En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.
maske mesafe temizlik

Türk oyun şirketi Peak Games’den 100 milyon dolarlık satış

0 300

Merkezi ABD’de bulunan, dünyanın önde gelen oyun geliştirici şirketlerinden Zynga, Türk oyun şirketi Peak Games ‘den 100 milyon dolarlık satın alım yaptı.

Zynga ve Peak Games

Zynga’nın internet sitesindeki açıklamaya göre, şirket, anlaşma uyarınca Peak Games’in Spades Plus, Gin Rummy Plus ve Okey Plus gibi Türkiye’de tercih edilen oyunların da yeni sahibi olacak. Peak Games’in Toy Blast ve Toon Blast oyunları ise herhangi bir değişiklik olmadan şirketin merkezi olan İstanbul’da kalacak.

Türk oyun şirketi bugün saat 10.00’da İstanbul’da, söz konusu satın alma ve gelecek planlarına ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

Peak Games 7 Yıl Önce Kurulmuştu

Peak Games, Sidar Şahin, Rina Onur ve Hakan Baş tarafından 2010 yılında İstanbul’da kuruldu. ABD San Francisco’da ofis açan şirket, kısa zamanda geliştirdiği oyunlarla dünya çapında dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Hatta dünyanın en büyük oyuncak üreticisi Hasbro’nun Peak Games’in Toy Blast adındaki oyununu kopyalaması ve bunun üzerine Peak Games’in açtığı davayı kazanması oldukça ses getirmişti.

Türk oyun şirketinden 100 milyon dolarlık satış-peak games-zynga-okey-101 plus-oyunalsat.net blog-oyun haberleri-2
Şirketin kurucu ortaklarından Hakan Baş, 1 yıl sonra ayrılarak başta Lidyana.com olmak üzere kendi girişimlerine odaklanmak için şirketten ayrıldı. Yaklaşık 2 yıl önce ise Rina Onur, Silikon Vadisi’nin en önemli yatırım fonlarından biri olan 500 Startup kadrosuna dahil oldu. Peak Games’in CEO’luk görevini ise Sidar Şahin sürdürüyor.

Hedef Dünyanın En Büyük Mobil Oyun Şirketi Olmak

Peak Games’in küresel ölçekte en hızlı büyüyen Türk teknoloji şirketi olduğuna dikkat çeken Ömer İnönü, sorduğum soru üzerine henüz yeni bir şirket satın almayı planlamadıklarını söyledi ve geleceğe dair açıklaması ise şu şekilde oldu;

Mobil oyun pazarının dünyadaki en büyükleri arasında bulunan şirketimiz, 7 yıl gibi çok kısa bir süre içinde büyük başarılar elde etti. Tüm takım olarak yaptığımız işe ve yaşama olan tutkumuz, bu başarının ardındaki en büyük itici güçlerden biri. Peak Games, mobil oyun alanında ABD’de hem gelir hem kullanıcı bazında ilk 10 şirketten biri olmayı başardı. Buna rağmen, biz daha yeni başladığımızı düşünüyoruz ve hayallerimiz, bugün ulaştığımız noktanın da çok ilerisinde. Hedeflerimizden biri de mobil oyun şirketleri arasında dünya lideri olmak. Oyunlarımızın arkasındaki teknolojilerin yanında, bu teknolojileri geliştirmemizde büyük rolü bulunan takımımızın bilgi birikimi ve deneyimi ile bunu gerçekleştirebilecek ve çok daha büyük başarılara imza atabilecek güçteyiz.

Peak Games’in kurucusu Sidar Şahin geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir Webrazzi konferansında Peak Games’i satmayı düşünmediklerini paylaşmış ve küresel liderliği hedeflediklerini eklemişti. Bu satış/devir işlemi de bu anlamda Peak Games’in vizyonunun değişmediğini gösteriyor, sürecin bundan sonra nasıl gelişeceğini de merakla izlemeye devam edeceğiz.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi