En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Playstation Plus Nedir Nasıl Kullanılır

Sony PlayStation Plus Nedir? PlayStation Plus Üyeliği Nasıl Alınır? PlayStation Plus Nasıl Kullanılır? tüm sorularınızı yanıtlıyoruz.

0 1.267

PlayStation Plus Nedir?

Playstation Plus nedir?, sorusu çevrimiçi oyun oynamak istediğiniz ilk anda aklınıza gelecek olan sorudur hatta bunu PS Plus nedir? olarak da soran ziyaretçilerimiz mutlaka olacaktır diye sizin için bu detaylı yazıyı hazırladık. Sony’nin konsolları için sunduğu ücretli bir abonelik sistemidir. Playstation 4 Pro, Playstation 4 (PS4), Playstation 3 (PS3) ve Playstation Vita (PS Vita) kullanıcıları, bu hizmetin getirdiği ücretsiz oyun, tema ve simgelerin de içinde bulunduğu ayrıcalıklardan ve ekstra indirimlerden faydalanabilecekler.

Playstation Network(PSN)’e Nasıl Kayıt Olunur?

Playstation Network adından da anlaşıldığı gibi tüm Playstation sistemlerini içinde barındıran sistemdir. Bu sisteme üye olmadan Playstation Store veya Playstation Plus özelliklerini kullanamazsınız. Sisteme kayıt olmak için bir mail adresine ihtiyacınız var. Ardından dilerseniz konsolunuzdan dilerseniz de web üzerinden bilgisayarınızdan kayıt olabilirsiniz. Bu konuda yazdığımız Ücretsiz 14 Günlük PS Plus Üyeliği Almak yazımızı tavsiye ederiz. Bu noktada en önemli kısım ülke seçiminizdir. Seçeceğiniz ülkeye göre bazı içerik farklılıkları bulunacaktır. PSN sisteminde Avrupa, Asya ve Amerika olmak üzere üç ayrı bölge bulunmaktadır. Bazı oyunlar bölgelere göre özel çıkmaktadır veya her bölgeye göre farklı çıkış tarihleri bulunmaktadır.

Playstation Nasıl Kullanılır?

Playstation Plus sistemi, Sony’nin oyun konsollarında kullandığı ayrıcalıklı bir sistemdir. Bu sistem tahmin edeceğiniz üzere ücretlidir. Playstation Plus’ı ilk 14 gün denemek ücretsizdir ve her Playstation kullanıcısını bir defaya mahsus 14 günlük Playstation Plus deneme hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında Playstation Plus’ın 1 aylık üyelik ücreti 14 TL, 3 aylık üyelik ücreti 29.00 TL ve 1 yıllık üyelik ücreti ise 99.00 TL’dir. Kimi zaman Playstation Plus’ın üyelik ücretinde indirim yapılmaktadır. Ayrıca yine bölgelere göre fiyat farklılığı bulunmaktadır. Bu farklılık daha çok kur farkından dolayı ortaya çıkmaktadır.

 

Ücretsiz Oyunlar

PS Plus üyeleri her ay desteklenen tüm platformlara özel, seçilmiş oyunlara ücretsiz olarak sahip olabiliyorlar. Bu oyunları dilerseniz ücretsiz olarak PS Plus üyeliğiniz devam ettiği sürece sınırsız olarak oynayabiliyorsunuz.

PS Plus free-to-play oyunlar dışında çok oyunculu modda oynayabilmek için zorunlu bir sistemdir. Eğer PS Plus üyeliğinizi iptal ettirirseniz, ya da yenilemezseniz oyuna erişiminiz kesilir ve oynayamayacağınıza dair bir uyarı alırsınız. Aboneliğinizi yenilediğinizde oyunlarınıza tekrar erişebilir, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Aboneliğinizi yenilemezseniz, oynamak için oyunun kutulu versiyonunu ya da PSN Store‘dan online olarak satın almanız gerekecek. Ayrıca yine oyunlarınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

Her ay yenilenen ücretsiz oyunlara buradan ulaşabilirsiniz.

Playstation Plus Nedir Nasıl Kullanılır-playstation plus nedir-ps plus nedir-ps plus nasıl kullanılır-oyunalsat blog-oyunalsat.net-1

Özel İndirimler ve Erişim

Playstation Plus üyesiyseniz, PSN Store’da satılan oyunlara özel indirimlerle sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda belirli oyunların demo ve beta denemelerine erişebilir, böylece oyunları önceden deneme fırsatı yakalarsınız.

Playstation Plus Nedir Nasıl Kullanılır-playstation plus nedir-ps plus nedir-ps plus nasıl kullanılır-oyunalsat blog-oyunalsat.net-2

Ücretsiz Bulut (Cloud) Alanı

Üyelere sunulan bir diğer ayrıcalık, 10 GB’lık ücretsiz bulut (cloud) depolama alanı. Bu sayede save dosyalarınız asla kaybolmayacak. Oyunlarda uzun uğraşlar sonrası açtığınız karakterler, geçtiğiniz bölümler, temalarınız ve diğer tüm bilgileriniz artık güvende.

Ayrıca arkadaşınızın Playstation 4‘ünde oturum açıp kendi save dosyanızı indirerek kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ama bu noktada dikkatli olmalısınız, oynadığınız save’i manuel olarak upload etmelisiniz.

Yeni bir Playstation aldığınızda Playstation Network‘te oturum açarak save’lerinize erişip indirebilirsiniz.

Crossplay özelliği ile örneğin elinizdeki oyun PS4 ve PS Vita için uyumlu ise, PS 4 ile oynadığınız oyuna daha sonra PS Vita’dan devam edebilirsiniz.

Playstation Plus’tan Bedava Oyun İndirme

Daha öncesinden de bahsettiğimiz gibi Playstation Plus’ın en önemli özelliği her ay bedava oyunlar vermesidir. Playstation Plus’ta her farklı Playstation 3, Playstation 4 ve Playstation Vita oyunları bedava olarak bulunmaktadır. Genel olarak 2 Playstation 3, 2 Playstation Vita ve 1 adet Playstation 4 oyunu her ay değişmektedir. Bu noktadaki en önemli kısım Playstation Plus üyeleliğinizin aktif olduğu zamanki oyunları indirebiliyor olmanızdır. Örneğin Playstation Plus’ta Şubat ayı içerisinde BioShock Infinite ve Metro: Last Light gibi oyunlar vardı ve bu oyunlar Mart ayı içerisinde Playstation Plus’tan kalkacak ve yerlerine yeni oyunlar eklenecek. Bu oyunlar Playstation Plus’tan kalktıktan sonra Plus üyeliği alırsanız BioShock Infinite ve Metro: Last Light oyunlarını ücretsiz olarak indiremezsiniz.

Bu konu ile ilgili olarak bir diğer önemli nokta ise oyunu listenize eklemiş olmanızdır. Örneğin Şubat ayı içerisinde Playstation Plus üyeliğiniz vardı ancak BioShock Infinite oyununu listenize almadınız ve bu oyun daha sonrasında Playstation Plus’tan kalktı. Bu durumda BioShock: Infinite oyununa tekrardan sahip olamazsınız. Bu oyunu muhakak ücretsizken listenize almanız gerekmekte. Aksi taktirde oyna sahip olamazsınız.

Daha öncesinden bahsettiğimiz gibi Playstation Plus’ta PS Vita, Playstation 4 ve Playstation 3 oyunları sunulmaktadır. Örneğin Playstation 3 oyun konsoluna sahipsiniz ancak yine de PS Vita ve Playstation 4 için bedava verilen oyunları listenize ekleme hakkına sahipsiniz. Bu durumda ilerleyen zamanlarda bu konsollardan birini aldığınız taktirde de listenize aldığınız oyunları oynayabilirsiniz. Kaldı ki bu gerçekten çok güzel bir özellik ve genel olarak çok az kişi tarafından kullanılıyor.

Playstation Plus Oyunlarının Süreleri

Esasen listenize eklediğiniz oyunlar ömür boyu sizin oluyor. Ancak bu oyunları yalnızca Playstation Plus üyeliğiniz aktifken oynayabiliyorsunuz. Bu konunun daha iyi anlaşılabilmesi için şöyle bir örnek vermek istiyorum. Mesela Playstation Plus üyeliğiniz varken Bioshock: Infinite oyununu listenize aldınız ardından uzunca bir süre Playstation kullanmadınız ve bu süre zarfında Playstation Plus üyeliğiniz de sona erdi. Tekrardan bu oyunu çalıştırmak istediğinizde Playstation Plus üyeliğinizin bittiği için bu oyunu kullanmayacağınız ile ilgili bir uyarı alırsınız. İlerleyen zamanlarda tekrardan Playstation Plus üyeliği aldığınız taktirde BioShock: Infinte oyununu oynayabilirsiniz.

Playstation Plus Abonelik Ücreti

Playstation Plus’a üye olmak için 1 aylık, 3 aylık ve 12 aylık ödeme planlarından birini seçmelisiniz.

Güncel fiyatlar için buraya tıklayabilirsiniz.

Ücretsiz 14 Günlük PS Plus Üyeliği Almak yazımızı tavsiye ederiz.

PlayStation Plus Satın Alınmalı Mı?

Bu sorunnun cevabı bana göre kesinlikle evet. Özellikle birden fazla Sony konsoluna sahipseniz kesinlikle PlayStation Plus üyeliği almalısınız. Her ay yeni oyunlara ücretsiz olarak sahip olma fırsatınız oluyor neticesinde. Üstelik bu oyunlar gerçekten çok kaliteli oyunlar oluyor. Yazımız içerisinde de bahsettiğim gibi Şubat ayı içerisinde Metro: Last Light ve BioShock: Infinite gibi üst düzey oyunlar Playstation Plus’ta bedava idi.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi