En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

Şarj Kablolarının Ömrünü Uzatma İpuçları

Elektronik cihazlarınızın şarj ve USB kablolarına verdiğiniz paralar artık canınızı sıkmaya başladıysa, şarj kablolarının ömrünü uzatma ipuçları yazımız tam size göre!

1 2.698

Dolar ve Euro’nun yükselmesi ile neredeyse 100TL‘yi bulan şarj kablosu fiyatları kullanıcıları yeni çözümler bulmaya itti. Oyunalsat.net Web Ekibi olarak bizler de size bazı tavsiyeler sunarak sizlerin elektronik cihazlarının şarj kablolarının ömrüne ömür katmasını sağlamayı amaçladık.

Aslında ufak tefek önlemler ile şarj kablolarınızın ömrünü nasıl uzatacağınızı anlattığımız bu rehberimiz ile ortalama 1 yıl dayanan USB şarj kablolarınızın ömrünü, benim gibi 2-3 sene kadar kullanabilirsiniz. Hadi gelin şarj kablolarının ömrünü uzatma ipuçlarına göz atalım.

1 Kablonuzu etiketleyin

Kablonuzu etiketleyin

Herkeste aynı çeşit cep telefonu ve benzer USB kablosu olduğunu düşünürsek yapmanız gereken ilk şey bir kağıda adınızı yazmak, ardından ise bir bant aracılığıyla kablonun ucunu isminizin yazılı olduğu kağıdı etiketlemek olmalıdır. Bu şekilde şarj kablosunu ödünç bile verseniz, günün sonunda kablonuz size güvenli bir şekilde geri dönmek zorunda kalacaktır.

2 Tel ile sabitleştirme yapın

Tel ile sabitleştirme yapın
Tel takviyesi size komik gibi görünüyor olabilir fakat buradaki ufak düzenek, kablonuzun ömrünü %40 arttıracağı
için şiddetle öneriyoruz. Tel düzeneği çok sıkmadan kablonun ucunun olduğu bölüme sarıyoruz.

3 Elektrik Bantı ile Kapama Yapın

Elektrik Bantı ile Kapama Yapın

Tel ile sabitleştirdiğiniz kablonun ucunu, bir yere takılmaması için kapatma yapmamız sağlıklı olacaktır. Elektrik bantı hem uzun ömürlüdür hem de kuvvetli bir sabitleme özelliğine sahiptir. Bu yüzden tel ile sardığınız kablonuzu isterseniz isterseniz başka bir bant ile de kapatabilirsiniz.

4 Şarj sonrası ne yapmalısınız 

Şarj sonrası ne yapmalısınız 
Elektrik hatlarındaki anlık voltaj düşmeleri ve yükselmeleri sizin en büyük düşmanınızdır. Bu yüzden %100 şarjı dolan elektronik cihazınızı mutlaka şarjdan çıkartın. Fişe takılı olan kablonuzu ve adaptörünüzü de fişten çekmeyi unutmayın. Bu sizi kazara çıkabilecek yangın ihtimaline karşı korurken, adaptör ve şarj kablonuzun da ömrüne ömür katacaktır.

5 Kablonun muhafazası

Kablonun muhafazası
Kablonuz ile işiniz bittikten sonra onu aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü şekilde sarmalısınız. Eğer kabloyu adaptörün etrafina yandaki şekilde sararsanız, muhtemelen içindeki teller kısa süre içerisinde kopacaktır. Bu yüzden kabloyu aşağıdaki şekilde sarmalı ve elinizde sallayarak döndürmemelisiniz. Unutmayın o sadece insan yapımı bir araç, bırakın yalnızca görevi olan şarj etme eylemini yapsın. :)️

6 Orjinal Olmayan Adaptör ya da USB Kablosu ve Şarj Kablosu Kullanımları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Orjinal Olmayan Adaptör ya da USB Kablosu ve Şarj Kablosu Kullanımları Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Orjinal ürünlerin çok pahalı olması yalnızca döviz kuru ve aracı kurumların komisyonları ile ilgili değildir.
Orjinal ürünlerde kullanılan materyallerin kalitesi, piyasada rahatlıkla bulunabilen 2,3,4. kalite aksesuarlara göre çok daha yüksektir. Sizin için madde madde aralarındaki farkları anlatayım.

Orjinal Aksesuarların Avantajları

 1. Elektronik cihazınızı bozma ihtimali %1 civarındadır. Cihazınızı bozma ihtimaline karşı yetkili servislerin güvencesi altında olursunuz.
 2. Lisanslı ve faturalı ürün olduğundan dolayı garanti dönemindeki bozulmalarda yenisini alma ihtimaliniz yüksektir.
 3. Elektronik cihazınız ile bilgisayarınız arasında data aktarımı gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Kullanım ömrü muadil ürünlere oranla daha fazladır.
 5. Çakmak şarjı, taşınabilir şarj cihazları vb. ürünlerle uyumlu çalışma ihtimali daha yüksektir.

Orjinal Aksesuarların Dezavantajları

 1. Fiyatı muadil ürünlere göre çok daha yüksektir.
 2. Apple, Samsung gibi firmalar zaman zaman şarj girişlerinin tipini değiştirebilirler. Bu yüzden aldığınız orjinal aksesuarların, yeni elektronik cihazınızla uyumlu olmama ihtimali söz konusudur.
 3. Ürün çeşitliliği muadil ürün ve imitasyonünlere göre azdır.
 4. Fiyatları yüksek olduğu için çok fazla “orjinal” diyerek sahtelerinin satışı pek fazladır. Özellikle internette orjinal ürün almak için firmaların kendi siteleri dışındaki alternatifler azdır.

 

sarj-kablosu-kullanim-rehberi-sarj-kablosu-omur-uzatma-ipuclari-usb-kablo-kullanimi-oyunalsat-oyunalsat.net-blog-9-son.jpg

Muadil Aksesuarların Avantajları

 1. Fiyatları orjinal olan muadil ürüne göre çok daha ucuzdur.
 2. Orjinal ürünlerdeki kısa kablo, tek renk, şarj girişi vb. az ürün çeşitliliğine karşı, alternatif ürünlerin renk, giriş çeşitliliği (Özellikle asrın icadı yandaki bir tarafı Iphone, bir tarafı Samsung şarj eden ürün gibi.) çok daha fazladır.
 3. Orijinal markalı ürünlere göre ulaşılması çok daha kolaydır. Bir kablo alsanız dahi ücretsiz kargo seçeneği ile ürün size ulaşır.

Muadil Aksesuarların Dezavantajları

 1. Elektronik cihazınızı bozma ihtimali yüksektir.
 2. Cihazınızın batarya ömrünü olumsuz yönde etkileme ihtimali yüksektir.
 3. Ömürleri orjinal ürünlere göre daha düşüktür.
 4. Elektronik cihazınız ile bilgisayarınız arasında data alışverişine izin vermeme ihtimali yüksektir.
Sizler de önerilerinizi ve fikirlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

1 yorum
 1. Ayhan Yalçın diyor

  Güzel bir yazı olmuş. Benim de bir önerim var “Şarzınızı arkadaşınıza vermeyin!” hehehhe

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi