En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

PlayStation 5 Vergi Alarmı Sınır Kapılarını Hareketlendirdi

Sony, PlayStation 5’in tanıtımını dün yaparken, ürünün çıkış tarihi ve fiyatı açıklanmadı. Gümrükler Genel Müdürlüğü ise daha ürün piyasaya çıkmadan, PlayStation 5 vergi kaybı olmaması için önlemlerini almaya başladı.

0 158

Merakla beklenen PlayStation 5’in tanıtımı dün yapılırken, ürünün çıkış tarihi ve satış fiyatı resmi olarak açıklanmadı. Japon teknoloji devi Sony’nin ürettiği oyun konsolunun, çıkış tarihinin 2020 sonunu bulabileceği ve ABD’de satış fiyatının da 499 dolar olacağı öne sürülüyor.

Satış fiyatının Amerika Birleşik Devletleri’nde 499 dolardan başlayacağı, Türkiye’ye gümrük giriş fiyatının 449 dolar olabileceği yönünde öngörüler basına yansırken, ürünün Türkiye fiyatı vergiler nedeniyle bu rakamın çok daha üzerinde olacak. Tabii Türkiye resmi makamlarınca PlayStation 5 vergi konusunda özel önlemlerin alındığı yönünde duyumlar almaktayız.

%50 Ek Gümrük Vergisi Var

18 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türkiye’de oyun konsollarına yüzde 50’lik ek gümrük vergisi getirildi. 30 Eylül 2020’ye kadar yüzde 50 olarak uygulanacak olan ek vergi, 1 Ekim 2020’den sonra ise yüzde 20 olacak.

Oyun konsollarında ayrıca yüzde 20’lik Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve yüzde 18’lik Katma Değer Vergisi (KDV) uygulanıyor.

Bazı internet sitelerinde, oyun konsollarında TRT bandrol ücreti ve Kültür Bakanlığı Payı da tahsil edildiği öne sürüldü ancak bu doğru değil.

Ülkeye Girişi 3 Bin, Çıkışı 6 Bin TL

Hesaplamaların ışığında, eğer PlayStation 5 Türkiye’ye 3 bin TL’lik gümrük giriş fiyatıyla 30 Eylül’den önce gelirse, bayi kar payı hariç satış fiyatı 6 bin 18 TL olacak.

PlayStation 5 Hakkında

PlayStation 5 (resmî kısaltması PS5), Sony Interactive Entertainment tarafından geliştirilen bir video oyunu konsoludur. Konsol, 2019’da PlayStation 4’ün halefi olarak duyuruldu ve 11 Haziran 2020’de resmen piyasaya sürüldü.

DualSense ile gerçekliğe bir adım daha!

Sony ayrıca mevcut yön kontrol sistemi olan DualShock yerini DualSense’ye bıraktı. Sony, “DualSense ile hedefimiz, oyunculara, kutuyu açar açmaz oyun dünyasına taşınma hissi vermek. Oyuncuların oyun oynarken kontrolcüyü kendilerinin bir uzantısı gibi hissetmelerini istiyoruz. Öyle ki ellerinde olduğunu bile unutacaklar” ifadelerini kullandı. DualSense kontrolcüsünde titreşim seviyeleri artık daha fazla. Oyundaki sahnelere göre titreşim seviyeleri en iyi hissiyatı verecek şekilde kendisini ayarlıyor. L2 ve R2 tetik tuşları ise uyguladığınız baskıya göre oyunlara etki ediyor. Bunun için tuşların açısı biraz değiştirilmiş.

PlayStation 5 Vergi Konusunda Söz Sizin

Peki siz PlayStation 5 vergi eklemeleri konusunda ne düşünüyorsunuz? Oyun konsolunu alan, vergisini de ödemeli mi? Bu pandemi dönemlerinde PS5 vergi olmadan ne kadar güzel olurdu bir düşünsenize…

Uygun Fiyatlı Teknoloji Ürünleri İlanlarına Ulaşmak için Oyunalsat.Net Sitemizi Ziyaret Edin!

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi