En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Oyun Piyasasına “Brexit” Etkileri Nasıl Olacak

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı almasının ardından tüm ekonomi piyasaları hareketli zamanlar yaşıyorlar. Peki bu sallantı Türk ve yabancı oyuncuları ne yönde etkileyecek? Fiyatlar yükselecek mi? sorularının cevabını sizin için yorumladık.

0 1.840

oyun-piyasasına-brexit-etkisi

Merakla beklenen referandum Brexit ile sonuçlandı. Resmi sonuçlara göre Avrupa Birliği’nden çıkalım %51,9 ile piyasalara kara cuma yaşattı. Bu şok karar ile Avrupa Birliği’nden çıkma kararı alan İngiltere, yakın zaman içerisinde Euro bölgesi ile birinci derece olan bağlarını kopartmış olacak. Bu kopuşun oyun fiyatlarına etkilerinin ne yönde olacağını da sizin için araştıran Oyunalsat ekibi, merak ettiğiniz sorulara ışık tutmaya çalışacak.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı almasının ardından ilk olarak İngiltere’nin para birimi Sterlin sert bir düşüş yaşadı. Bu düşüşün bize herhangi bir etkisi olmamakla beraber ülkemizde dolar yükseldiği için ilk etapta oyunların fiyatlarında 3-5 TL’lik bir artış yaşandı. Bu düşüşü oyun toptancıları, piyasadaki oyunlar için bir arttırım yansıtmadılar fakat bu duruma alışmayın çünkü yeni çıkacak oyunlarda bu artışı hissedeceğimize garanti gözüyle bakıyoruz.

Önümüzdeki günlerde FED’in faiz arttırımı açıklamasının ön görüldüğü piyasalarda dolar fiyatlarının 3.25-3.5 TL arasına yükseleceğini düşünürsek maalesef önümüzdeki günlerde alacağımız oyunlara Türk oyun severler olarak hali hazırda hak ettiğinden fazla para veriyorken; hak ettiğinden daha da fazla para vermek zorunda kalacağız. Olayın öteki bir boyutu da Sony PlayStation kullanıcılarını derinden etkileyecek. Bunun da sebebi Sony Türkiye’nin İngiltere merkezli yönetilmesi.

10 PlayStation kullanıcısından 6’sı Sony müşteri hizmetlerinden mutlaka şikayetçidir. Özellikle indirim dönemlerinde Donanım Haber gibi forumlarda müşteri hizmetleri ile ilgili binlerce konu ve şikayet mektubu oluşturulmakta. Kredi kartı ile alışveriş, ilgisiz müşteri hizmetleri, hesap blokeleri başta olmak üzere herkese ezberletilmiş cevaplar veren temsilciler, kullanıcıları çileden çıkartıyorlar.

İngiltere’de piyasaların alt üst olmasından dolayı da müşteri hizmetleri ve Sony’de personel çıkarımlarına gidileceğinin dedikoduları şimdiden ortaya atılmaya başlandı. Bu da bazı masrafların Türkiye tarafından ödenmesi anlamına geliyor, bunun için de ilk olarak PS Plus üyeliklerinin fiyatları yükseltilecek.

Peki bundan sonra ne olacak?

Avrupa Birliği’nde bir domino etkisi kulislerde şimdiden konuşulmaya başlandı. İlk etapta Hollanda, Belçika ve Fransa’nın AB’den ayrılmayı talep edecekleri senaryoları gerçekleşirse, fiyatların fırlamasıyla herkes oyunları Amerika gibi ülkelerden almaya başlayacak. Toptancıların Amerika, Rusya, Endonezya gibi ülkelerden getirecekleri oyun da ekonomiyi sekteye uğrattığı için büyük ihtimalle devlet bu konuda bir dizi önlem almak isteyecektir. Buna örnek olarak vücut geliştirme haplarının başına gelen hadiseyi hatırlatabiliriz. Eskiden yurt dışından sipariş edebildiğimiz bir dizi supplimentin ülkemize girişi tarım bakanlığı tarafından yasaklandı, ama her nasılsa bir çok dükkanda yasaklanan ürünler satılabiliyor. Oyun piyasası için de bu tarz benzer bir durumun yaşanabileceğini düşünüyoruz.

Önlem alma şansımız var mı? Ne yapabiliriz?

Oyunalsat.net ekibi olarak sizlere önerimiz eğer piyasaya çıkacak yeni oyunlardan almak gibi bir düşünceniz varsa şimdiden ön sipariş vererek oyunları satın almanız ya da Dijital Oyun almak konusunda sorunu olmayanların Rusya ve Amerika Store’larından hesap açarak o hesaplarına kurun düşük olduğu zamanlarda para yüklemeleri. İleride kur yükseldiğinde sizin kenara attığınız o paralar değerlenir ve siz de oyunu aldığınız zamandaki kurdan etkilenmemiş olursunuz. Ayrıca dijital oyunların kullanıcı haklarını da aynı anda iki kişiye satmak imkanınız olduğu için bu işten kazanç bile sağlayabilirsiniz.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi