile karşılaştık. DLC’lerin fiyatları ve bazı kontrol zorlukları dışında oyun bizden yüksek puan aldı. Sizler de bu oyununu kaçırmayın, üzülürsünüz. Eğer oyunun fiyatı şimdilik sizin için yüksek geliyorsa da ilerleyen aylarda fiyatının daha uygun rakamlara geleceğini tahmin ediyoruz.

Uygun fiyatlı Marvel’s Spider-Man oyunu ilanları için buraya tıklayın.

Marvel's Spider-Man İncelemesi-oyunalsat.blog-spider-man incelemesi-oyun incelemesi-Marvel's Spider-Man İncelemesi

Marvel’s Spider-Man inceleme Video

Marvel's Spider-Man İnceleme Sonucu
88%
Olağanüstü

Evet, Marvel’s Spider-Man şimdiye dek yapılmış, en iyi Spider-Man oyunu.

  • Grafik
  • Ses
  • Oynanabilirlik
  • Hikaye

Siz Marvel's Spider-Man oyununa kaç puan verirsiniz?

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi