En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN nedir ve ne işe yarar gibi bir çok sorunun cevabını bulabileceğiniz bu VPN ne işe yarar yazısını kaçırmamanızı öneriyoruz.

0 48

VPN nedir? Ne işe yarar? VPN programları IP adresini değiştirir mi? Ücretsiz VPN programları kullanılmalı mıdır? Oyun oynarken VPN kullanılmalı mıdır? VPN hangi cihazlarda kullanılabilir?

Corona virüsünün yayılmasını engellemek için uygulanan karantinalar dolayısıyla VPN kullanımının arttığını biliyor musunuz? Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN yayınladığı basın bildirisinde sadece ABD’de VPN kullanımının bu süreçte yüzde 45 arttığını ve bu artışın bireylerin streaming ve eğlence platformlarına yönelmesinden kaynaklanabileceğini belirtiyor.

VPN programları bilgisayarlarda, akıllı televizyonlarda, Xbox, Playstation gibi oyun konsollarında, tabletlerde, akıllı telefonlarda kullanılabilmektedir.

VPN Nedir?

VPN iki veya ikiden fazla cihaz arasında ortak internet altyapısı kullanılarak tünelleme protokolleri ile oluşturulan sanal özel bir ağdır. VPN, Site to Site VPN ve Remote Access VPN olarak ikiye ayrılır.

İşletmeler Site to Site VPN ile fiziki olarak dünyanın farklı noktalarında bulunan ofisleri arasında güvenli ağlar oluşturmak için Site to Site VPN kullanırken home office veya uzaktan çalışanların işletme ağına güvenli bir şekilde bağlanması için Remote Access VPN kullanırlar. Remote Access VPN ayrıca modern VPN programları tarafından sağlanan VPN çeşididir.

VPN kullanımında en çok tercih edilen tünelleme protokolleri PPTP, L2TP/IPSec, SSTP, IKEv2 ve OpenVPN’dir.

Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP) en eski ve basit protokollerden biridir fakat güvenli değildir. Kurulumu kolaydır, zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

İkinci Katman Tünelleme Protokolü (L2TP), PPTP’nin bir üst versiyonudur. Daha iyi bir güvenlik sunar fakat hızı daha azdır. İnternet Protokol Güvenliği (IPsec) ile birlikte kullanılır ve bu yüzden L2TP/IPsec olarak anılır.

OpenVPN en çok tercih edilen VPN protokolüdür. En iyi performansı ve en güçlü güvenliği sunar. Açık kaynak koduna sahiptir. Bu sebepten ötürü kod devamlı geliştirildiğinden dolayı güvenliği korunmaktadır.

Güvenli Soket Protokolü (SSTP), OpenVPN’in sunduğu birçok özelliğe sahiptir fakat sadece Windows üzerinde kullanılabilir.

İnternet Anahtar Değişim Versiyonu 2 en yeni ve en iyi protokollerden biridir. Hızlıdır, çok güvenlidir ve stabil bir bağlantı sunar. Sadece her platformda kullanılamamaktadır.

VPN programı kullanıldığında kullanılan akıllı televizyon veya bilgisayar gibi bir cihaz ve VPN sunucusu arasında tünelleme protokolleri ile oluşturulan sanal özel ağa giren her veri paketi Veri Şifreleme Standardı (DES) 3DES, Blowfish, Twofish, Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) gibi şifreleme yöntemleri ile şifrelenir.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN programları ile kullanılan cihazın internet protokol (IP) adresi değiştirilir. Örneğin, bilgisayardan çıkan her veri paketinin başlığında saklı olan IP adresi bilgisi VPN sunucusundan çıkarken VPN sunucusunun IP adresi ile maskelenir.

IP adresinin maskelenmesi ile erişim engelleri aşılabilir. Erişim engelleri IP adresi üzerinden veya derinlemesine paket inceleme (dpi) ile gerçekleştiriliyorsa VPN ile bu erişim engelleri aşılabilir.

Wi-Fi ağlarda WPA2 koruması olmasına rağmen güvenlik açıkları siber saldırganlar tarafından suistimal edilebilir. VPN ile bağlanılan ağ içinde veri akışının üçüncü partiler tarafından görülmesi engellenir. İnternet servis sağlayıcısı, ağ operatörü VPN aktifleştirildiğinde çevrimiçi aktiviteleri göremez.

VPN ile internetteki sınırsız içeriğe ulaşılabilir. Sınırsız bant genişliği sağlayan VPN programları ile internet kotası etkilenmeden videolar yüksek çözünürlüklü izlenebilir.

Ücretsiz VPN programları güvenli midir? Ücretsiz VPN programları internet servis sağlayıcılarının sunucularını kullanıyor veya sunucularında veri akışını kaydediyor olabilir. Kaydedilen kullanıcı verileri üçüncü partilere satılıyor olabilir. DNS sızıntısı yaşanabilir veya kişisel veri ve bilgiler tehlikeye atılabilir. Ücretsiz VPN programlarını zorunlu kalmadıkça kullanmaktan kaçınınız.

Uygun Fiyatlı Teknoloji Ürünleri İlanlarına Ulaşmak için Oyunalsat.Net Sitemizi Ziyaret Edin!

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi