En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

USB Bellek Nasıl Formatlanır?

USB Belleğinizin hafızası dolduktan sonra içindeki dosyaları silmek bazen yeterli gelmemektedir. USB bellek nasıl formatlanır, USB Fat32 Formatına çevirmek hepsi yazımızda.

0 9.759

Sahip olduğumuz USB bellek cihazlarının bize günlük hayatta oldukça kolaylıklar sağladıkları bir gerçek. Zira her istediğimiz yere dosyalarımızı götürebilme şansını sunan bu cihazlar, çok kolay bozulmamaları sayesinde uzun dönemli depolama olanağı da sunuyorlar. Ancak bazen içlerinde bulunan dosyaların tamamen temizlenmelerini sağlamak ve daha sonra geri döndürülmelerine engel olmak için onları formatlamak da gerekebiliyor. Ayrıca USB belleğinizi MAC bilgisayarlarda kullanmak için “exFat” formatına çevirmeniz gerekmekte ve medya cihazlarınızda USB belleğinizi kullanabilmek için “FAT32” formatına çevirmeniz gerekmektedir.

USB bellek formatlama seçenekleri Windows’ta çok kolay ve göz önünde olmadıkları için adım adım sizlerle birlikte flash disk formatlama seçeneklerini tek tek anlatacağız. Ayrıca yazının en altında bulunan video ile de kolayca bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

USB Bellek Formatlama

İlk olarak USB Bellek nasıl formatlanırı size anlatacağız. USB diskinizi bilgisayarınıza taktıktan sonra “Bilgisayarım” ikonuna tıkladığınızda karşınıza sisteminizde bulunan bütün disk sürücüler çıkacaktır. Burada flash diskinizin bir adı yoksa “Çıkarılabilir Disk” adı varsa diskin adı şeklinde USB belleğiniz görünecektir.

Karşımıza çıkan USB belleğin üzerine sağ tıkladıktan sonra “Biçimlendir…” butonuna basarak devam ediyoruz.

Biçimlendir ekranı şimdi karşımızda olmalı. Eğer hiç bir parametreyi değiştirmeden direkt olarak diski formatlamak isterseniz hemen “Başlat” butonuna basabilirsiniz.

“Ayırma Birimi Boyutu” seçeneği için “Varsayılan ayırma birimi boyutu” seçeneğini seçmenizi tavsiye ederiz.

Burada yer alan “Hızlı Biçimlendir” seçeneği sadece diskteki dosyaların silinmesini sağlayacaktır.

Eğer “Hızlı Biçimlendir“in başındaki tıkı kaldırırsanız, diskiniz tamamen yeniden şekillendirilecektir. İlk defa kullanacağınız diskler yahut dosya sistemi veya ayırma birimi boyutu bilgilerini değiştirmek istediğiniz USB bellekler için bu tiki kaldırmanız gerekmekte.

Önemli not:

Her iki formatlama işlemi de disk üzerinde bulunan dosyaların tamamen silinmesine ve bazı durumlarda kurtarma yapılamamasına yol açacaktır.

Format atmak bu kadar basit ancak bu ekranda yer alan seçenekler hakkında da sizi bilgilendirmemiz gerekiyor. Sırasıyla değiştirebileceğiniz değerlere ve seçeneklere göz atalım.

USB Bellek Nasıl FAT32 Formatına Çevirilir

Bunun için dosya sistemini FAT32 seçmeniz yeterlidir.

Dosya Sistemi

Dosya sistemi olarak karşınıza NTFSFAT32 ve exFAT çıkacaktır. Eğer diskinize boyutu 4 GB’dandaha büyük olan dosyalar kopyalayacak veya 32 GB toplam boyuttan daha büyük bir USB bellek kullanıyorsanız NTFS veya exFAT seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki işlemlere ihtiyacınız yoksa ve aynı zamanda diskinizin tüm işletim sistemlerinde sorunsuzca açılmasını istiyorsanız FAT32 varsayılan seçeneği ile devam edebilirsiniz.

 

Bu bakımdan, Windows 7, 8, 8.1 ve 10 üzerinde kullanacağınız flash disklerde NTFS’i güvenle tercih edebilirsiniz. Lakin daha eski işletim sistemleri veya Mac, Linux gibi sistemlerde açılmasını istediğiniz diskleri FAT32 olarak formatlamanızda fayda var. Ayrıca FAT32 formatı müzik çalarlar, teypler ve arabaların müzik oynatıcıları için tavsiye edilmektedir.

Ayırma Birimi Boyutu

Ayırma birimi diskimiz üzerindeki dosya sistemi kümelerinin boyutunu belirtiyor. Küçük ve çok parçalı dosyalar kopyalayacak olanlar bu değeri olabildiğince küçük tutmalılar. Eğer diskinizde çok büyük boyutlu ve az sayıda dosya saklamayı düşünüyorsanız daha büyük ayırma birimi boyutlarına geçiş yapabilirsiniz. Daha büyük ayırma boyutu daha hızlı dosya erişimi anlamına gelecektir.

Dilerseniz “Birim Etiketi” kutucuğunu kullanarak diskinize bir isim de verebilirsiniz. Ancak FAT32 disklerde 11 karakter, NTFS ve exFAT formatlarında 32 karaktere kadar birim etiketi girebilirsiniz.

USB Belleğe Nasıl Format Atılır Videosu:

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi