En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Bu sene yine klasik sorumuz Pes mi Fifa mı?

Her sene futbol oyunu alacakların düştüğü klasik ikilemdir “Pes mi Fifa mı” sorusu, özellikle Fifa’nın son yıllarda yaptığı ataklar ile adından çokça söz ettirse de sizce bu senenin favorisi hangisi?

0 337

PES tarafından belirli yıllarda yayımlanan sürümlerin, FİFA gölgesinde kalmaktan başka bir seçeneğinin olmadığı fikirleri yoğunlaşmış durumda. FiFA tarafından yüksek ölçekli gerçeklik duygusunun ve görüntü kalitesinin sağlandığı sürümlerin çoğunlukta olduğu, özellikle FİFA 16′ nın PES 16′ ya nazaran daha çok tercih edildiği gündeme getirilirken vasat sürümlerden bir tanesinin daha satışa sunulacağı fikri hakim durumda.

Son yıllarda FİFA neden çok tercih edilen oldu?

Özellikle grafik anlamında, gerçeklik kavramını daha iyi yansıtan bir isim olmayı başaran FİFA, PES‘ i epey geride bırakmıştı. Ancak FİFA üstünlüğünü sağlayan sadece grafiklerdeki gerçeklik değil; oynanış üzerindeki gerçeklikte oldu. PES golü olarak nitelendirilen dönemi geride bırakarak, gerçeklik kavramının en üst düzeyde olduğu grafik seçeneklerini ve oynanış öyküsünü bir arada tutmayı başaran FİFA, başarıyı yakalayan isim oldu.

Vasat sürümün geleceğindeki kesin görüş nereden kaynaklanıyor?

Özellikle FİFA 17 üzerinden yeni sahnelerin ve videoların yayınlanmasıyla beraber tekrar ateşlenen bu konu, PES tarafından henüz can alıcı bir hamlenin gelemeyişiyle gündeme geldi. Öyle ki bir çok PES fanatiği de doğrudan FİFA fanatiği olma yolunda ilerliyor ya da olmuş durumda. Üstelik bir çok optimizasyonu ve seçeneği de PES’e göre daha başarılı olarak sunan FİFA, epey bir süre liderliği elinde bulunduracak gibi görünüyor.

FIFA 17’de yeni neler var?

FIFA 17, yeni hikaye modu (story mode), yeni serbest vuruş sistemi ve DICE’ınFrostbite oyun motoruyla geliyor. Ancak Frostbite motoru, ilk aşamada karşımıza beklediğimiz kadar büyük değişikler çıkarmayabilir. Grafiklerin ve animasyonların, özellikle yüzlerin daha iyi görüneceği kesin, ancak fizikler, yapay zeka gibi öğeler, EA’nın Ignite motorundaki gibi çalışacak.

FIFA 17 mi PES 2017 mi?

Yeni serbest vuruş ve korner sistemi, futbolcunun koşmaya nereden başlayacağını ve koşu hızını belirlemenizi sağlayacak. Yapay zekadaki geliştirmeler, özellikleataklarda kendini gösterecek, takım arkadaşlarınız alan oluşturmak için daha çok koşu yapacaklar. Frostbite’a geçiş her şeyi baştan yaratacak olmasa da, örneğin sanatçıların yeni stadyumları Frostbite’ta oluşturması çok daha hızlı olacak. Geliştiricilerin yeni yetenekler, yüz ifadeleri gibi işlevleri FIFA’ya kazandırması da kolaylaştıracak.

The Journey adlı hikaye modu, kariyerinize hayali futbolcu Alex Hunter ile başlayıp,Premier Lig’e çıkma öykünüzü ele alacak. Vereceğiniz kararlar, teknik direktörünüz ve taraftarlar gözündeki yerinizi ve hikayenizi etkileyecek.

FIFA 17 mi PES 2017 mi?

Bu sene EA tarafından hiç bahsedilmese de, FIFA 17’de kadın futbol takımları yer almaya devam edecek. Hatırlayacağınız üzere kadın futbol takımları, FIFA 16’nın en önemli yenilikleri arasındaydı ancak EA, bu sene oyunun diğer yeniliklerine odaklanmayı tercih etmiş görünüyor.

PES 2017’de yeni neler var?

PES, son iki senede FIFA oyunlarına göre incelemelerde daha yüksek puanlar alsa da bu durum, satışlara yansımadı. PES 2016 geçen sene 1,4 milyon kopya satarken EA’nınPlayStation, Xbox ve PC’de 15 milyon FIFA 16 sattığı ortaya çıkmıştı.

FIFA 17 mi PES 2017 mi?

Bir PES yetkilisi, “cebinin dibi olmayan” rakibi EA’nın karşısında oyunun çekirdeğini iyileştirmeye devam edeceklerini ve rekabeti sürdüreceklerini söyledi. PES 2017’deki yeniliklere baktığımızda, oyunda ilk dokunuşu başarıyla tamamlamayı başaramadığınızda, bunu hızla telafi etmeniz pek mümkün olmayacak. Bu seneki PES, bir önceki oyunda olduğu gibi yavaş kontrolü tercih edecek ve bu sırada, bir diziyeni taktik sunacak (ve menü seçenekleri daha anlaşılır olacak). PES 2016’nın yavaşoyun tarzı, PES 2017’de değişmeyecek. Bunun iyi bir şey olup olmadığı elbette tamamen tercihinize bağlı.

FIFA 17 mi PES 2017 mi?

Yapay zekadaki geliştirmeler ise defans oyuncularının daha sıkı markaj yapmasını sağlarken, tehlikeli pasları kesmelerini kolaylaştıracak. Top takımınızdaki yıldız futbolcunun ayağındayken, karşı takımın onu daha sıkı tuttuğunu ve hatta iki kişiyle üstüne geldiğini görebileceksiniz. Burada fikir oyunu sadece zorlaştırmak değil, sizi daha yaratıcı olmaya zorlamak olacak.

13329571_1768405060060548_5895469718679201823_o-pes mi fifa mı-Pes mi FIFA mı-

@oyunalsatnet Twitter hesabında yaptığımız ankette kullanıcılar Pes’i tercih ettiklerini belirtmişlerdi.

Sizin de Pes mi Fifa mı hakkındaki yorumlarınızı merak ediyoruz…

 

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi