En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

PlayStation Store zamları oyuncuları karamsarlığa itiyor

Ağustos ayında dövizin ani artış göstermesiyle oyuncuların gözleri oyun fiyatlarındaydı. Konsol fiyatlarında zamanla oluşan fahiş artışın ardından PS oyun fiyatları için de beklentiler vardı. Fırtına öncesi sessizlik sona erdi ve kurlardaki artışın bedeli ağır oldu. Üstelik sadece PlayStation Store’da da değil…

5 977

Dijital oyunlara gelen zamlar tüketicileri zorluyor

PlayStation Store’da dijital oyunlara gelen zamlar, büyük yapımların yayınlandığı sonbahar dönemine denk geldi ve oyuncuların heyecanla beklediği oyunlardan çoğu etkilendi. Yaza girerken oyun fiyatları 350-400 TL bandında şekillenmeye başlamıştı ki, bu bile kafalarda soru işaretleri oluşturuyordu. Ancak şimdi gelinen noktada bazı oyunların 450-600 TL düzeyine çıktığı görülebiliyor. Peki PlayStation Store fiyatları neden böylesine erişilemez duruma geldi?

Marvel's Spider-Man PlayStation Store

Öncelikle sonbahar dönemi geldi, oyun sezonu açıldı ve PlayStation Store global olarak zamlandı. Haliyle PS oyun fiyatları kurdan etkilendi. Ancak Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi de tuz biber oldu ve oyuncular fahiş fiyatlarla karşı karşıya kaldılar. Nasıl mı?

 • Marvel’s Spider-Man 299 TL’den 469 TL’ye
 • Marvel’s Spider-Man Digital Deluxe Sürüm 339 TL’den 539 TL’ye
 • Call of Duty: Black Ops 4 229 TL’den 469 TL’ye
 • Call of Duty: Black Ops 4 Digiltal Deluxe 349 TL’den 669 TL’ye
 • Call of Duty: Black Ops 4 Digital Deluxe Enhanced 449 TL’den 869 TL‘ye
 • Red Dead Redemption 2 299TL’den 469 TL’ye yükseldi

Örneğin; Marvel’s Spider-Man‘in diğer ülkelerdeki PlayStation Store fiyatlarına baktığımızda Türkiye’deki satış fiyatının en pahalısı olduğunu görüyoruz. Endonezya’da 280 TL’ye satılan oyunun ABD satış fiyatı ise yaklaşık 366 TL’ye denk geliyor. Durum vahim görünüyor, ancak şaşırtıcı değil.

PlayStation Store’daki zamların sorumlusu Sony mi?

İnsanlar konsollarında, bilgisayarlarında eğlence ararken, artık bu keyfi kursaklarında bırakacak fiyatlarla karşılaşıyorlar. Çoğu kullanıcı öncelikle Sony’ye tepki gösteriyor ve PlayStation Store zamlarından şirketi sorumlu tutuyor.

Sony ve PlayStation Türkiye‘nin etkisiz faaliyetlerini her zaman eleştirmiş biri olarak, içinde bulunduğumuz durumda Sony’yi aşan durumlar olduğunun altını çizmek gerekiyor. Zira paramızın dünya pazarında kaybettiği değerin, alım gücünü nasıl düşürdüğünün en önemli örnekleri teknoloji alanında görülüyor. Akıllı telefonlardan bilgisayarlara, konsollardan yazılımlara birçok ürün ulaşılmaz olmaya başladı desek yalan olmaz.

Her şeye rağmen Sony, PlayStation Store‘da yara alsa da elinde PlayStation Plus gibi bir koz var. Sony’nin ücretsiz aylık oyunlar, özel indirimler, bulut depolama hizmeti ve erken erişim fırsatları sunduğu servisi henüz zam almadı. AAA oyunlara gelen zamlar PS Plus’a gelecek büyük bir zammın habercisi olabilir mi, henüz bilemiyoruz.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

5 Yorum
 1. Berk diyor

  Bunca zammın üzerine ancak 2-3 sene öncesinin oyunlarını oynayabiliyoruz! Fiyatlar çok pahalı mutlaka düşmesi lazım.

 2. Dertli diyor

  İnşallah oyun fiyatları ucuzlar yoksa bu gidişle oyun falan alamıycaz.

 3. Ali Atak diyor

  Artık oyun takası günleri geri geldi desenize!!!

 4. Fahri diyor

  Red dead’in ucuzlamasini bekliyorum.

 5. Khaledfahri diyor

  Dola euro bizi bitirdi artık oyun almak bile haram

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi