En güncel ve özel teknoloji haberleri burada sizleri bekliyor.

Xbox One X Türkiye’de, PlayStation’a rakip olabilir mi?

Xbox One X, “Dünyanın en gelişmiş oyun konsolu” olarak tanıtıldı. Peki bu PlayStation’a rakip olmaya yeter mi?

0 1.173

“Dünyanın en gelişmiş oyun konsolu” olarak tanımlanan Xbox One X’in Türkiye lansmanı, geçtiğimiz gün Antalya’da gerçekleşti. Türkiye satış fiyatı şu an için 2699 TL olarak belirlenen konsol, 4K çözünürlüğe sahip oyunları ve 4K Blu-Ray içerikleri rahatlıkla çalıştırabiliyor. Tasarım olarak Microsoft Xbox ailesinin en küçük ve kullanışlı üyesi olan One X, 7 Kasım 2017 itibarıyla Türkiye’de raflarda yerini alacak.

Xbox One X Kutu İçeriği

  • Xbox One X konsol
  • Xbox Kablosuz oyun kumandası
  • HDMI kablosu (4K uyumlu)
  • AC güç kablosu
  • 14 günlük Xbox Live Gold denemesi
  • 1 aylık Xbox Game Pass abonelik denemesi

xbox one x- xbox one x playstation-xbox one x türkiye-xbox one x vs playstation-oyunalsat-oyunalsat.net-oyunalsat blog-xbox one x playstation rakip-2

Microsoft Xbox One X bu sefer başarılı olabilecek mi?

Microsoft’un “video oyunu” kategorisinde Türkiye’ye hatrı sayılır yatırımlar yapmadığını görüyoruz. Firmanın en popüler konsolu olan Xbox 360, ilk olarak 22 Kasım 2005’te satışa sunulmuştu. Türkiye’ye resmi olarak geliş tarihi ise, 19 Kasım 2012’ydi.

Xbox 360’ın resmi olarak Türkiye piyasasına adım atmasından hemen önce, Microsoft Türkiye’den yetkililer ile oyun ve oyunculuk tarafına yönelik bir röportaj gerçekleştirmiş ve tatmin edici bilgiler alamamıştık. Dolayısıyla röportaj yazısını okuyan oyuncular da firmaya tepkiler göstermişti.

xbox one x- xbox one x playstation-xbox one x türkiye-xbox one x vs playstation-oyunalsat-oyunalsat.net-oyunalsat blog-xbox one x playstation rakip-3

Xbox 360’ın Türkiye’ye giriş yapmasıyla birlikte ekipte içerisinde de oyuncu değişiklikleri olmuş ve yeni ekipten önemli isimlerle konuşmuş, bir de röportaj gerçekleştirmiştim. Yetkililer, Microsoft’un işe bu kez ciddi bir şekilde sarılacağını, hem fiyat politikaları hem de Türkçe içerikler (özellikle Türkçe oyunlar) tarafında birçok çalışmalarının olacağını dile getirmişti. Sonuç ise beklenildiği gibi olmadı. Microsoft’un Xbox kanadı, içinde bulunduğumuz 2017 yılına kadar etkisiz bir oyuncu olarak göründü.

Bu süreçte Sony Eurasia ise, arka arkaya yaptığı kampanyalar, bundle çalışmaları ve en önemlisi de Türkçe dublajlı oyunlarla yerli oyuncuların gönüllerini çalmayı başardı. Öyle ki, güncel verilere göre Sony PlayStation, Türkiye’deki oyun konsolu pazarının %90’ına sahip. PlayStation 4 Pro ve PlayStation VR’ın çıkışıyla da yükselişini sürdürecek gibi görünüyor. Microsoft’un işi ise “şimdilik” zor görünüyor. Çünkü…

Fiyat faktörü en önemli noktalardan biri

Xbox One X için açıklanan 2699 TL kısmen de olsa pahalı gözüküyor. 4K oyun ve 4K video içerik desteği sunan bir konsol bu, ama öte yandan ülkemizin ekonomik şartlarını göz önüne aldığımızda, birçok oyuncu için ulaşılması güç bir fiyat olduğunu söylemeliyiz. Öte yandan, bu konsoldan tam verim alabilmek için bir de gerçek 4K televizyonunuz olmalı. 4K oyunların fiyatlarını da göz önüne alırsak, Xbox One X’in gerçekten “şu an için” yüksek zümreye hitap eden bir teknolojik ekipman olduğunu söyleyebiliriz.

PlayStation 4 Pro ise, 1600 TL civarında fiyatlara bulunabiliyor. Xbox One X’in teknik özellikler bakımından önde olduğunu söyleyebiliriz, ama çoğu oyuncu için “uygun fiyat” faktörü önemli. Hem PS4 Pro’nun bir süredir Türkiye pazarında olduğunu, dolayısıyla oturmuş bir oyuncu kitlesi olduğunu unutmamak gerekli.

Microsof Xbox ve Sony PlayStation ile senelerdir süren rekabetten örnek vermek gerekirse, PlayStation ile Xbox oyun konsollarının donanımsal olarak üstünlüğü her zaman Xbox’dan yana olsa da gerek oyun yelpazesi, gerek de alışılagelmişten vazgeçememek Sony PS2’nin 10 yıl ve 160 milyon kullanıcıya ulaşmasını sağladı.

1 Özel Oyunlar ( Exclusive Games )

Özel Oyunlar ( Exclusive Games )

İlk olarak exclusive game diye tabir edilen platforma özel oyunlar olduğunu söyleyebilirim. Peki bu oyunlar nelerdir diye uzun uzadıya size listeyi vermek yerine The Last of UsGod of WarHorizon: Zero Dawn desem aklınıza ne gelir? Tabii ki de Playstation. Peki ya size Gears of War, Halo, Titanfall dediğimde aklınızda çağrışan Xbox‘ın logosu olması muhtemeldir.

Gelelim Sony tarafına. Yakın zamanda tanıtılan Gran Turismo Sport, yarış oyunlarından hoşlananlar için pek benzeri olmayan bir oyun. Heavy Rain’in yapımcısı Quantic Dream tarafından geliştirilen Detroit: Become Human, yeni Spider-Man oyunu ve efsane Hideo Kojima önderliğinde hazırlanan Death Stranding de PS4 oyuncularını heyecanlandıran “konsola özel” yapımlar arasında. Öte yandan God of War serisinin yeni üyesinin de 2018’de satışa sunulması bekleniyor.

Baktığımızda, konsola özel oyunlarda PlayStation tarafının daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

Türkçe dil oyunlar

Microsoft, Xbox One X ile Türkiye’de başarı istiyorsa, vereceği önceliklerden bir tanesi Türkçe oyunlar olmalı. Şimdiye kadar bu yönde firmadan maalesef bir adım göremedik.

Bilindiği gibi Sony, yıllardır birçok oyunu Türkçe dublaj seslendirme ve altyazı özellikleriyle oyunculara sunuyor. God of War’dan tutun da Uncharted’a kadar birçok örnek sunabiliriz, ki önümüzdeki dönemlerde çıkacak yeni oyunlarda da Türkçe desteğin devam etmesi bekleniyor. Bu oyunlara Rockstar’ın heyecanla beklenen Red Dead Redemption 2’si de dahil olabilir. Çünkü oyunun PS4 versiyonunun dağıtım hakları Sony Eurasia’nın elinde.

2 Kontrol Farklılıkları

Oyunları kumanda (Gamepad), klavye ve mouse ile oynamak arasında aslında çok da büyük bir fark yoktur. Counter-Strike ya  da Call of Duty tarzı FPS oyunlarında hedef almak için mouse sizin için büyük bir avantajdır ama oyunun genelinde klavye yerine kumanda, yaşayacağınız gerçeklik hissini arttırmaktadır. Hatta bu konuda ben ve bir arkadaşım de nişan almanın çok zor olduğunu düşünerek FPS oyunlarını bilgisayarda oynamak için uzun yıllar diretmiştik taa ki günün birinde iki kişi aynı evde nişan almalı oyun oynadığımızda aslında bunun çok da zor bir şey olmadığını göreme kadar.

Tuş Farklılıkları

Xbox ve PlayStation kumandaları hemen hemen birbirinin aynısı olduğu için neredeyse oyunların %99 unda aynı tuş kombinasyonu kullanılır.

3 Online Faktörü

Son yıllarda korsan oyun piyasasına bile en büyük sekteyi vuran yumruk online oyun oynama keyfidir. 4-5 arkadaşınızı bulup, internet kafeye gidene kadar, ortalama 3,5-4 dakika içerisinde oyunların multiplayer sunucularına bağlanabilirsiniz. Tabii ki bunun bedeli de o kadar ucuz değildir. Öncelikle PlayStation için PS Plus, Xbox için Xbox Live ve bilgisayar için SteamOrigin benzeri oyun sunucusuna özel üyelik ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Son sözler…

Türkiye pazarında şu an PlayStation’ın ciddi bir üstünlüğü söz konusu. Ciddi bir oyuncu kitlesi bulunan platform, çeşitli kampanyalar ve özellikle de Türkçe içeriklerle başarısına başarı katıyor.
Dolayısıyla Microsoft, oyuncuları kendi saflarına çekebilmek için özellikle fiyatlarda cazip çalışmalar yapmalı ve mutlaka Türkçe içeriklere odaklanmalı. Aksi halde PlayStation’ın %90’lık pazar payı daha da artacaktır.

Anlık bildirimleri tüm cihazlardan alabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumunuz moderatör onayından sonra yayına alınacaktır.

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Anladım Daha fazla bilgi