En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

Spigen Legato Arc Neckband R72E Bluetooth Kulaklık İncelemesi

Oyunalsat İncelemeleri Bluetooth Kulaklık Spigen Legato Arc Neckbankd R73E ile başlıyor. Ürünleri sizler için incelemeye devam ediyoruz.

20 13.056

Spigen’in devamlı yaptığı mailinglere ikinci defa kayıtsız kalamadık ve Spigen Legato Arc Neckband R72E isimli ürünü dünya üzerinde bulabileceğimiz en uygun ve indirimli fiyata aldık. Evet ciddiyim tüm interneti araştırmama hatta ikinci el alışveriş portallarına bakmama rağmen Spigen Türkiye’deki indirimli fiyattan daha ucuzunu bulamadık. Biz de bu fırsattan istifade hemen bir inceleme yapıp, siz değerli takipçilerimizle paylaşmak istedik. Hadi vakit kaybetmeden incelememize başlayalım.

Spigen Legato Arc Neckband R72E Özellikleri:

QUALCOMM APTX HD güçlü ses ve ses kalitesi sağlayan sesli arama özelliğine sahip isteğe bağlı olarak en iyi sesi sunan HD Dinamik ses kalitesi ile değiştirilebilir 3 Adımlı EQ özellikli 14 Phi alıcısı ile donatılmıştır.

Spigen Legato Arc Neckband R72E son derece hafiftir ve boynunuza rahatça sığacak şekilde tasarlanmıştır. Kulaklığı hissetmeyeceksiniz bile.

Bir ses komutuyla günlük hayatınız için mükemmel bir Bluetooth ses arkadaşıdır. 5 dakikalık şarj ile, yaklaşık 1 saat müzik dinleme süresi ve 2 saatlik tam şarj ile 10 saat boyunca müzik dinleme ve konuşma süresi verecektir.

Spigen Legato Arc Ultra Dinamik Güçlü Ses!

14mm dinamik sürücü düşük frkansların senzgin oynatılmasına olanak tanıyan ünitede teslim edilen ses kaybını en aza indirir. Alçak sesin yansımasına özenle ifade eder ve bas sesiyle müzik dinlerrken vuguladığınız mekan hissini hissedebilirsiniz.

Müzik türüne göre değişen ekolayzır ses modunu ses uzmanı tarafından doğrudan ayarlanan üç ekolayzır modunda dinlediğiniz müzik türüne göre değiştirin. Güç düğmesine 2 defa basmak, ses modunu değiştirir.

36 Gram ağırlığında ergonomik tasarımı sayesinde rahatsızlık vermeden kullanabilirsiniz.

Otomatik geri çekme teknolojisi ile kulaklığı kullandıktan sonra kabloları düzenlemeyi kolaylaştırır. (10.000 Kablolu güenirlik testini geçmiştir.)

Esneyebilen kaliteli malzemeden yapılmış, boyun bandları konforlu ve mükemmel dayanıklılığı ile uzun süre kullanım sunar.

Aktif 2 cihaz bağlantısı sayesinde aynı anda 2 cihazı birbirine bağlayabilirsiniz ve cihazı her değiştirdiğinizde eşeleştirmek zorunda kalmadan kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Spigen Legato Arc Neckband R72E Ölçüleri : 

 • Genişlik : 168 mm
 • Uzunluk : 155 mm
 • Yükseklik : 16,5 mm
 • Ağırlık : 36 Gram
 • Renk : Siyah
 • Versiyon : Bluetooth 4.1 (HSP / HFP / A2DP / AVRCP)

Spigen Legato Arc Neckband-R72E-urun-incelemesi-puanlari-oyunalsat-oyunalsat.net-blog

Oyunalsat.net İnceleme Sonuçları:

Ses Kalitesi

3 farklı ekolayzır modu ile aslında ses konusunda iddialı olduğunu belirten ürünün ses kalitesi Apple Music,  Spotifty ve YouTube ile yaptığımız testlerde ses kalitesini maalesef biraz daha geliştirilebilir olduğunu düşünüyoruz. Her ne kadar bluetooth kulaklık olduğunu bilsek de ses kalitesinin bir perde daha iyi olabileceğini düşünüyoruz. Özellikle cihazı açarken çıkan polifonik melodi kıvamlı batarya durumunu söyleyen anons zinciri ses konusunda sizi korkutuyor. Fakat ürünün hakkını yememek lazım dışarıda yangın çıksa farkında olmayacağınız şekilde dışarıdan gelen sesleri engelleyen bir kulaklık olduğunu belirtmemiz gerek.
Spigen-Legato-Arc-Neckband-R72E-incelemesi-oyunalsat-7Ekolayzır Seçenekleri
3 farklı ekolayzır modunun biraz daha geliştirilebilir olduğuna inanıyoruz. 2 mod birbiri ile çok benzeşiyor, bass modu ise biraz cızırtı yapıyor.

Uyarı Tonları

Nazik bir BMW marka arabaların kemer uyarı tonunu ansıtan “DIT” sesi size uyarmak için kullanılıyor. Özellikle kulaklığın ses seviyesinin son iki çubuğunda size uyarı vererek kulaklarınızda oluşabilecek olası işitme kayıplarının önüne geçilmesi, düşünceli bir özellik olmuş.

Kontrol Tuşları

Kontrolleri anlamak için mutlaka kullanım kılavuzuna bakmanız gerekli aksi takdirde Apple kulaklıklarında olduğu gibi 3 kere bas geri, 2 kere bas ileri ve 1 kere bas durdur yok. Bir adet ses tuşu ve bir adet fonksiyon tuşu bulunuyor. Buna göre çalma tuşuna iki kere basarsanız ekolayzırlar arasında geçiş yapıyor. Bunun dışında ses açma tuşu yukarı ve aşağı kayabilecek şekilde kızaklı yapılmış. Ses açmak için bir tık ileri yapıp bırakıyorsunuz, kısmak için bir tık aşağı yapıp bırakıyorsunuz. Gelelim şarkı değiştirmeye bunun için ise (+) tarafa çekili tutuyorsunuz, şarkıyı tekrarlamak için (-) tarafa kaydırıp beklemeniz gerekiyor. Bu kısım kullanma kılavuzu okunmadan asla bulunamayacak bir durum olmasına rağmen kullanma kılavuzu maalesef Türkçe dilini içermiyor. Biz de bu yüzden size uzun uzun ürünün nasıl kullanacağını da anlatmaya çalışıyoruz.

Spigen Legato Arc Neckband-R72E-urun-incelemesi-puanlari-oyunalsat-oyunalsat.net-blog

Yo Yo Mekanizması (Geri sarılabilen kulaklıklar)

Bu ürünün en dikkat çeken özelliklerinden biri de kulaklıkların geri sarılabilir olması. Böylelikle kulaklığınızı kullanmazken ortalık yerde kulaklıkların kablolarının zarar görme ihtimalinden kurtulmuş olacaksınız. Kulaklıkları geri sarmak için tek yapmanız gereken makarayı sonuna kadar çekmek, ardından kulaklıklar kendileri için hazırlanmış yuvaya girerek çok şık bir görüntü oluşturacaktır.

Spigen Legato Arc Neckband-R72E-urun-incelemesi-puanlari-oyunalsat-oyunalsat.net-blog

Ağırlık

Ağırlık konusunda reklamlarında dedikleri gibi “Kuşe kadar hafif” demek ürüne haksızlık olmayacaktır. Boynunuzda varlığı ile yokluğu bir diyebiliriz. Fakat bizim gibi metrobüs ile seyahat eden kişiler için ön bölüme küçük bir mıknatıs mekanizması koyarak ürünün daha güvende durması sağlanabilirdi. İnsan yine de kalabalıklarda boynundan yere düşer mi diye düşünmüyor değil. Üründe herhangi bir kilit mekanizması bulunmaması bizim için kısmen olumsuz bir özellik olmuş.Spigen-Legato-Arc-Neckband-R72E-incelemesi-oyunalsat-5

Çağrı Kalitesi

Telefonla konuşurken herhangi bir ses kaybı ya da bağlantı kopması yaşamadık. Özellikle bluetooth mesafesi konusunda ürünün başarısı bir hayli yüksek. Ev içerisinde nerede olursanız olun bağlantı kopması yaşanmıyor.

Cihazla Bluetooth Eşleşmesi

Normal şartlarda bluetooth hoparlörleri telefonunuzun bluetooth ayarlarına girdikten sonra eşleştirilecek cihazı seçerek yaparsınız fakat Legato’da durum neredeyse tam tersi. Cihazın üzerinde bulunan açma kapama tuşuna 3 saniye basılı tuttuktan sonra açılan cihaz önce bataryanızın ne durumda olduğunu ardından ise bağlanıldı anlamına gelen “Connected” kelimesini söyleyerek akıllı cihazınıza bağlanıyor.

Spigen Legato Arc Neckband-R72E-urun-incelemesi-puanlari-oyunalsat-oyunalsat.net-blog

Şıklık

Samsung Level serisi ile iyiden iyiye giren bluetooth kulaklık formları Legato ile şıklık konusunda ilerlemeye devam ediyor. Kulaklıkların görüntüsü, tuş yerleşimi ve özellikle geri sarılabilir olan kulaklıklar çok hoş olmasına rağmen ürünü elinize aldığınızda “tokluk” hissini tam anlamıyla alamıyorsunuz. Ürünü ağırlaştıracak olduğunu bilsek de malzemenin kalitesinin biraz daha arttırılabilir olduğunu düşünüyoruz.

Metal Dedektörleri

Günümüzde bazı istisnalar hariç tüm avm girişlerinde metal dedektörleri yer almaktadır. Anahtarınıza kadar her şeyinizi çıkartmanız istenen dedektörlerde Trump AVM, Akasya AVM ve Cevahir AVM’de ettiğimiz testler sonucunda dedektörlerde sinyal vermediğini sevinerek belirtmek isteriz. Özellikle iki telefon ve ev anahtarınızı dedektöre bırakırken bir de kulaklığı çıkartmak acelesi olanlar için büyük dezavantaj oluşturabilirdi.

Batarya / Şarj Süresi

Şarj konusunda epey uzunca bir süre ürünü test etme imkanı bulduğumuz için burada sizinle tüm verileri paylaşacağız. Cihaz 2 saate yakın sürede tam kapasiteli şarj olabiliyor. 10 saate kadar konuşma ve müzik dinleme imkanı sunan kulaklık, ayrıca 600 saate kadar da bekleme süresi ile fazlasıyla dikkat çekiyor. Tabii ki bu süreler zamanla kullanım ve şarj ediş şeklinize göre düşüş gösterebilir fakat siz siz olun şarjınız tam olarak bitene kadar yine de şarja takmayın.

Spigen Legato Arc Neckband-R72E-urun-incelemesi-puanlari-oyunalsat-oyunalsat.net-blog

Şarj Göstergesi

Çoğu bluetooth ekipmanda olduğu gibi Spigen Legato Arc R72E’de de telefonunuzun sol üst bölümünde eş zamanlı olarak şarj durumunuzu görebiliyorsunuz.

İpucu: Iphone kullananlar, ana ekranındayken ekranın sol tarafına geçerek de bağlı cihazlarınızın şarj durumuna bakabilirsiniz. Buraya ekleme yapmak için en altta bulunan düzenle butonuna basın ve çıkan menüde PİL kısmını menüde istediğiniz yere yerleştirin.

Kutu İçeriği

Cihazın kutusunun içerisinden çıkanlar;

 • Legato Arc R72E
 • Silikon Kulak Pedleri
 • Micro USB Şarj Kablosu
 • Kullanım Kılavuzu

Ürünün Geliştirilebilecek Özellikleri

Spigen Legato Arc Neckband R72E’yi çok beğenmemize rağmen yine de bazı konularda geliştirmeler yapılabileceğini inanıyoruz.

 • Ses Kaydı Sırasındaki Uyarı Tonu

Whatsapp uygulamasından ses kaydı göndermek istediğinizde yaklaşık 1.5-2 saniye boyunca beklemeniz gerekiyor. Kaydın tamamlanmasının ardından ise “Call ended” yani “Arama bitti” uyarısı veriyor. Aslında arama yapmadığınızı ve küçük bir ses kaydı yaptığınızı varsayarak burada bu uyarının çıkmasının gereksiz olduğunu düşünüyoruz.

 • Özellikleri Açma / Kapama şansı olmaması

Bunlardan bir tanesi cihazın özelliklerinin kapatılıp açılması, örneğin ziyaretçilerimizden Harun Bey‘in bize ilettiği gibi Legato’yu cihazınızdan uzaklaştırınca titreşim ile size uyarı veriyor. Eğer telefona orta uzaklıkta bir yerdeyseniz( WC gibi), bağlantı bir gidip bir geldiği için ürün sürekli boynunuzda titriyor. Bu da haliyle sizi rahatsız ediyor.

 • Bildirim veren titreşimi Açma / Kapama

Üyelerimizden Tacettin‘in bize ilettiği bilgiler dahilinde titreşim özelliğinin açıp / kapanma şansının olduğunu öğrendik, kendisine bir kez daha teşekkür ederiz. Titreşimle bildirimi kapatmak için yapmanız gereken tek şey, kulaklık telefona bağlı ve bekleme (Standby) durumunda iken ses açma kapama tuşunu yukarı (+) yöne çekili tutmanız. Bu işlemin ardından “Vibrate off” yani “Titreşim kapalı” bildirimini veren kulaklığın titreşimi kapanmış olacak.

 • Batarya durumunuzu öğrenmek

Ürünü açtığınızda, telefon ekranında batarya durumunun gösterilmesine rağmen buna ek olarak bir yerden daha batarya durumunu öğrenme şansına sahipsiniz. Kulaklık telefona bağlı ve bekleme (Standby) durumunda iken ses açma kapama tuşunu aşağı (-) yöne çekili tutmanız. Bu işlemin ardından “Battery medium” yani “Şarj durumu orta” gibi bildirim vererek kulaklığınızın şarj durumunu öğrenebilirsiniz.

Spigen Legato Arc Neckband R72E Tanıtım Videosu

Satın Al
Spigen Legato Arc Neckband R72E İnceleme Sonuçları
73%
İyi

Fiyat ve performans bakımından tatmin edici bir ürün, kulaklık üzerindeki butonlar ve makara özellikli kulaklıklar kolay kullanım sağlaması açısından ürünün farkını ortaya çıkarıyor.

 • Dizayn
 • Ses
 • Batarya
 • Teknik Özellikler

Siz Spigen Legato Arc Neckband R72E ürününe kaç puan verirsiniz?

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

20 Yorum
 1. Kalender Kılıç diyor

  Merhaba,
  Süper bir yazı olmuş, çok faydalı oldu ve ürünü satın aldım.

  1. Oyunalsast Web Team diyor

   Merhaba Kalender,
   Yardımcı olabildiğimize sevindik 🙂

   Saygılarımızla,
   Oyunalsat.net Web Team

 2. BURHAN ÖÇAL diyor

  Ürünün fiyatını şu an 199TL’ye düşmüş. Sizin önerinize uydum ve ürünü aldım. Fakat ben spor yaparken (herhalde cüssemden) sağa sola kayarak düşüyor yere onun dışında dediklerinize katılıyorum.

 3. Harun BALCI diyor

  Merhaba!! Sayenizde şarkı değiştirme özelliğini öğrendim. Bir de cihaz, telefondan uzaklaşınca titreşim ile uyarı veriyor. Bu özelliği kapatma imkanım var mıdır? Bilginiz var mı? Çok teşekkürler..

  1. Oyunalsast Web Team diyor

   Merhaba Harun,

   Paylaştığımız bilgilerin işine yaramasına çok sevindik! 🙂
   Maalesef şu an için cihazın ayarlarını değiştirme özelliği mevcut değil, fakat ilerleyen versiyonlarda ürün özelliklerini açıp / kapama için bir yazılım geliştirilmesini firmaya geri bildirim olarak göndereceğiz.

   Saygılarımızla,
   Her türlü yorum, soru ve görüşü bize iletebilirsiniz.
   Oyunalsat Web Team

   1. Harun BALCI diyor

    Teşekkür ederim.

   2. Tacettin diyor

    Merhaba çok güzel bir inceleme olmuş.aynı üründen bendede var ve titreşimi kapatabiliyorsunuz.bende tesadüfen buldum. Kulaklık stand by da iken açık ama ne müzik nede telefon görüşmesi yapmazken,+(yukarı) şarkı değiştirme gibi uzun bastığında titreşim kapanıyor ses ile de ikaz ediyor tekrar titreşim aktif etmek için işlemi tekrar ediyorsun

    1. Oyunalsast Web Team diyor

     Merhaba Tacettin,

     Bilgilendirme için teşekkür ederiz. 🙂 Yazımızda gerekli güncellemeyi yaptık.

     Saygılarımızla,
     Her türlü yorum, soru ve görüşü bize iletebilirsiniz.
     Oyunalsat Web Team

 4. Emre diyor

  Merhaba samsung cihaz kullaniyorum ama bu sarj gostergesini bulamadim isime cok yarayabilirdi onu nasil aktif edebilirim

 5. emirhansarica diyor

  samsung lvel u pro yla bunun arasında kaldım sence hangisi ikiside 200 tl

  1. Oyunalsast Web Team diyor

   Merhaba Emirhan,
   Samsung Level U Pro ürününü henüz inceleme fırsatımız olmadı. Fakat ürünlerin performansları birbirlerine denk olarak gözüküyor. Samsung Level U Pro’nun avantajları arasında Samsung servis ağı, mıknatıslı ön mekanizma ve ses kalitesini sayabiliriz. Spigen Legato Arc R72E’nin tüm detayları zaten yazımızda mevcut.

   Saygılarımızla,
   Her türlü yorum, soru ve görüşü bize iletebilirsiniz.
   Oyunalsat Web Team

   1. Serhat Karakaya diyor

    Merhaba,
    Samsung kulaklıklar için avantaj olarak yaygın servis ağını dile getirmişsiniz. Bu konuda bir düzeltme yapmak istedim kullanıcıları da bilgilendirebilmek için. Samsung yetkili servisleri ile de görüşerek teyit ettiğim yeni bilgiye göre; Samsung 2018 yılı itibariyle aksesuar kategorisinde olduğu için kulaklıklara hizmet vermeme kararı almış! İnanılır gibi değil gerçekten ama bu doğru, dilerseniz siz de servislerden bu bilgiyi teyit edebilirsiniz. Ve sizden bu bilgiyi teyit ettikten sonra takipçilerinizle paylaşmanızı rica ediyorum. Bu karar sadece bir seri veya model için değil en ucuzundan en pahalısına tüm kulaklıkları kapsıyormuş hem de. Satış sonrası hizmeti de satın aldığınız yerle görüşmeniz gerekiyor, biz ilgilenmiyoruz dediler. Hepsiburada’dan satın alınan ürünlerde, hepsiburada.com değişim ve iade kabul ediyor fakat diğer firmalar yeterli desteği sağlayamıyor ve Samsung kulaklık satın almış birçok kullanıcı mağdur oluyor. Bu bilgiyi lütfen mümkün olduğunca yayınız ki insanlar ne aldıklarını bilsinler. Teşekkürler.

    1. Oyunalsat Web Team diyor

     Merhaba Serhat,

     Konuyu Samsung servislerinin yetkilisi arkadaşımıza danıştık, kısa zaman içerisinde servis sisteminde bir değişiklik olacağını fakat bunun hangi ürün yelpazesini kapsayıp kapsamadığının henüz belirlenmediğini ilettiler. Elimize konu hakkında yeni bilgiler geldiğinde paylaşacağımıza emin olabilirsin. Bildirimlere abone olarak yeni haberleri takip ederek, ilk ulaşanlardan biri olabilirsin. 🙂

     Saygılarımızla,
     Oyunalsat.net Web Team

 6. Ahmet Yesevi diyor

  Süper bir yazı olmuş. Bu ürün ile birkaç kulaklık arasında kalmıştım fakat detaylı inceleme sonucunda nihai kararıma vardım 🙂 Teşekkürler…

  1. Oyunalsast Web Team diyor

   Merhaba Ahmet,

   Yazının faydalı olmasına sevindik. Umarım seçtiğin ürünü güle güle kullanırsın.

   Saygılarımızla,
   Oyunalsat.net Web Team

 7. Emrah diyor

  Sitesinden çok bilgi var burada 😀

 8. emrah özdemir diyor

  Merhaba iphone 6splus kullanyorum bu kulaklıgı aldım fakat karşıdan arama gelince avizeden ses geliyor ekrana kulaklı mı hoparlör mü diye seçenek çıkıyor bunu nasıl düzeltebilirim direk kulaklıktam gelsin istyorum ses sormasın

  1. Oyunalsat Web Team diyor

   Merhaba Emrah,

   Iphone 6S için en güncel Apple yazılımını kullanıyor musunuz?

   Saygılarımızla,
   Oyunalsat Web Team

 9. nohackmove diyor

  Bende telefon ekranında kulaklık şarj bildirimi hiç bir zaman gelmedi. Farklı telefonlarla da kullandım ama sadece kulaklık açılırken pil durumu sesli olarak duyulabiliyor.

  1. OAS Web Team diyor

   Merhaba,
   Kullandığınız cihazların işletim sistemi nedir? Yazılımları güncel mi? Biz testlerimizi Apple Iphone ve Ipad ile yaptığımızda yazımızda belirttiğimiz şekilde sonuç aldık.

   Saygılarımızla,
   Oyunalsat.net Web Team

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi